Halılar

Halı Modelleri, Halı Markaları

Halı modellerini ve farklı tasarım fikirlerini görmeden karar vermeyin. Salon, mutfak ve banyolarda dahil olmak üzere iç tasarım ve dekorasyon fikirleri edinin. Ev dekorasyonuna uygun bir halıyı seçmek tek boyutlu bir işlem değildir. Eğer güzel ve bulunduğu ortama yakışan bir halı istiyorsanız uymanız gereken ilk kural etrafına uyum sağlayan bir halı seçmek olacaktır.  Rengi, dokusu ve motifleri ile halılar odalarımızın odak noktalarıdır. Eskiden birkaç çeşit arasından tercih yapmamız gerekirken, artık bu durum farklı boyutlara taşındı. Yüzlerce marka ve modelin arasından seçim yapmak artık çok zor.

Hangi Odalarda Nasıl Halılar Seçilmelidir?

Bu odanızın mobilyasından, ağırlıklı kullanılan renk tonlarına kadar değişkenlik gösteren bir konudur. Temel olarak 2017 yılı halı modellerini incelediğimizde minimal tasarımların ön planda olduğunu görüyoruz. Artık boydan boya odadan taşarcasına uzayan halıların devri bitti diyebiliriz. Tabi bu seçimlerde olmazsa olmaz gibi bir durum yoktur. Elbette ilk tercihiniz sizin en beğendiniz halı modelleri olacaktır. Koltuk takımlarının, yemek masalarının altında mümkün olduğunda kilim tarzı halıları kullanmaya özen gösterin. Güzellik, sadece büyük boyutları olan objeleri seçmekle değil, uygun ve orantılı bir seçimle elde ediliyor. Yine tüylü halılar bu yılın rotasını belirleyecekmiş gibi duruyor. Modern tasarımlarda tüylü halı modellerinin odak noktası olduğunu şimdiden size söylemiş olalım. Siz de modayı takip edenlerin değil, modanın önünde ilerleyen tasarımlara sahip olun. Ve gelelim antre için yapılacak tercihlere. Antreler genellikle dar alanlara sahip oluyor. Yine burada boy ve ebattan önce renk tercihlerine odaklanın. Dar olan bu alanları ancak açık renkli halılarla geniş bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Halı Dekorasyonunda En Çok Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Simetriye Önem Verin. Bu hususta size tavsiyemiz aynı ebatlarda halı kullanma hususunda takıntılı olmamanız. Belki büyük ve geniş alanlarda aynı ölçülerde halı kullanmak o kadar da kötü bir fikir olmayabilir. Bir halınızı büyük seçerken diğer halıda daha küçük boyutlarda olan bir halıyı seçmek kötü bir fikir olmayabilir.
  • Renklerde modayı takip edin. Artık gri, mavi, bej ve beyaz renk paletlerinin en çok tercih edilen renkler olduğunu unutmayın.
  • Etrafınızda bulunan desenlere göre davranın. Eğer motifli duvar kağıtları veya koltuklar kullanıyorsanız, halınızı deseni az olan, serin renklere sahip modellerden seçmeye çalışın.
  • Halıyı sıkıştırmayın. Yine yapılan büyük hatalardan birisi halıları kalıplarından küçük alanlarda halıları sığdırmaya çalışmak. Belki daha güzel görüneceğini düşünüyor olabilirsiniz ama bir gerçek var ki oda sıkıştırılan halıların basık ve boğuk bir görüntüye neden olmaları.
  • Kabartma halıları denediniz mi? Özellikle çocuk odaları için çok hoş tasarımlara sahipler. Canlı ve üç boyutlu görüntüleri ile bulundukları mekana enerji katıyorlar.
  • Zıt renklerin şıklığını yakalayın. Zıt renklerdeki motif veya diğer aksesuarlarla çarpıcı stillere yelken açabilirsiniz. Ve bunu denemekte cesur olun. Buna değeceğini göreceksiniz.

Ve son olarak halı seçimleri ve en güzel halı modelleri hakkında aşağıda size bir resim galerisi hazırladık. Merinos, Apex, Vivense gibi dev markaların halı modellerine buradan ulaşabilirsiniz. Hem kendinize ilhan alabileceğiniz, hemde farklı özelliklerde halılara ulaşabileceğiniz galeriyi ziyaret edin. Halı fiyatları ise desen ve dokuma işçiliğine göre birbirinden farklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu