Oturma Odası

Modern Salon Modelleri Ve Fikirleri

Günümüzde artık hepimizin evinde modern salon takımları bulunmaktadır. Geçmişte görülen koyu renkler de ağır ahşap parçalar artık günümüz salonlarında çok fazla kullanılmamaktadır. Tamamen sade tercihlere yönelinmektedir. Özellikle siyah rengin ve beyaz rengin ağırlıkta tercih edildiği salon modelleri ön plandadır. Modern salon modellerinde hem rahatlık hem de sadelik önemlidir. Eski dönemlerde ki modeller de ise oldukça abartı bir o kadar da rahat olmayan parçalar kullanılmaktaydı.

Modern salon takımlarında önemli olan ve dikkat edilen bir diğer konu ise kullanıcıların rahatlığını ve konforunu düşünmesidir. Hem rahatlık anlamında hem de sağlık anlamında oldukça ileri derece de adımlar atılmıştır. Daha büyük ve daha konforlu olan minderler sayesinden oturuş bozukluğunuzu bile düzeltme şansınız bulunmaktadır. Bu tarz rahat modern salon tasarımlarını kullanmak çok hoşunuza gidecektir. Rahatlığı bakımından da şık ve sade görünümü bakımından da eviniz için ilk tercih edebileceğiniz ayrıca da oldukça memnun kalacağınız parçalar arasındadır.

Salon dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunuyor. Bu yüzden sıklıkla karşılaştığımız hatalarla ilgili sizlere bazı önemli hatırlatmalarda bulunmak istiyoruz. Madde madde salon dekorasyonunda yapılan hatalar;

  • Aşırılıktan uzak durun. Salonunuzun her bir köşesinde irili ufaklı dekoratif eşyalarla doldurmamanız gerekiyor. Hem karışık ve anlamsız bir görüntü ortaya çıkabilir hem de temizlik sırasında büyük zahmetlere katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine bir köşede konumlandırdığınız vitrininizde bu süs eşyalarını toplu olarak sergileyebilirsiniz.
  • Televizyonunuzu tam kaşınızda olacak konumda ve duvar dibinde konumlandırın. Bazı evlerde televizyonların orta alanda konumlandığını görüyoruz. Hem alan daraltan hem de hoş görünmeyen bir dekorasyona neden oluyor.
  • Salon zeminleri yine diğer önemli bir husustur. Çizik ve soluk renkli zeminler, dekorasyonunuzu ne kadar iyi yaparsanız yapın kötü gösterecektir. Bunun için laminant parkeler kullanabilir ve çizilmez özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Her ne kadar çizilmez olsalar da mobilyalarınızın altında kullanacağınız keçeler bu riski minimuma indirecektir.
  • Eşyalarınızı sıkıştırmayın. Eşyaları dip dibe kullanmak onların fonksiyonel olmalarını engeller. Bu yüzden örneğin bir yemek masasını vitrinden iki adam uzakta konumlandırın. Böylece sandalyeyi geriye çektiğinizde diğer mobilyalara çarpmadan rahat bir alanda konforlu bir dekorasyona sahip olursunuz.
  • Işıklandırmayı iyi ayarlayın. Bol ışıklı bir alan için gözlerinizi yoracak aşırı ışık saçan ögelerden uzak durun. Işıklandırma mobilyaların güzelliklerini ortaya çıkaran önemli gereçler fakat aşırı olduğunda gözleri yoran ve rahatsız eden bir ışığa neden olabilirler. Gerekirse aplik veya güzel bir avize modelini düşünün.

Mobilyalarınızı seçerken birçok marka ve şekilde seçim yapma şansınız bulunmaktadır. Biz de sizlere beğendiğimiz bazı modern salon takımlarını aşağıda sunduk. Belki hem dekoratif fikirler edinir, hem de beğendiğiniz bir mobilya takımını satın almayı düşünürsünüz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu