Halılar

El Dokuması Halı Modelleri

El dokuması halılar farklı ipliklerden yapılmaktadır. Hav v çözgü ipleri ile yapılmaktadır. Bu tarz el dokuması halılar tek tek düğümler ile oluşturulmuştur. Yan yana düzgün bir çerçeve üzerinde tek tek işlenmektedir. Bu şekilde farklı renk ipliklerle ve farklı dokuda iplikler ile tamamlanmaktadır. El dokuması halılar günümüzde oldukça kıymetli olan halı modellerindendir. Tek tek el emeği ile yapıldığı için haliyle fiyatı da normal halılara göre daha pahalıdır. Diğer halı modellerinde olduğu gibi el dokuma halılarında bir fiyat skalası bulunsa da yine de çok uygun fiyatlı değillerdir. Halıların ücretleri büyüklüklerine göre, dokundukları ipliklerin türlerine göre, renk çeşitliliğinin fazla olmasına göre değişiklik göstermektedir.

El dokuması halılar bir çok kişinin aşırı ilgili olduğu modellerdir. Hatta bu tarz halıların hastalık derecesinde tutkunları vardır. El dokuma halıların bir çok modelini almak isterler ya da özenle bu modelleri takip ederler. Bu tarz dokuma halılar dekorasyonlara da çok yakışan parçalardır. Salonlar da altın yaldızlarla, kahverengilerle kısacası koyu renkler ile kullanıldığında oldukça tamamlayıcı parçalar haline gelmektedir. Görünüş ve desen itibari ile oldukça dikkat çekici ve şık görünen modelleri mevcuttur. Bazı modelleri çok kaliteli iplikler ile dokunduğu için oldukça pahalıdır. Ama günümüzde oldukça uygun fiyata da el dokuma halı modelleri bulunmaktadır.

El dokuma halıların yapılma aşaması çok zorlu ve uzun bir süreçtir. Düğümlerin ve renklerin tek tek işleniyor olması sürecin uzamasına sebep olmaktadır. Bu tarz halılar çok kıymetli iplikler ile de yapılmaktadır. Hatta bireylerin özel dekorasyonlarına uygun el dokuma halı da yaptırabilmektedirler. Bu tarz halılar ağır modeller olduğu için koyu renk salonlar ile çok daha şık durmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu