Ofis

Ofis Dekorasyonunun İnce Detayları

Ofis dekorasyonu çalışma hayatımızın önemli bir unsurudur. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak üzerimizde büyük etkileri vardır. En basit örnek olarak kanserojen malzemelerin kullanılmadığı bir ofis mobilyası bizim için son derece önemli bir husustur. Kullandığımız koltuklar yine sırtımızı destekleyen ve sakatlıklara yol açmayacak şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.

Ofislerde işlevsel ve ergonomik bir stilin benimsenmesi önemli bir durumdur. Minimal ve pratik parçalar her zaman için vazgeçilmez kurallar arasındadır. Modern tasarımlar genel hatlarıyla metal ve cam unsurlarının kullanılması ile edilen olgulardı. Tabi zaman geçtikçe daha farklı unsurların modernlik anlayışına dahil edildiğini gözlemliyoruz. Ahşap, cam ve metalik malzemelerin yanın artık ileri teknoloji ürünlerin de serpiştirilmesi gerekiyor. Klasik ofislere kıyasla modern ofisler daha fazla tercih ediliyor. Bu noktada aydınlatma unsurunun önemli parçalardan sadece bir tanesidir. Gözü almayan gizlenmiş aydınlatmalar ve led’lerin kullanıldığı asma tavanlar bu anlamda en çok işimizi görecek olan unsurlardır. Ekonomik olarak daha tasarruflu olan led aydınlatmalar, aynı zamanda daha fazla aydınlatma sağlayabiliyorlar.

Diğer yandan klasik ofis tasarımları da büyük talep görmektedir. Şimdi klasik bir ofisi tasarlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedelim. Kahverenginin tonlarında ceviz, maun gibi renkler klasik bir görüntünün ana renkleri olacaktır. Açık veya koyu renk tonlarında tercih edilebilir. Bu tamamen kişilerin zevkleri ile alakalı bir durumdur. İç mimarınıza hangi renk tonlarında tercihiniz olduğunu mutlaka belirtmelisiniz.

Klasik bir ofis için gerekli olan çizgilere sahip mobilyaları seçmelisiniz. Bu belki bir heykel veya güzel bir duvar tablosu olabilir. Burada sanatsal bir bütünlüğü yakalamak gereklidir. Eğer dozajı yeterince ayarlamazsanız rahatsız eden bir görüntüyü yakalamanız muhtemel bir sonuçtur. Eğer güzel bir sonuç almak istiyorsanız doğal ahşapları kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bu ahşaplar diğer modellerden farklıdır ve özel işçilik gerektiren bir durumdur. Ahşaplarda kullanılacak olan kıvrımlar ve desenler bir sanat eseri şeklinde imal edilmelidir. Hazır ahşap modelleri ile bu tarz bir görüntüyü elde etmek oldukça zor olabilir.

İster klasik olsun, ister modern bir ofis tasarımı olsun hepsinin kendi içerisinde bazı incelikleri bulunur. Şimdi sizlere aşağıda birkaç modeli sunacağız. Bu modelleri sergilerken aynı zamanda bir ofis dekorasyonunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini örneklerle açıklayacağız.  İyi bir ofis dekorasyonunun inceliklerini öğrenmek için aşağıdan devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu