Halılar

Kilim Modelleri İle Evinizi Süsleyin

Kilimler çok eskilerden beri herkes tarafından çok fazla kullanılmaktadır. Eski zamanlarda neredeyse evlerin tümünde kilim halılar mevcuttur. Şuan günümüzde ise kilim modelleri kullanılsa da daha modern modeller kullanılmaktadır. Hala birçok evde geleneksel modeller kullanılmaya devam etmektedir. Bu tarz modellerin birçok seveni ve kullananı mevcuttur.

Peki, günümüzde kilim halı modelleri ne tarzlarda kullanılır ve nasıl seçilmelidir?

Günümüzde kilim modeli ne olursa olsun dekorasyonların modernleşmiş olmasından kaynaklı olarak kilimler çok daha modern ve çok daha farklı kullanılmaktadır. Kilim halı modellerinin desenlerinden ve farklı tasarımlar ile üretilmiş olmasından kaynaklı birçok yeni kullanım alanı da ortaya çıkmıştır. Genellikle koridorlarda ve yaz aylarında kilim modelleri daha ağırlıklı şekilde kullanılmaktadır. Günümüz kilim modelleri eskiye göre çok daha modern tasarlanmış ya da vintage görüntüde olduğu için daha önce kilim halı kullanmadıysanız mutlaka halı markalarına bakabilirsiniz. Kesinlikle kendi zevkinize ve dekorunuza uygun bir model bulacaksınız. Kilimler oldukça ince ürünler oldukları için genelde yazın kullanılırlar. Kışın evlerimizde çok daha kalın halılara ihtiyaç duysak da yazın durum tam tersi olmaktadır. Bizim kültürümüzde de mevsim ne olursa olsun mutlaka halı kullanılır. Ev halısız eksik kalır mantığına sahip olduğumuz için yaz aylarında bu tarzda ince kilim halılar kesinlikle ihtiyacınızı görecek ve sizi oldukça rahatlatacaktır.

Kilim halı seçimi yaparken ilk olarak kaymaz bir tabanı olmasına dikkat etmelisiniz. İnce oldukları için yapısal olarak oldukça kaygan halılardır. Bu nedenle kesinlikle kaymaz tabanlı almalısınız. Diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise kilim halı da kullanılan ipliklerdir. Genel olarak çok yumuşak bir halı olmasa da çok sert bir model de seçmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu