Oturma Odası

Retro Stilinde Salon Dekorasyonu

Retro stilinin oluşturduğu güzel bir atmosferde zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Retro stilde salon dekorasyonu ile tarzınızı evlerinizde yansıtın. 70’ler ve 80’ler hayatımızın bir kısmını kimimizin çocukluk, kimimizin gençlik, kimimizin de yaşlılık dönemini yaşadığı zamanlardır. Dönüp geriye baktığımızda gözümüzde birçok anıyı canlandırabiliriz. Şu bir gerçek ki hayatımız ev ve iş arasında geçerken en çok vakit geçirdiğimiz ailemiz ile birlikte zaman geçirdiğimiz yer ise evimiz. Çok fazla zaman geçirdiğimiz evimizin konforlu olması en önemli arayışlarımızdan bir tanesidir.

70’ler ve 80’ler dönemi bu açıdan bakıldığında bugünkü dizayn ile karşılaştırıldığında oldukça farklı gelebilmektedir. Mobilyaların boyutları, rengarenk olması gibi özellikler Retro tarzını diğer zamanlardan farklı kılan alanlardır. Retro denildiğinde akla ilk olarak 70’ler ve 80’ler gelmesi ile beraber unutulmaması gereken nokta ise her dönemin kopyalanabilir olacağı. Dolayısı ile 90’lar da bugün taklit edilerek Retro sınıfında değerlendirilebilir.

Peki 70’ler ve 80’leri farklı kılan anlayış nedir dersek, başlıca kullanılan malzemeler, renkler , boyutlar dizayn ve konfor olarak sınıflandırılabilir.

Malzemelere bakıldığında fark edilen ilk şeyin kadife kullanımının çok yaygın olduğu görülebilmektedir. Özellikle bugün 3’lü koltuk olarak nitelendirdiğimiz oturma gruplarında kadife başlıca ürün olarak tercih edilmiştir. Kadifeye ilaveten bugün yine çok fazla kullanılmayan kumaşlar o dönemin gözde malzemeleri olarak tercih edilmiştir. Yine yatak odalarında yatak örtüsü olarak kullanılan en kayda değer ürünün kadife ve kumaştan yapıldığı çok açıktır.

Boyutlar ise Retro dönemini farklı kılan diğer özelliklerden bir tanesidir. Retro tarzı mobilya boyutları bugün kullandığımız mobilyalar ile karşılaştırıldığında oldukça küçük olarak dizayn edilmiştir. Örneğin tek kişilik oturma koltukları bu noktada gösterilebilecek en açık örnek olarak göze çarpmaktadır. Bugünün  mobilya anlayışında da mobilyalar dekore edilirken çok da fazla yer kaplamamasına dikkat ediliyor olması bir nevi günümüz dekorasyon tekniklerinin Retro döneminden kopyalandığı anlamına gelebilmektedir.

Dizayn konusunda ise yine oldukça değişik noktalarda farklılıklar görülebilmektedir. Örneğin mobilyaların bacaklarının ahşap ve kısa olarak dizayn edilmesi Retro dönemini farklı kılan unsurlardan bir tanesidir. Televizyon masası veya mobilyası yine aynı şekilde farklı desenler ile dekore edilmiş. Retro dönemlerini hatırlayan herkesin dikkatini çeken anlayışlarından bir tanesidir.

Son olarak ta konfor konusu akla gelmektedir. Her döneminde dizayn edilen mobilyalar kullanıcının konforu göz önünde bulundurularak dizayn edilmiştir. Özellikle sünger kullanımı oldukça yaygın olup bugün ile karşılaştırdığımızda çok da akla gelmeyen yöntemlere başvurulmuştur. Retro dönemi bugünü yaşayan insanlar için konfor konusunda çok da hoş anıların beslendiği bir dönem olmasa gerek.

Sonuç itibari ile Retro dönemi o dönemde yaşayan insanlar için unutulmaz olmak ile birlikte o dönemi dinleyen insanlar için ise oldukça ilginç anılar ve farklılıklar ile doludur. Belki de herkesin yaşaması gereken bir dönem olarak da değerlendirilebilir. Kimilerinin sevgi ve hasret ile andığı dönemler olarak hayatımızda yer edinmiştir. Retro dekorasyonu ile paylaştığımız görsellere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu