Oturma Odası

Küçük Salon Dizaynı & Dekorasyon Fikirleri

Küçük oturma odası dekorasyonu için kullanacağınız bazı belli başlı teknikler vardır. Vereceğimiz ip uçları ile illüzyon etkisi oluşturacak küçük salonunuzun büyük bir görüntüye kavuşmasını sağlayacaksınız. Odanızda sıkışık ve dar kullanma alanlarınız içinizi sıkıyor olabilir. Fakat fonksiyonel ve şık seçimler sizi bu dertten kurtaracaktır. Işıklandırma ve renk seçimlerinin yine size büyük bir katkısı olacaktır. Kullanacağınız bazı küçük süslerle içinizi ısıtacak bir atmosferi sağlamak sizin elinizde.

Yeni şeyler denemek size biraz uzak olabilir. Fakat her salon için geleneksel stilleri uygulamak iyi bir fikir olmayabilir. Mesela panjur yerine uzun yere kadar akan tül perde kullanmak uzunluk algısını artırabilir. Dar salonunuzda büyük gösterişli ve koyu ahşap tercihleri tam aksi bir şekilde içinizi karartan ve kullanışsız bir alanı oluşturabilir. Öncelikle klasik stillerden vazgeçmek ve yeniliklere açık olmanız gerekiyor.

Odanızı Aynalarla Süsleyin

Aynalar odanızı geniş göstermeniz için önemli bir yere sahip olacaktır. Tasarımcıların yaygın olarak kullandığı tekniktir. Odanızın merkezi bir konumunda ayna kullandığınızda genişlik algısı artacaktır. Işığınızı yansıtmak ve hoş bir ambians yakalamak için aynanızın yanında mumlar, şamdanlar kullanmak hoş bir detay olabilir. Eğer imkanınız varsa aynayı tam pencerenizin karşısında konumlandırın. Penceren gelen ışık odanızı daha fazla aydınlatacaktır.

Yatay Ve Dikey Çizgilere Odaklanın

Odaların yatay ve dikey olarak ele alınması gerekir. Eğer yüksek bir tavanınız varsa bazı aksesuarlarla bu alanı olabildiğince güzel bir şekilde kullanmaya çalışın. Boş alanlar kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden dozajı da iyi ayarlamanız gerekir. Ekstra alanların çoğunu kullanmaya çalışın. Örneğin duvarınızda bir tarafta renkli resimlerinizi bir tarafta da siyah beyaz resimlerinizi asarak güzel bir duvar dekorasyonu yapabilirsiniz. Fakat büyük resimleri değil biraz daha küçük boyutlardaki çerçevelerde resim kullanmanızı öneririz. Bu önemli bir illüzyon etkisi oluşturacaktır.

Küçük Salonlarınızda Nötr Renkleri Kullanın

Küçük salonunuzun duvarlarında, zeminlerinde ve mobilya döşemelerinde nötr renkler kullanın. Yumuşak tonlar ışığı yansıtma özellikleri sayesinde odalara genişlik ve ferahlık katarlar. Beyazlar ve bej renkleri güzel bir tercih olabilir.

Fonksiyonel Ve Minimal Mobilyalar Kullanın

Odalarınızda büyük ve ağır eşyalar yerine, minimal ve çok amaçlı eşyalara yer verin. Mesela orta sehpaların çekmeceli modelleri oldukça güzel bir tercih olabilir. Küçük, el altında duran eşyalarınızı çekmecelerde muhafaza edebilir daha geniş bir kullanım alanına sahip olabilirsiniz. Küçük süs eşyalarınızı evinizin bir köşesinde yaptıracağınız açık bir vitrinde sergileyebilirsiniz.

Küçük salon dizaynı için kimlerden ilham aldık?

Yerli ve yabancı dünyaca ünlü tasarımcıların fikirlerini derleyerek sizlere sunmaya çalıştık. Küçük ev dekorasyonu için uygulanacak tüm yöntemler birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Yeniliğe ve yeni fikirlere açık olun. Gerçekten güzel sonuçlar alabileceğinizi düşünüyoruz. Küçük ev dekorasyonu biraz daha hüner isteyen ve hatayı fazla kaldırmayan yaşan alanlarıdır. Dikkatlice verdiğimiz tüyoları uyguladığınızda alacağınız sonuca sizde şaşıracaksınız.

Küçük salon dekorasyonu ile ilgili yapmanız gerekenleri aşağıda daha detaylı galerimizde anlattık. Daha şık ve daha güzel bir ev dekorasyonu için tavsiyelerimizi mutlaka inceleyin. Sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaştık.

Küçük Salon Dizaynı Modelleri

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu