Oturma Odası

İskandinav Stili Salon Dekorasyonu

İskandinav stili salon dekorasyonu denilince akla ilk gelen ferah, açık renkte bir dekorasyon gelmektedir. Bu tarz stiller ferahlığı, aydınlığı yansıtmaktadır. İskandinav stil dekorasyon genelde bembeyaz duvarlar, büyük pencereler ve masif ev eşyaları ileyapılmaktadır. Ana dekorasyon parçaları bunlardır. Bu aydınlık ve ferahlatıcı dekorasyon tarzı son zamanlarda oldukça popüler bir salon stilidir. Birçok kişi artık İskandinav stili dekorasyon tarzını benimsemiş ve evinin birçok bölümünde kullanmaya başlamıştır.

Sadece salonunuzda değil, mutfağınızda ve evinizin her odasında oldukça kolay ve kullanışlı şekilde farklı dekorasyonlar oluşturabilirsiniz. Peki, İskandinav sitili salon modelleri neden beyazdan ve aydınlık görüntüden oluşmaktadır.

Bunun nedeni kuzey Avrupa ülkelerinde kış havalarının çok çetin ve çok ağır geçmesidir. Kış oldukça çetin ve ağır geçtiği için havada sürekli karanlık ve boğucu bir etki oluşmaktadır. Bu nedenle de evlerin içleri bu şekilde oldukça iç açıcı ve ferah bir şekilde dekore edilmiştir. Dışarda ki kasvetli hava kişileri günlük hayatlarında oldukça etkilediği için evlerinde bu etkiyi yok etmek amacı ile dekorasyon fikirleri daima açık renklerden oluşmuştur. Büyük pencerelerde yine eve olduğundan daha fazla aydınlık bir etki oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu etkiler nedeni ile yapılan bu dekorasyon fikri gün geçtikçe modernleşerek bu son durumunu almıştır. Oldukça zarif ve şık bir görüntü olduğundan dolayı da diğer kültürlere de taşınmıştır. İskandinav salon stilleri oluştururken de mobilyalarda da oldukça sıcak tonlara ve sıcak esinti verecek modellere yönelinmiştir. Tercihler genelde açık renk ahşap modellerden yana yapılmıştır. Sizde hem açık renklerden hoşlanıyorsanız hem de farklı dekorasyon fikirlerine açıksanız evinizde yenilik ve yeni bir esinti istiyorsanız bu modele bir bakabilirsiniz.

Özet olarak İskandinav ülkelerindeki soğuk ve kapalı havalar, ev dekorasyonu tercihlerini temelinden etkilemektedir. Dışarıdaki boğucu ortamın etkilerini azaltmak için ev içerisindeki tercihler açık renkler ve ferah bir ortama göre düzenlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu