Oturma Odası

Geniş Salon Dekorasyonu Konforu Yakalayın

Salonlarla ilgili önemli ipuçlarını paylaşarak güzel bir geniş veya büyük salon dekorasyon örneği oluşturabilirsiniz. Bunun için odanızın rengine, desenine, mobilyalarına hatta aksesuarlarına kadar tüm ayrıntıları iyi düşünmelisiniz. “Bir salon dekorasyonu nasıl yapılır yapılır?” diye merak ediyorsanız aşağıda paylaştığımız örnekleri dikkatle incelemelinizi tavsiye ederiz. İster büyük olsun ister küçük olsun salonlarda farklı tekniklerle en ideal stili oluşturabilirsiniz. Büyük salonlardaki en önemli husus fazla abartılı olmayan kararında bir tasarımı oluşturmaktır.

Geniş salonlar büyük alanlara sahip olduğu için bölümlendirmek farklı alanlar oluşturmak iyi bir seçenek olacaktır. Salon dekorasyonu yapılırken mesela bir kısmı yemek alnı, bir kısmı misafirleri karşıladığınız alan bir kısmı ise televizyon ve rahatlama alanı olarak dizayn edebilirsiniz. Bu tamamen sizin alanınızın büyüklüğü ve hayal gücünüzle alakalı bir durumdur. Hem minimal hatların vurgulandığı hem de büyük hatların vurgulandığı stilleri bir arada kullanmak mümkün. Büyük salonlarda hayallerinizde ki stili oluşturmak daha kolay ve zevkli olacaktır. Hayal gücünüzü ve zevkinizi yansıtırken kendinizden bir şeyler katacağınız bir yaşam alanı oluşturun.

Salonlarınızın uzunluğuna, genişliğine göre farklı teknikler kullanmanız gerekiyor. Örneğin uzun ve büyük bir alanın bir bowling salonuna benzemesini istemezsiniz. Bu tarz odalarda daire yada kare oturma alanları oluşturmak zor olabilir. Uzun salon dekorasyonu için uygulamanız gereken bazı hileler var. Bunları uyguladığınızda gerçekten güzel bir modeli yakalayabilirsiniz. Mesela yürüyüş alanın tek tarafta bırakarak sıkışık bir durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Rahatlatıcı ve nötr renkleri kullanmak her zaman için avantajdır. Koyu renkler ışığı emerken, açık renklerse tam aksi şekilde ışığı daha fazla yansıtır. Böylece odanızdaki renk ve desenler daha iyi bir şekilde kendisini gösterir.

Kare ve büyük salonlarda ise işiniz daha kolay. Hatta en ideal olanı kare salonlardır. L koltuklarla alanınızı bölümlendirebilir, hatlarınızı daha net oluşturabilirsiniz. Aşağıda size bazı örnekler hazırladık. Tüm boyutlarıyla birlikte bir odada neler yapılması gerektiğini okuduğunuzda bazı fikirler edinebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu