Salon Dekorasyonu

Evlerinize Uyumlu Gri Salon Dekorasyonu Fikirleri

Uygulaması ve oluşturması en zor dekorasyon renklerinin başında, gri tonları gelir. Çünkü gri renkte yapılan dekorasyonlara uygun aksesuar bulmak, perde seçmek, ona göre bir oturma grubu seçmek gerçekten zordur. Eğer bunlar iyi seçilmezse, ortamın dekorasyonu maalesef bir salondan çok otel lobisine veya dişçi muayenehanesine benzeyebilmektedir. Gri tonlarıyla yapılan düzenlemelere eşlik eden renkler, koyu tonlu pastel renklerdir. Bunlar genelde bir renk cümbüşü yaratmaktadırlar ve ana ürünlerin renk tonlarında değil, genelde aksesuarların tonlarında yer almaktadırlar.

Gri salon düzenlemelerinde en çok dikkat çeken şey, duvarların yapısıdır. Duvarların, gri salon dekorasyonlarında, istenilen hissin verilmesi için, işlem görmesi gerekir. Eğer tarihi bir ortam yaratılmak isteniyorsa, eski mimariye benzetilmiş, eskitilmiş duvarlar sayesinde, salonda vakit geçiren insanlara bu his yansıtılabilinir. Aksi istenilen durumda ise, modern bir tadilat vasıtasıyla da bu his aktarılabilir. Her dekorasyonda olduğu gibi, gri salon dekorasyonunda da aksesuarların oynadığı rol hayati önem taşımaktadır. Grinin, aktardığı huzurun ve durgun ruh halinin biliçaltı tarafından tam olarak algılanabilmesi için bu aksesuarlar sade ve genel dekorasyonu destekleyen renkler olmalıdır. Bu renkler koyu kahverengi, siyaha kaçan ahşap rengi, açık ahşap rengi, beyaz, haki, koyu sarı, koyu pembe ( özellikle şeker pembesi denilen tonlar çok iyi bir uyum sağlamaktadır. ) ve koyu mavi – koyu yeşilin karışımı olan deniz mavisidir.

Bu tonlar; aksesuarlara ve ana ürünlere çok iyi yansıtılmalıdır. Bu sayede, grinin kendi özelliği ön plana çıkar ve dekorasyon ana amacına ulaşmış olur. Perde seçimi, oturma grubu seçimi, halı seçimi, sehpa seçimi ayrıca bir önem teşkil etmektedir. Bunların renk tonları, genel anlamda birbirlerine uyum sağlayan tonlar olması gerekir. Bunlara destek olarak yastıklar, vazolar ve avizelerin renk tonları tam olarak bir bütünlük yaratabilir. Gri salon tasarımında en önemli eşyalardan olan; raflar, vitrinler, aynalar, ve kitaplıklar gelmektedir. Bu eşyaların renk tonları ve salonun mimarisine uygun olması, grinin etkileyiciliğini ve ortamın zenginliğini üst seviyelere taşımaktadır. Stratejik yere yerleştirilen bir ayna, her gelen misafirin görebileceği ve ilgisini çekeceği bir kitaplık, ortama uygun renklerde vazo ve ahşaplarla donatılmış şık bir raf gerçek anlamda zenginliğin ve zarifliğin deneyimini sunmaktadır.

Gri tonlarında dekore edilmiş salonların yaşattığı hisler ve duygular, dekorasyonun hangi amaçla dizayn edildiğine göre ortaya çıkar. Gri tonları, her türlü duyguyu aktarabilmek için en şekillendirilebilir tonların başında gelir. Eğer siz, antika ve tarihi bir his yaşamak-yaşatmak istiyorsanız, eskitilmiş ahşap ve deri koltuklarla bunu sağlayabilirsiniz. Aksine, modern bir havada vaktinizi geçirmek istiyorsanız, beyaz tonlarında oturma grubu ve aksesuarlarla bunu yine sağlayabilirsiniz.

Grinin görüldüğü üzere bir çok dezavantajının yanında, avantajı da bulunmaktadır. Bunun kararını ise kendi bütçenize ve salonunuzun durumuna göre belirleyebilirsiniz. Fakat, klasik ya da modern stilde bir çok oluşturulabilir modelleri ve uygulamaları olduğu için dünyada en çok tercih edilen renklerin arasında gri gelmektedir. İştah açıcı etkisinin de olduğu bilinen grinin, yemek odasında veya mutfakta da kullanıldığı bilinmektedir.

Gri duvar boyalı salonda sarı ve kahverengi eşyaların kombini
Gri duvar boyalı salonda sarı ve kahverengi eşyaların kombini
Gri renk salon modelleri
Gri renk salon modelleri
Gri salon örnekleri
Gri salon örnekleri
Gri salon nasıl dekor edilir?
Gri salon nasıl dekor edilir?
Küçük salonlarda koyu gri renk
Küçük salonlarda koyu gri renk
Büyük salonlarda gri renkler
Büyük salonlarda gri renkler
Salonlarda gri tonlar
Salonlarda gri tonlar
Gri salon
Gri salon
Dar salonlar için gri dekorasyon
Dar salonlar için gri dekorasyon

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu