Salon Dekorasyonu

Kesinlikle İçinizi Karartmayacak Siyah Salon Dekorasyonu Fikirleri

Genel anlamda siyah gücü ve kuvveti simgeleyen, baskın karakterde bir renktir. Dekorasyonda siyah kullanmak, adeta ince bir çizgide yürürmüşçesine hassasiyet isteyen bir durumdur. Özel yetenek ve ince düşünce ister. Çünkü siyah kendi yapısı itibariyle baskındır ve boğucudur. Çok fazla kullanmak sıkıcı durumlara yol açar. Siyah eğer dengeli bir şekilde kullanılıp, kendisine uygun olan renklerle kombine edildiği zaman ise, eşsiz bir görüntü sunar. Genel anlamda ofis, çalışma odası, toplantı odası ya da makam odası gibi yerlerde gücü simgelemek amacıyla kullanılan siyah, son zamanlarda evin içine de girmiştir. Bunun sebebi, siyahın bir çok renk ile ahenginin keşfedilmesi ve kendiliğinden gelen doğal kudretinin evde ortaya çıkardığı huzurdur.

Siyah Renk Duvarda Nasıl Görünür?
Siyah renk, iyi bir dekoratörün eşliğinde çok güzel manzaralar sunabilir. Siyah, genelde duvara yakışmaz. Bunun yerine siyahın kutsallığı aksesuarlar vasıtasıyla, duvarların da daha açık tonlarda (beyaz, gri vb.) boyanması ile ortaya çıkarılır. Duvarlar, perdeler, oturma grubu, çerçeveler veya diğer aksesuar ve ürünler siyah olup, duvarlar beyaz veya gri ile tamamlanabilir. Bu sayede siyahın etkileyici tonu keskin hatlarla ortaya konmuş olur. Siyahın rengi, gücü ve iradeyi simgeler. Bu yüzden salonun ve bazı odaların siyah tonlarında dekore edilmesi, insanın bilinçaltına gücün ve kontrolün kendisinde olduğu mesajını gönderir. Çoğu zaman şık ve keskin bir görünüm sağlayan siyah, en ufak detayda bile yer alsa yeterince etkili olmaktadır.

Siyahın Uyumlu Olduğu Renkler
Siyahın salonda kullanılması, hassasiyet isteyen bir iştir. Bu durum, siyahın yanında kullanılacak ve kombine edilecek renklerin seçiminde de böyledir. Siyah renk, beyaz ve gri ile müthiş bir uyum sergiler. Örneğin mobilyaların siyah olması, parkelerin açık beyaz ya da ahşap rengi olması, klim ile modern halının renginin de siyah-gri karışımı olması mükemmel bir uyum yaratır. Duvar rengi ise, siyahın ortamda yaratacağı imaja göre seçilir. Çok boğucu olmayan bir ortamın dekorasyonunda, açık gri duvar tonu ile mobilya tonları, perde tonu, oturma grubu tonu, ışıklıkların rengi, avizelerin tonlamaları, klim veya halının tonlamaları, sandalyeler, şömine kaplaması gibi irili ufaklı detayların hepsi siyah olarak yer alabilir. Bu sayede çok şık bir görünüm elde edilir. Bu tonların yanında oturma grubu koyu kahverengi, deri kahvesi ya da kızıl kahve tonlarında da olabilir. Bu durum hem çeşitlilik hem de renklerde uyum yaratır.

Pastel Tonlar; Siyah ile kullanımı sorun yaratmayan pastel tonlar da vardır. Bu pastel tonların sayısı, siyahın boğuculuğu ve baskın karakteri olduğuu için çok fazla değildir. Bu nadir renkler, ortamın sıkıcı bir hale bürünmemesi için açık tonlardadırlar. Örneğin açık fıstık yeşili tonlamaları, buz mavisi tonlamaları, açık ahşap rengi ( özellikle kırçıllı halılarda çok tercih edilir. ), biraz koyu tonda yavru ağzı rengi, koyu olmamak şartı ile kırmızı tonlamaları ve en çok yakışan renklerden biri olan haki tonlamalarıdır.

Siyahın zenginliği ve büyüleyiciliği sayesinde, tuhaf bir şekilde, bu renklerin bir arada kullanılması bir görüntü kirliliği değil, aksine tam olarak uyum sergiler. Bunun tam anlamıyla olması için, dekorasyonda kullanılacak olan objelerin renklerinin özenle ve uygun tonlarda seçilmesi gerekir. Siyah salon dekorasyonunda en çok kullanılan uygulamalardan birisi de cam dekor kullanımıdır. Bu dekorlar, genellikle siyah renkli cam ya da siyah renge uyumlu camlardan oluşturulur. Camın ve siyahın zenginliği bir araya getirip bir zerafet sunan bu uygulama, dekorasyonlarda zenginlik ve görsel açıdan bir şölen sunar.

Siyah rengin salonlardaki ahengi
Siyah rengin salonlardaki ahengi
Salonlarda siyahın kullanımı
Salonlarda siyahın kullanımı
Siyah salon fikirleri
Siyah salon fikirleri
Mükemmel siyah salon dekorasyonu
Mükemmel siyah salon dekorasyonu
Siyah koltuklar yeşil gri duvar boyası
Siyah koltuklar yeşil gri duvar boyası
Siyah gri salon dekorasyonu
Siyah gri salon dekorasyonu
Siyahın yeşil kombin salon dekorasyonu
Siyahın yeşil kombin salon dekorasyonu
Siyah duvar rengi
Siyah duvar rengi
Siyah koltuklu salon dekorasyonu
Siyah koltuklu salon dekorasyonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu