Salon Dekorasyonu

Kırmızı Salon Dekorasyonu İle Pozitif Enerji Verin

Kırmızı, dünyanın tüm kültürlerinde aşkı, sevgiyi ve iyiliği çağrıştırır. İnsanlara pozitif enerji vererek, gündelik hayatlarında geniş ufuklara yelken açmalarını sağlar. Bu yüzden, bu kutsal rengi günümüzün çoğu saatini geçirdiğimiz salonumuza da taşıyabiliriz.

Kırmızı; İşinin ehli bir iç mimarın ya da dekoratörün mutlaka kullanması gereken bir renk tonudur. Bu tonların kullanımı, tüm duvarı güzel bir kırmızı tonuna boyamaktan tutun, sadece belli kısımlarda yer vermeye kadar değişebilir.

Duvarların Kırmızıya Boyanması
Tüm duvarın kırmızıya boyanması bazı evlerde boğucu bazı evlerde ise ferahlatıcı olabilmektedir. Bu yüzden kırmızının hangi tonda kullanılacağı çok önemlidir. Uygun ton bulunduğu takdirde salonunuz çok sıcak ve ilham verici bir hale bürünecektir. Kırmızının kullanılacağı, kombine edileceği renkler de kendisi kadar önemlidir. Eğer kırmızı ile kendi tonundan daha koyu renkler kullanılacak ise, yerleştirilen mobilyaların açık renkte olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kırmızının etkileyiciliği ve olağanüstü ihtişamı, yerini sıkıcılık ve yoruculuğa bırakabilir. Eğer kırmızı, kendisinden daha açık renklerde kullanıldığı zaman ise, bu duruma uygun halı ve perdeler kullanılarak, kendi tonunun etkileyiciliği ortaya çıkarılır.

Kırmızı rengin kullanımında en çok hassasiyet gösterilmesi gereken şeylerin başında, aksesuarlar gelmektedir. Aksesuarlar uzaktan basit gibi görünen, fakat yakından bakınca uyumu daha da istenilen seviyeye getiren etkili nesnelerdir. Kırmızıya uyumlu şık biblolar, ahşap çerçeveye sahip pastel renklerle donatılmış tablolar ve ahşap orta sehpanın üzerinde yer alan dekorasyonla uyumlu ufak aksesuarlar, bulunan ortamın etkisini çok daha fazla hissettirecek küçük ama etkili olan detaylardır.

Kırmızı Uzmanlık İster
Kırmızı rengin tasarımında yer alan mobilyalar da başlı başına bir uzmanlık isteyen, özenle seçildiği takdirde kişiye farklı duygular yaşatan nesnelerdir. Özellikle kırmızı tonlarıyla beraber kullanılan, kaliteli malzemeye sahip ahşaplar, dekore edilen alanı çok zengin gösterebilmektedir. Yemek masası, orta büyük sehpa ve kaliteli ahşaptan yapılmış çekici bir kitaplık, salonda vakit geçirme isteğini arttırır.

Kırmızı tonlarda dekorasyon, sadece herhangi bir duvarı boyamayı düşünmekle olmaz. Duvarları gri veya kirli beyaz tonda ayarlayıp, yanındaki bazı büyük nesneleri kırmızı tonuna büründürmek de kırmızının etkisini maksimize edebilir. Örneğin bunlar; perdeler, halılar ve güzel desenli antika klimler olabilirler. Çoğu kültür ve medeniyette kırmızının çekiciliği ve büyüleyiciliği, bu şekilde vücut bulmuştur. İnsanlar, evlerinin en baş köşesinden, en ücra köşesine varana kadar kırmızıyı hayatlarına dahil edebilmişlerdir. Buna sebep olan şüphesiz kırmızı tonlarının sıcaklığı ve insanda yarattığı hislerdir. Bu hisler insanın ruh haline göre değişebilirler. Kişi yorgun ise dinlendirici, ferahlatıcı ve huzur vericidir. Kişi kendini dinç ve çalışkan hissediyorsa, o zaman da etkileyici ve ilham verici olmaktadır.

Kırmızı Renk Zevkli Dekorasyonların Başında Gelir
Zevkli dekorasyonların olmazsa olmaz renklerin başında kırmızı gelmektedir. Kırmızının dekorasyonlarda sık kullanılmasının nedenleri; her renk ile kombine edilebilmesi ve ortamı istenilen şekle getirebilmesidir. Mobilyalarda, yemek masalarında, sehpalarda, oturma grubunun üzerindeki yastıklarda kırmızı tonu çok sık kullanılır. Bunun sebeplerinden birisi, kullanıldığı alanı doğrudan ortaya çıkarması ve dekorasyona olan dikkati arttırmasıdır.

Eğer kırmızı tonlar, kendisinden daha açık tonlarla birlikte kullanılırsa, hem kendisinin hem de diğer tonların çok daha fazla belirginleşmesine ve dikkat çekmesine neden olur. Bu da dekorasyon için istenilen ve hoş bir detaydır. Bu tonların başında şunlar gelmektedir:

  • Beyaz, açık renk ahşap işlemeleri içeren çerçeveler, masalar ya da sandalyeler,
  • Hafif-orta turuncu tonlarında aksesuarlar,
  • Kirli beyaz veya gri parkeler,
  • Ortama ağır ve etkileyici bir hava katan koyu lacivert tonlar
  • Eğer ortama çok kapalı bir hava vermeyecekse, siyah ile kırmızının kullanılması da salondaki kaliteyi çok yükseltmektedir.

Kırmızı Salon Dekorasyonlarından Örnekler

Modern kırmızı salon dekorasyonu
Modern kırmızı salon dekorasyonu

Kırmızı duvar boyalı salon dekorasyon fikri
Kırmızı duvar boyalı salon dekorasyon fikri
Kırmızı siyah koltuk takımlı salon
Kırmızı siyah koltuk takımlı salon
Kırmızı gri kombin salon
Kırmızı gri kombin salon
En güzel kırmızı salon örnekleri
En güzel kırmızı salon örnekleri
Kırmızı gri salon
Kırmızı gri salon
Kırmızı koltuklu salon dekorasyonu
Kırmızı koltuklu salon dekorasyonu
Kırmızı beyaz salon
Kırmızı beyaz salon
Kırmızı küçük salon dekorasyonu
Kırmızı küçük salon dekorasyonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu