Tekstil Dünyası

Soğuk Günler İçin 9 Farklı Battaniye Modeli

Battaniye özellikle soğuk havalarda ısınmak için kullandığımız ev tekstil ürünlerinden birisi olan örtü türüdür. Battaniyeler yapılış bakımından ve kullanım alanlarına göre de farklı maddelerden üretilebilmektedir. Eskiden sadece ısınmak ve sıcak tutmasından dolayı tercih edilen battaniyeler, günümüzde daha çok görselliği göze çarpmaktadır. Bu da özellikle ev tekstil ürünlerine karşı ilgi duyan, bu ürünlerin modellerine dikkat eden kişilerinde oldukça çok dikkatini çekmektedir. Bunu çok iyi bilen tekstil markaları da daha çok işleve değil, görsele odaklanmaktadır. Battaniyeler hatta öyle ki bazen dönemlere uygun olarak özel tasarım ve üretimlere yer verilerek tasarlanmaktadır.

Battaniyeler sadece hazır tekstil ürünü değildir. Battaniyeleri dilediğiniz zaman kendiniz de örebilirsiniz. Son zamanlarda birbirinden farklı çizimlere sahip olan battaniye modellerinden ziyade, el örgüsü modellerde ilgi görmeye başladı. Hatta öyle ki bu modeller evlerde örülerek farklılık yaratıldı aynı zamanda sosyal medyalarımızı da şenlendirdi.

Hazır Battaniye Modelleri
Günümüzde çok fazla tercih edilen ve kadınlarında yakından takip etmiş olduğu tekstil mağazaları vardır. Bu mağazalarda çarşafından, aksesuarına, mutfak eşyasından banyo ürünlerine kadar her türlü ürünler bulmak mümkün. İşte bu tür mağazalarda ya da diğer tekstil ürünü satmakta olan yerlerde battaniyeler çok fazla talep edilmeye başlandı. Çünkü artık battaniyelerin itici ve tüylü & yünlü ürünler olmaktan öteye götürerek bu ürünleri görsel ve albenili bir hale getirmiştir. Bu da özellikle kadınların daha çok talep etmesini sağlamıştır. Hazır battaniye arayan ve iç açıcı tasarımlardan hoşlanan kadınlar bu tarz battaniyeleri rahatlıkla bulabilirler. Bir sıcak kahve, elinizde bir kitap ve battaniye kombini yaparak sosyal medya fotoğrafınızı tamamlamanız da mümkün.

Örgü Battaniye Modelleri
Örgü battaniyeler de çok tercih edilen ürünlerden bir tanesidir. Kadınlar kendilerine birçok hobi edinmiş durumda. Bu hobilerin bir kısmı da örgü üzerinden üretilen ürünleri kaplamaktadır. Yıllarca örgü ürünler örülmüş, birbirinden farklı modeller hazırlanmış ve sergilenmiş durumda. Yeni doğacak bir bebeğe belki de ilk örülen ürün bir battaniye olmaktadır. Birçok farklı örgü modeliyle battaniye örmekte mümkündür.

Günümüz de birçok ürün olarak tercih edilmekte ve zaman harcamadan sahip olunma imkanından yararlanılmaktadır. Bu da bu gibi örgü ürünlerin popülaritesini azaltmış durumda. Ancak son zamanlarda hobi tasarımı yapan kadınların geliştirmiş olduğu yeni teknikler sayesinde kadınların ve bu alanda ilgi duyan kişilerin ilgisini toplamayı başarmış durumda. Özellikle hazır battaniyelerde son zamanlarda tasarımların geliştirilmesi, görsel olarak alıcıları cezbetmesinden kaynaklı olarak daha çok tercih edilmişti. Ancak son zamanlarda geniş şiş ve penye iplerden örülmüş olan battaniyelerde çok fazla ilgi görmeye başlamış durumdadır. Kadınlar tahtadan yapılan ve oldukça geniş olan bu şişler yerine zaman zaman el örgüsü yaparak da bu battaniyeleri tasarlayabilmektedir. Bir süredir de bu battaniyelerin örülmesi ya da hazır olarak satılması oldukça çok ilgi görmüştür.

Elbette günümüz de çeşit çeşit birçok örgü modelleri bulunmaktadır. Özellikle de battaniye denildiği zaman bu modeller gözümüz de büyüdükçe büyüyor. Çünkü bu işe gönül vermiş olan kişiler o kadar muazzam modeller çıkartıyor ki hayranlıkla bakmamak imkansızdır.

Bebek battaniyeleri daha çok örgü modellerden tercih edilmektedir. Bu modellerde genellikle Tunus işi adı verilen örgü modeli tercih ediliyor. Şişle yapılan örgü modelleri kadar tığ ile yapılan örgü modelleri de vardır. Tığ örgü modelleriyle yapılan modelleri, şiş ile yapılan örgü modellerine göre daha kolaydır. Ancak şiş örgü modellerinden üretilen battaniyeler de daha çok göz alıcı ve kendisine hayran bırakan modellerdir.

Tığ ile Yapılan Örgü Modelleri
Tığ ile yapılan örgü modellerinden çok farklı ve görsel şenliğe dönüşebilecek modellere rastlanabilir. Bu elbette bu örgüyü yapan kişinin hayal gücüne de bağlı olarak gelişebilen bir modeldir. Çeşitli boyutlarda ve geometrik şekillerde tığ modeller çıkartılarak bu parçaların birleştirilmesiyle bir battaniye oluşturulabilir. Bu modeller çeşitli renklerin bir araya getirilmesiyle çok basit bir şekilde ortaya çıkartılabilir. Az önce şiş ile yapılan bir örgü modelinin oldukça zorlayıcı ve zaman alıcı olabileceğinden bahsetmiştik. İşte burada şiş ile yapılan bir battaniye modelinin ne kadar kolay ve daha rahat örüldüğünü görebiliriz. Elbette ki, şiş ile yapılan modelleri de parça parça örerek daha sonra birleştirmekte mümkündür. Bunun için farklı renklerde parçalar örebilir ve bu renkleri daha sonra bir uyum içinde ya da zıtlık içinde birleştirebilirsiniz. Bu hem görsel zevklilik taşıyacak hem de kullanırken kişiye bir enerji verecektir. Tığ ile hazırlanan modellerde ise, dolgu işlemleri yaparak kare, dikdörtgen, yuvarlak, köşegen gibi modeller yaparak bu modellerin her birinde birbirine uyumlu ya da zıt renkleri bir arada kullanarak birbirinden farklı modeller çıkartabilirsiniz. Bu modelleri de en son bir araya getirip dikebilir ve bu sayede kendinize cıvıl cıvıl bir battaniye hazırlamış olabilirsiniz.

Renkler bildiğimiz gibi insana enerji veren, canlılık katan etkenlerdir. Siyah bir maddenin etkinliğiyle, kırmızı bir ürünün etkinliği emin olabilirsiniz ki farklıdır. İşte tam bu noktada battaniyelere ya da yaptığınız örgülere katacağınız renk ahengi sizlere ya da bu ürünü kullanacak kişilere büyük bir moral verecek ve enerji katacaktır. Özellikle bebek battaniyesi örerken bu renklerden kullanırsanız bebeklerin gelişiminde ve enerjisinde oldukça etkili olacaktır.

Tığ ile yapılan bir diğer örgü modeli de zikzaklara yer verilmiş olan ve yanlamasına bu şekilde giden bir örgü modelidir. Bu örgü modelinde de renk coşkusu yaratmak oldukça kolaydır. Çünkü bu modellerde iki model geçtikten sonra renk değişimi yapılabilir. Bu renkler bir gökkuşağı rengi olursa battaniyeniz oldukça güzel bir görüntüye sahip olabilir. Her bir aşamada renk geçişi olabilir hem modelini ortaya çıkartmış hem de göz alıcılığıyla sizleri etkileyebilir.

Sizlerde kendi battaniyenizi kendiniz yapmak isterseniz bu konuda internet ortamında kullanabileceğiniz binlerce battaniye modeli bulunmaktadır. Son zamanlarda geniş şişlerle örülen battaniye modellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca otururken dizlerinize örtmek için ince yapıda bir model düşünürseniz de az önce sizlere önerdiğimiz tığ ile örülen ve renkleri olan modeller daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca örgü örmeyi bilmeyen kadınlar için de internet ortamında bu gibi örgülerin anlatımlarının bulunduğu sizlere teknikleri anlatan çok güzel videolarda bulunmaktadır. Hem boş zamanlarınızı böyle bir hobiyle değerlendirmiş hem de kendi emek verdiğiniz bir battaniyeyi kullanmanın verdiği mutlulukla kalın.

Modern battaniye
Modern battaniye
Tüylü battaniye
Tüylü battaniye
En güzel battaniye modelleri
En güzel battaniye modelleri
Beşiktaş battaniye örneği
Beşiktaş battaniye örneği
Pudra rengi battaniye
Pudra rengi battaniye
Evmanya fenerbahçe battaniye modeli
Evmanya fenerbahçe battaniye modeli
Dinarsu pamuklu battaniye
Dinarsu pamuklu battaniye
Açık kahve battaniye
Açık kahve battaniye
Lc Waikiki battaniye modelleri
Lc Waikiki battaniye modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu