Dekorasyon Önerileri

Şahane Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evimiz bizlerin en gizli alanı ve hayatta en fazla zaman geçirdiğimiz yerdir. Evimizin düzenli olması, zevkimize uygun olması ve bizlere huzur vermesi çok önemlidir. Bunun için evimize katacağımız her türlü dizayn bizleri mutlu edecek, bizlere huzur katacaktır. Evimizin huzuru ve mutluluğu bizlerin hayatını önemli kılan bir faktördür. Çalıştığımız zamanlarda eve gidip dinlenmek en çok istediğimiz şeydir. İşte tam olarak da burada bizlerin evimizde huzuru yakalamamız önemlidir. Bu nedenle evimizin duvarlarında ya da objelerinde veyahut renginde ki huzur bizleri rahatlatmak için yeterli olacaktır.

A.      Farklı bir ışıklandırma kullanın
Evin atmosferini belirleyecek olan en önemli etkenlerden bir tanesi doğru ışıklandırmadır. Öğrenci evi, bekar evi ya da bir aile evi olsun ışıklandırmaya vereceğimiz farklılık bizleri etkileyecektir. Evin atmosferini bir ışık, bir lamba aksesuarı bizleri rahatlatabilir. Doğru ışıklandırma yanı sıra bu ışıklar için kullanacağımız abajurlar etkili olacaktır.

B.      Ev eşyalarını planlı alın
Ev eşyası almakta oldukça önemli bir konudur. Satın alma sırasında eşyalar çoğu zaman rastgele alınabilir. Ancak doğru olmaması sizlerin bir karmaşa içinde yaşamanıza neden olabilir. Evinizde bir bütünlük oluşturmanız gerekiyor. Bunun içinde model olarak birbirine uyum sağlayan ürünler kullanılmalıdır. Renkler konusunda bir zıtlık yaratmak da etkili olacaktır.

C.      Tasarım şekline karar verin
Evinizin dizaynını yaparken sade bir tasarıma mı yoksa daha gösterişli bir dizayna mı yer vereceğinize karar vermelisiniz. Bunun için kararınızı verdikten sonra da eşyalarınızı seçmelisiniz. Son dönemlerde daha modern ve sade eşyalar moda olduğu için daha koyu renklerde mobilyalara renk katacak yastıklar ya da perdeler çok trend durumda.

D.     Boya badana uygulamalarını inceleyin
Evinizin duvarlarına uygulayacağınız renkler oldukça etkilidir. Güzel bir şekle dönüşmesi için belki de evin en etkili noktası boya işlemleridir. Birçok evde beyaz ya da şampanya rengi kullanıldığı için daha pastel ya da koyu tonlar tercih edilmektedir. Boya mı yapacaksınız yoksa duvar kağıtlarından mı yararlanacaksınız bunlarda oldukça etkilidir. Ancak seçeceğiniz boya ya da kaplama modeli mutlaka tarzınıza uygun olmalıdır. Mobilya seçimlerine ayak uydurmalıdır.

E.      Evinizi iyi tanıyın
Evinizin yapısını tanımak sizlerin uygulamalarda nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermenizi sağlayacaktır. Eğer ki evinizin yeterli kadar geniş bir alanı yoksa bunun için İtalyan boyasından yararlanabilir, büyük ev eşyaları almak yerine geniş ancak ufak yer kaplayan L koltuk tiplerinden yararlanmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca iyi derece de ışık almayan bir eviniz varsa bunun için de doğru bir ışıklandırma seçimi yapmanız doğru olacaktır.

F.       Örnekler inceleyin
Elbette ki sizlerin kendinize ait bazı zevkleri vardır. Ancak bu konuda çok uzman kişiler olduğumuz söylenemez. Bunun için evimiz hakkında bazı ip uçlarına göre bir tasarıma yer vermek amacıyla örneklerden ve tasarımlardan ilham alabiliriz. Bu tasarımlar bizlere farklı fikirler verebilmek için oldukça etkilidir.

G.      Basit düşünün
Ev tasarımları yaparken basit detaylara yer verin. Çünkü detaylı düşünceler sizleri karmaşık bir fikir sürükleyecek ve ev dekorunuzu karmaşık detaylara boğacaksınız. Ayrıca sade düşünmek her zaman daha zevkli ve şık gözükmektedir. Özellikle gösterişten uzak kişiler için bu basitlikler her zaman kolaylık sağlayacaktır. Soft renkler ve bunlara uyumlu sade dokunuşlarla şıklığı ve konforu yakalayacaksınız.

Ucuz Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Bir evin sıcak görünümü o evin dekoruyla doğru orantılıdır. İnsanlar dekorlara yer verdikleri zaman ya da evlerini dizayn etme kararı aldıklarında çok fazla maliyetli işler yapmak zorunda olduğunu düşünüyor. Ancak bu doğru değil. İnsanlar bir evi dizayn etmek için tonla para harcamadan, ufak bütçelerle de bu işi gerçekleştirebilirler. Ben de bu konuda sizlere hem fikir vermeye hem de yardımcı olmaya çalışacağım.

Ev döşeme işlemlerinde öncelikli olarak kendinize bir bütçe hazırlamanız doğru olacaktır. Çünkü tüm işlemlerinizi bu bütçe kapsamında yapmanız sizleri daha planlı hareket etmeye yöneltecektir. Eğer ki evinizin durumu içinize sinmiyorsa, bunun için tonla para dökmeye gerek olmadığını anlamanız gerekiyor. Bir öğrencinin bile yaşadığı yeri küçük bütçelerle mükemmel bir yere dönüştürmesi mümkündür.

Öncelikli olarak belli zamanlarda belli adımlar atarak dekorunuzu tamamlayabilirsiniz. Dekor dediğimiz olay bir günde halledilebileceği gibi zamana da bırakılarak da yapılabilir.

·         Dekorasyonu belli bir zamana yaymak:
Eğer ki aceleniz yok ve zevkinize göre bir tasarım yapmak istiyorsanız bunun için evinizi yavaş ve zaman içinde dekore etmekte bir tercih sebebidir. Böylece hem maddi olarak kendinizi çok yormamış olur hem de zamana yayarak daha az yorulmuş olabilirsiniz. Evinizi dekore ettirmek için kesinlikle kırıp dökme işlemine gerek yoktur. Evin şeklini değiştirmek ve dekor farklı konulardır. Bir kanepe ve bir perde bile durumu değiştirebilir.

·         Yapı Market ürünlerini tercih etmek:
IKEA gibi yapı marketlerde satılan ve demonte olarak bulunan bu ürünler hem daha uygun fiyatlı hem de tarz ürünlerden oluşmaktadır. Evin hangi konuda eksikleri olduğunu bulduktan sonra alışveriş yapma aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

·         Pahalı ve Ucuzu bir arada yaşamak:
Evinizde bazı parçalara bütçe ayırabilir ama diğer parçalarda bu bütçeyi daha kısıtlı ya da daha düşük bütçeli tercihlerden yana kullanabilirsiniz. Bu sayede bütçenizi dengeleyebilirsiniz. Artık ikinci el ürün satış platformlarından ya da spotçulardan kolaylıkla bu ürünleri temin edebilirsiniz.

Az para harcama hedefi belirleyen insanlarda dekorasyon ile dikkat çekmek de elbette mümkündür. Bu şıklığı sade ancak klasik tasarımlara yer vererek ve kendi zevklerinizle döşeyerek kazanmak mümkündür. Modern tarzda, beyaz ya da pastel renklerde mobilyalar ve açık renklerde duvar renklerine bir lamba ya da obje ile farklılık katmakta mümkündür. Hoş kesimli bir elbiseye bir kolye takarak şıklık yabalamak ne kadar kolaysa, ev dekorunda sadelikle şıklığı yakalamak da bir o kadar kolaydır.

Dekorlarınızda renk uyumuna yer vermek önemlidir. Dekorasyonunuzun düşük maliyete sahip olması için evlerde ki en önemli faktör mobilya renklerinin uyumudur. Takım almadan da bir uyum yakalamak mümkündür. Modern bir koltuğa, klasik desenli bir vitrin kullanılmamalıdır. Bunun için uyum sağlayacak eşyalardan yararlanmak daha doğru olacaktır. Gri, beyaz, siyah ya da sarı kendi içinde mükemmel bir uyum yakalayabilir.

İkinci el eşyalara yer vererek de doğru bir dekorasyon sağlanabilir. Artık internet ortamında ikinci el ürün satılmaktadır. Bu ürünlerin birçoğu iyi kullanımlı ve tarz ürünlerden oluşuyor. Aslında ikinci el ürün almakta çok yanlış bir konu değildir. Bunun için uygun fiyatlara sahip ve sizin tarzınıza uygun olan ürünler kullanılabilir.

Bir marangozdan da yardım alabilirsiniz. Özellikle tasarım ürün seven kişiler için marangoz yapımı ürünler daha uygun fiyatlara denk gelebilir. Bunun için bir mobilya ya da sehpa beğeniyorsanız marangoz size bu üründen daha uygun fiyata bu ürünü üretebilir.

Ucuz aksesuarlar kullanmak ya da az ama pahalı ürünler kullanmakta etkili olabilir. Her ucuz ürün zevksizdir diye bir kanı çok yanlıştır. İnsanlar ucuz ama zevkli ürünler alabilir. Ancak pahalı dekor ürünlerinden hoşlanan kişilerseniz bunun için az ama pahalı dekor ürünleri alabilirsiniz. Ayrıca dekor ürünlerinde kendi el yapımı tasarımlarınızı da kullanabilirsiniz.

Doğal ev dekorasyonu
Doğal ev dekorasyonu
Altın rengi ev dekorasyonu
Altın rengi ev dekorasyonu
Açık yeşil ev dekorasyon önerisi
Açık yeşil ev dekorasyon önerisi
Basit ev dekorasyonu
Basit ev dekorasyonu
Yeşil bitkili ev dekorasyonu
Yeşil bitkili ev dekorasyonu
Tablo dekoratifli ev dekorasyonu
Tablo dekoratifli ev dekorasyonu
Tuğla duvarlı ev dekorasyonu
Tuğla duvarlı ev dekorasyonu
Küçük odalar için dekorasyon önerileri
Küçük odalar için dekorasyon önerileri
Rustik ev dekorasyonu
Rustik ev dekorasyonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu