Dekorasyon Önerileri

Asma Tavan Çeşitleri ve Örnekleri

Isı ve ses yalıtım sistemini oluşturmak için hem de estetik bir görünüş elde etmeyi amaçladıkları için dekoratif bir tavan tipidir. Normal ev tavanının dışında monte edilmektedir. Yapılarda çoğunlukla çıplak olan tavan modelleri çok hoş bir görünüşe sahip değildir. Bu tavan modelleri sayesinde bu kötü görünümün önüne geçilmeye çalışılıyor. Biçimsiz duvar döşemelerinde hem tesisat sisteminin kablo ve borularından kaynaklanan kötü görünüm hem de estetik sorunu nedeniyle asma tavan da tercih nedenidir. Dünyada ki birçok yapıda asma tavan yapılmaktadır. Ülkemizde de bir süredir ilgi görmekte ve artık çok farklı malzemelerden ve tasarımlardan oluşmaktadır.

Asma Tavan Çeşitleri
Alçıpan Asma Tavan; Asma tavan çeşitleri genellikle alçıpanlardan yapılmaktadır. Ya da klasik asma tavanlar bunlardan oluşuyor. Yangına karşı dayanıklı, akustik bir ortam yaratan, elektrik ve su tesisatının döşenmesinde görsel oluşturan bir sistemi oluşturuyor. Bu alçıdan tavanlarda genellikle spot ışıklarına da yer verilmektedir.

Vektörel Asma Tavan
Bu asma tavan sistemlerinde odanın hem hacmini hesaba katmadan, tavan yüksekliğini biraz aşağı çekmek için tercih edilen bir modeldir. Genellikle ahşap modellerde ve yanlara doğru inen bir tavan modeliyle karşılaşmaktayız.

Metal Asma Tavan
Günümüz de birçok çeşitte asma tavan yapıldığından bahsetmiştik. İşte ahşap malzemeden üretilen tavan modelleri kadar, metal malzemelerden üretilen asma tavan modelleri oldukça popülerdir. Çoğunlukla hastane, okul ve kamu kumlarında çok sık kullanılıyor. Uygulanan mekanda ferahlık, görsel zenginlik ve sağlam olduğu görünüşünü hissettirmektedir. Bu modellerde ses yalıtımını sağlamış, ısı kaybını önlemiş olabiliriz. Aynı zamanda bu tavanların montajı da oldukça kolaydır. Ağır yapılar değildir. Herhangi bir risk durumunda tavan zarar vermez. Temizlenmesi ve silinmesi de oldukça kolaydır.

Akustik Asma Tavan
Metal tavan iskeletleri üzerine monte edilmiş olan ve standart boyutlara sahip ebatlarda alçı yapılardan oluşan hazır panellerin döşenmesiyle oluşturulan modellerdir. Montajı oldukça kolay ve kısa sürede tamamlanabilir. Akustik asma tavan modelleri oldukça şık ve estetik yapılara sahiptir. Alışveriş merkezleri, kültür merkezleri ya da modern yerlerde bu tarz asma tavan kullanımı çok yaygındır. Yine bu model asma tavanlarda da çeşitli tesisatlar ve havalandırmalar da gizlenmiş ve görsellik kazandırılmış olacaktır.

Taşyünü Asma Tavan
Bazal taş türünün ezilip toz halini olması durumunda geri dönüşüme sahip olan atık maddelerle ve çeşitli kimyasal ürünlerle birleştirilerek oluşmaktadır. Genellikle beyaz renkli bu asma tavan modelleri isteğe bağlı olarak farklı renklerde de yapılabilir. Hem boyanabilir hem de maddeler birleştirilirken renklendirilebilir. Bu maddelerde yangın halinde ateşe dayanıklıdır. Hijyen açısından da insan sağlığına zararı olmayan bir maddeye sahiptir.

Karolam Asma Tavan
Karolam asma tavan modellerinde ön kısımlarda yinil, arka kısımlarda ise alüminyum madde kapmalalı paneller kullanılmaktadır. Bu model asma tavanlarda oldukça kolay monte edilmekte ve kolay bir işçiliğe sahiptir. Bu asma tavan sistemlerinde ses sistemi ve ışıklandırmalarda kolaylıkla döşenebilir. Ayrıca tavanda ki görsel bozulmaların önlenmesinde de çok etkili olacaktır.

Alüminyum Asma Tavan
Alüminyum asma tavan taşınabilir panellerle hazırlanabilen karolaşa oluşturulmuş metal plaklardan oluşmaktadır. Metal plaklar asma tavan sisteminde çok kullanılmaktadır. Hem model olarak hem de tasarım olarak çok ilgi görmektedir. Bu model asma tavan panelleri çok geniş kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. Kullanışlı olduğu kadar dayanıklı da olan bu sistemler, spor salonları, hastaneler, bankalar, mağazalar gibi çok fazla kişinin kullandığı alanlarda tercih edilmektedir.

Petek Asma Tavan
Petek tavan modeli sistemlerde de petek görünümü andıran ve iç içe geçirilmiş alüminyum plaklar söz konusudur. Görsellik açısından oldukça zevkli ve göz kamaştırıcı durmaktadır. Kullanıldığı alanlara minimal bir tasarım kattığı da söylenebilir. Mazgal biçimine sahip olan bu tasarım sayesinde dumanlı ve kirli hava kolay bir şekilde dışarıya atılabilir. Havaalanı, restaurant ya da alışveriş merkezleri gibi toplu kullanım alanlarında kullanılmaya oldukça uygundur.

Lamel Asma Tavan
Bu model asma tavan sistemlerinde de alüminyum maddesinden yararlanılmaktadır. Derz profiller, tavan taşıyıcıları gibi temel maddelerde alüminyum desteklidir. Çift yay askı, tel, dübüller gibi çeşitli monte malzemeleriyle tavana monte edilmektedir. Lamel asma tavanlarda büro ve iş yerlerinde, alışveriş mağazalarında, spor salonlarında bu gibi asma tavan sistemleri kullanımı da oldukça elverişlidir. Dekor olarak da çok göze hitap eden hem de ihtiyaçlara karşılık veren bir model olduğu için sık tercih edilmektedir.

Eskiden tek tip modellerin tercih edildiği asma tavanlarda artık sadece alçı yapılar değil aynı zamanda tahta, metal içerikli maddeler de kullanılmaktadır. Hem ihtiyaçları karşılamakta hem de yapılar görselliği desteklemektedir. Çoğu asma tavan modelleri tavandan duvara doğru inerek daha farklı bir görsel şölen de kazandırabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu