Dekorasyon Önerileri

2018 Yılında Mağazalardan Satın Alabileceğiniz Ayna Modelleri

Ayna her evde ufak ya da büyük ebatlarda olsun en az bir tane bulunan ve ihtiyaç duyulan bir eşyadır. Çağdaş dünya düzeni içinde aynaların olmadığı bir yaşam söz konusu olamaz. Evlerimizde hem kendimize bakmak açısından hem de görsellik kazandırmak için aynalar sık kullanılan ve dekor olarak tercih edilen ürünlerdendir. Bir aynanın var olması hem evde ki yaşayan bireylerin ihtiyacı hem de gelen misafirlerin ihtiyacı olabilecek, önemsiz gözüken ancak her gün ihtiyaç duyulan bir üründür.

Dekoratif amaçlı kullanılan aynalar ve bulunmuş oldukları atmosfer evinizin dekorunu yansıtmakta oldukça başarılıdır. Bir koltuk takımının, yemek masasının ya da duvar boyasının bile evin tarzına katmış olduğu hava, aynı şekilde aynalarda da hissedilmektedir. Aslında bir ayna bireyin iç dünyasını ve tarzını yansıtmakta çok önemli bir etkendir. Aynalar, duvarlar arasında yaratılan dünyanın yansımasını da bizlere sunmaktadır. Aynı zamanda aynalar bulunmuş oldukları ortamı daha geniş göstermekte ve derinlik kazandırmaktadır. Dekoratif aynalar bir mekanda tüm havayı farklılaştırabilecektir. Işık kullanımı ile birleştiği zamanda farklı bir ahenk kazandıracaktır. Salon ve oturma odalarında kullanılan aynalar çoğunlukla dekor amaçlı olurken, evin hol kısmında kullanılan aynalar ise sizlerin yansımasını göstermesi için günlük ihtiyaçlarınız da kullanılmaktadır. Elbette çoğu zaman aynalar sadece ihtiyaç için değil, zevk ve dekor için tercih ediliyor. Bir banyoda ya da tuvalette bile ayna tercihleri tarzınızı yansıtan türden olmalıdır. Modern ya da klasik bir ev tarzı içinde aynalar ya da dekor özellikte ki aynalar çok derinlemesine etki yaratmaktadır. Varaklı bir aynanın ortaya çıkarttığı havayla, sade ve pastel renklerde çerçeveye sahip olan bir ayna daha ferah görünüm kazandırmaktadır.

Işıklarla gelen şıklık
Bir banyo bizler için hem estetiğin hem şıklığın hem de hijyenin bir arada olması gerektiğine inandığımız bir yerdir. Aslında banyo sadece hijyenin olması gereken bir yer olması gerekirken, insanların kendi dünyalarına dekorlarla şenlendirmek isteğinin doruk noktalarına ulaştığı bu dönemlerde bu tasarımlar da dikkat çekmektedir. Bir aynanın görsellik katması için farklı yapılarda olması ve doğru olarak kullanılmış olması gerekmektedir. Özellikle banyo aynalarında dekor olarak yanlarda ve üst kısımda aynayı çevreleyen bir ışıklandırma söz konusu olabilir. Bu ışıklandırma ortama bir sıcaklık katacak ve bu loş hava kişiye huzur vermeye yarayacaktır. Ayrıca bu ışıkla olan birliktelik yatak odasında ya da salonda da tercih edilebilir. Loş ışıklar aynalarla mükemmel bir uyum kazanır.

Derinlik katan aynalar
İçinde yaşadığımız mekanlarda kullanılan dekor aynalarda mekanlara derinlik katması muhtemeldir. Bu derinlik hissini kazandırmak için doğru yerde doğru aynanın kullanılması gerekmektedir. Özellikle banyolarda kullanılmazsa olmaz olan aynalar, koyu renklerde duvarlarda farklı dokuları bir arada yansıtarak görsellik yaratabilir. Eski objeler ve aksesuarlarınızı dekor amaçlı kullanacağınız durumlarda, eskitme tarzında aynalardan yararlanabilirsiniz. Bu sayede klasik tarzda bir modernlik elde edebilişiniz. Özellikle Retro tarzını seven kişiler için bu esintilerde dekorlar da kullanılabilir. Dekor aynaların çerçevelerinde kullanılan soluk ve soft tonlar, eskitme tekniğiyle de muazzam bir uyum sağlayacaktır. Evlerinizin sadece banyo ve tuvalet kısımlarında değil aynı zamanda yatak odası, salon ya da yemek odasında bu gibi uygulamalarda dekor aynalar kullanılabilir. Bu renklerde ve tekniklerde ki dekorlar bulunduğu ortama canlılık ve ferahlık katacak bu da ortamda bir derinlik yaratacaktır.

Asimetrik formlar
Dairesel şekillerde tasarlanmış olan aynalar ortama şıklık ve modern bir hava katacaktır. Dikkat edebilirsiniz ki mekanın dekorlarında bu tarz aynalara rastlamak mümkündür. Özellikle tuvalet ve banyolarda da bu gibi asimetrik formlarda ya da geometrik desenlerde aynalar ortamı canlandıracak ve farklı bir stil kazandıracaktır. İster duvara monte edilmiş halde ister yerden gelen ya da tavandan uzayan bir aparata monte edilmiş olan aynalar olsun her şekilde bulunduğu ortama farklı boyut kazandıracaktır. Lamba örneğinde olduğu gibi dairesel formlarda olan aydınlatmalar hem yatak odası için, hem salon için hem de farklı mekanlar için derinlik kazandırmakta oldukça başarılı dekorlardır. Sizlerde modern tarzda ve farklılıklardan hoşlanan kişilerseniz, asimetrik detaylara sahip formlarda dekor aynalar kullanabilirsiniz.

Aynaların minimalist yorumu
Aynayı almadan önce ya da aynayı tasarlamadan önce kendinize ilk olarak aynanın nerede kullanılacağına karar vermeniz daha doğru olacaktır. Bir aynayı modern bir banyo dekorasyonu olarak kullanmak istediğiniz zaman banyonun hangi noktasında kullanacağınıza ya da salonunuzda hangi noktada ve hangi havayı katmasını istediğinize göre değişen bir tasarıma sahip olmalısınız. Lavabo ya da banyo dolaplarında çeşitli kesimlere ve tasarımlara sahip olan ayna detaylarına yer vermek de çok güzel bir fikir olabilir. Ev sizin ve tarz size özel bir durumdur. Bu noktada kendi tarzınıza ve evinize katmak istediğiniz havaya bağlı olarak bir ayna tasarımı yapmalısınız.

Kullanmak istediğiniz aynanın kesim modelinden ziyade aynı zamanda aynanın çerçevesinin de ne şekilde olacağı, aynaya vereceği tarzın bir etkenidir. Aslında ayna değil, aynanın yan faktörleri daha etkilidir. Ayna aynı işlevi vermektedir.

Fonksiyonel ve dekoratif ayna
Aynalar konusunda genellikle banyo ve antreler için tasarımlar daha çok dikkat çekiyor. Çünkü bu alanlar aynaların daha sık kullanıldığı ve ihtiyaçlara uygun olan aynaladır. Ancak dekor olarak da evin çeşitli yerlerinde aynalar kullanmak oldukça yaygındır. Banyoda kullanılacak minimal bir dili yansıtan ve soft renklerde işlevsel yaratıcı tasarımlarla bir araya geliyor. Daha dingin bir ortam yaratırken, bu tasarımlar yalın bir dekoru da göz yormayan ferahlıkla kendisini misafirlerine sunuyor.

Pastel dokular
Renklerde elbette ki önemli olan mekanın nasıl bir dekora sahip olduğudur. Bu konu oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle de sempatik pastel renklerde ki tasarımlar naif bir hava katmaktadır. Özellikle de İngiliz tarzı dekorlarda olduğu gibi duvar kağıtlarında ve çiçek desenlerinde bu aynalar daha çok dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu