Koltuk Modelleri

2019 Berjer Modasından Farklı Tasarımlar

Berjer ismi Fransızca kökenli bir dilden gelmekte ve mobilya çeşidi olarak bilinmektedir. Berjerler belki de son zamanlarda en çok duyduğumuz mobilya isimlerinden birisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Orijinal olarak Fransızca söyleneceği zaman Bergee olarak telaffuz edilmektedir. İlk olarak 15. Louis tarafından kullanılmış ve günümüze kadar süregelmiş bir modeldir. Eski model berjerlerde hep Fransız kültürünü yansıtan türden karşımıza çıkmıştır. Ancak son zamanlarda çok farklı tasarımlarla karşımıza çıktığı gibi bu model mobilyalar oldukça yüksek fiyatlara da satılmaya başlanmıştır.

Mobilya tasarımı tarihin belli dönemlerinde tarihsel süreçlerin etkisi altında kalmış ve çeşitli istekler üzerine üretime tabi tutulmuştur. Dönem dönem de bu tasarımlar moda olmuş, modası geçmiş ve tekrar moda olmuş şekilde karşımıza çıkmıştır. Berjer modelleri de Rokoko akımı olarak da tanımlanmaktadır.

Rokoko Üslubu nedir?
Tarihe damgasını vurmuş ve ülkemizde de dönemsel olarak oda olmuş ve son dönemlerde de kendisinden çok söz ettiren modellerden birisi de Rokoko model mobilyalardır. Rokoko tarzında karışık, karmaşık çizgilere sahip, kabartılı yüzeylerden oluşan, oyma işçiliğin gözümüze çarptığı ve kontrast renklerden oluşan mobilya tasarımlardır. Bu mobilyalar oldukça güzel tasarlanmış ve klasik tarz sevenler için de çok özel modellerdir. Dekorasyon modası da bu kadar güzel işçiliğe sahip olan bu ürünleri yeniden değerlendirmek adına modern bir havayla harmanlamaya çalışmakta ve günümüzde kullanmaktadır. Rokoko tarzında sadece mobilyalarda değil duvarlarda da kullanılan oyma paneller kullanılmıştır. Mobilya yüzeyine işlenmiş olan desenler duvar işlemelerinde de karşımıza çıkabilmektedir.

Berjer ve Kullanım Alanları
Berjerler son zamanlarda takım halinde değil sadece tekli modeller olarak ev tasarımına destek vermek için kullanılmaktadır. Ev dekoruna bambaşka bir hava kattığı da saklanamaz bir gerçektir. Bütün mobilyalarınızın arasında özel bir köşe elde etmek ya da özel bir duruş sergilemesi için zevkinize özel seçilmiş ya da tasarlanmış özel berjer modelleri seçilebilir. Berjer modelleri bebek odasında da sizlerin tercih edebileceği ürünlerdir. Bebeğinizi emzirirken ya da onun yanında beklerken oturmak için berjer seçimi de çok güzel bir tercih olacaktır. Diğer bir seçenek kitaplık yanında kullanılmasıdır. Bazen insanların kitap okumak için sakin ve özel bir alana ihtiyaç duymaları söz konusu olabilir. Bunun için kitaplığınızın yanına bir berjer yerleştirebilir ve önünüze de orta sehpa koyarak kendi özel köşenizi tasarlayabilirsiniz. Bu özel köşeyi bir cam kenarına taşıyarak hem etrafı izleyebilir hem dinlenebilir hem de zevklerinizi bu alanda icra edebilirsiniz. Berjerler tasarım gereği de uzun arka yapısı sayesinde rahatça yaslanıp sırt ağrısı çekmeyeceğiniz kadar yumuşak bir yapıya da sahiptir. Bu nedenle oldukça konforlu yapıda karşımıza çıkar. Berjer kullanımlarında eski model kumaşlar tercih etmek zorunda da değilsiniz. Berjer dediğimiz zaman aklınıza da sadece oymalı ve işlemeli başlıklar da gelmemeli. Oldukça geniş ve farklı tasarımlarda modeller söz konusudur.

Ayrıca berjer modelleri Retro tarz sevenler için de oldukça etkili bir yöntemdir. Genellikle berjer modern havayı bozacak ve ortama klasiklik katacakmış gibi algılansa da bu kanı çok uzaklaşmaya başladı. Çünkü bu alanda tasarlanan berjerler oldukça modern ve tarz dokunuşlara sahiptir ve kendinize özel tasarladığınız özel bir alanı temsil ettiği içinde görenlere hayranlık uyandırabilir.

Berjer satın almak istediğiniz zaman birçok ev ürünleri satan mağazada bulabilirsiniz. Bunun dışında daha modern ve rahat tasarımlar yapan mobilya markaları ya da yapı mağazaları tercih edilebilir. Berjerler benim açımdan insanların sakinleştiği, tüm yorgunluklarını attığı, bazen düşüncelere daldığı bazen se keyif sürdüğü özel bir alanın en önemli temsilcidir. Berjerler için sizlere şöyle bir fikirde verebilirim. Etrafınız eski eşyaları olan ya da ikinci el ürün satan yerlerden bu tarz eski berjerleri alabilirsiniz. Bu berjerleri bir koltuk tasarımcısına ya da mobilya döşemecisine götürerek eskimiş olan süngerlerini yenileyip hem de daha yumuşak ürünler tercih edebilir ve istediğiniz renk ve motifte bir kumaş kaplatarak kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin tamamını takım olarak evin çeşitli alanlarında kullanmak bir tercihken tek bir kısmını da kullanmak sizlerin tercihine bağlıdır.

Berjer modasının hızla artış gösterdiği şu dönemlerde birçok eski Rokoko mobilyalara sahip olan kişiler yüksek fiyatlardan mobilyaları satışa çıkartmakta ve bu akımı değerlendirmeye çalışmaktadır. Hatta öyle ki tek bir berjer fiyatı da neredeyse 600 TL gibi yüksek fiyatlardan başlamaktadır. Sizler bu durumu eski mobilyaları ucuza bularak halledebilirsiniz.

Berjer Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar ve Uyarılar
Berjer hakkında en kalıplaşmış konu tek bir berjer tarzının olduğudur. Bu oldukça yanlış bir algıdır. Eski berjerler sadece yeniden tasarlanmakta ya da değerlendirilmektedir. Ancak bunun dışında oldukça modern havaya sahip olan ve klasik berjerlerden bambaşka modeller bulunmaktadır. Ayrıca televizyon koltuğu olarak da tercih edilen ve rahat olan mobilyalarda berjer kategorisine giriş yapmaktadır. Eviniz de bulunan tekli koltuk bile sizin berjerinizi temsil etmektedir. Burada berjer modası hep klasik ürünlerin üzerinde değiştiği için bizim tarafımızdan algısal olarak eski mobilyalar gelmektedir. Ancak arka cephesi yanlara doğru gelen ve yumuşak olan aynı zamanda kafanızı yaslayarak kısa uykular çekebileceğiniz konforlu ürünlerde bulmak mümkündür.

Tekli koltukların hepsinin berjer olarak satıldığı bir durumda söz konusudur. Berjer modası mobilyacıları bu pazarlama türüne itmiş durumdadır. Bunun için bir berjer sahibi olmadan önce berjerin nasıl bir ürün olduğunu öğrenmek sizler açısından daha doğru olacaktır. Ayrıca mobilyalarınızı değerlendirerek çeşitli değişikliklere yer vererek berjer olarak da kullanabilirsiniz.

Modern evleriniz de ya da geniş salonlarınızda veyahut odanızın bir köşesinde kendinize özel bir alan oluşturmak isterseniz mutlaka berjer modellerine göz atmanızı öneririm. Berjerler bu alanlarla mükemmel uyum sağlamakta ve bulunduğu ortama farklı bir tarz kazandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu