Banyo Dekorasyonu

Banyo Dekorasyonunda Fayans Renk Uyumunu Keşfedin

Kültürümüzde hamam sistemi bulunmaktadır ve banyo bu alanlarda dinlenme ve rahatlama alanı olarak düşünülür, buharlı bir ortamdan oluşurdu. Ancak günümüz de her evde hamam sistemi oluşturmak mümkün olmamaktadır. Hatta öyle ki eskiden bir çok evde banyo bulunmaz, insanlar yıkanmak için ortak hamamlara giderlermiş. Hamam öyle ki insanların sadece bedenen temizlendikleri değil aynı zamanda ruhen de temizlendikleri bir tören gibi ritüele dönüşmüş durumdadır. Evlerimizin banyoları da artık sadece temizlenmek için kullandığımız bir alana dönüştü. Çok fazla bir etkinliği de bulunmamaktadır. Özellikle de duş kabini gibi olan banyo tasarımlarında insanlar sadece duş alıp çıkabilecek kadar vakit geçirmektedir. Hatta bundan 20 sene önce yapılan evlerde ayrılan banyo alanları da çok küçük bir alandan oluşmaktaydı. Hatta az önce de söz ettiğim gibi evlerde banyo olmadığı için insanlar ya toplu hamamlara gitmekte ya da ısıttıkları sularla leğen içinde duş almaktaydı.

Gün geçtikçe gelişen sistemler ve evlerin daha konforlu şekilde tasarlanması ile beraber de banyolara özel alanlar ayrılmaya başlamış durumdadır. Banyolara ayrılış olan alanlarda bir o kadar fazladır. Banyo dekorasyonu konusunda geniş alanlarda her zaman daha avantajlı olmaktadır. Banyolarda yapılacak olan dekorasyonlar için belli başlı dikkat edilmesi gereken konular bulunuyor. Bunların başında ilk olarak fayans döşemeleri geliyor. Bu ilk olarak banyonun ebatlarına bağlı şekilde tercih edilmelidir. Geniş banyolar için tercihler çok fark etmezken, dar banyolar için daha ufak ve açık renkli parkeler tercih edilmelidir. Bu konulara yeri geldikçe daha detaylı giriş yapacağım.

Modern Tasarımlar Dikkat Çekiyor
Günümüz banyolarının dekorasyonlarında genellikle daha modern tasarımlar dikkat çekmeye başlamıştır. Oldukça iç açıcı, geniş ve çok modernize modeller dikkat çekiyor. Elbette ki insanlar ilk olarak banyo dekorasyonu yaparken bütçelerini göz önüne almaktadır. Ancak ufak bütçelerle de çok daha güzel modeller yapmak mümkündür. Banyo dekorasyonlarında en önemli unsur kullanılacak olan renktir. Seçilmiş olan rengin ortamı rahatlatması, banyoda da şıklık sergilemesi beklenmektedir. Beğeniler doğrultusunda açık ya da koyu renkler kullanılabilir, ancak bu seçimlerde doğru tercihler önemlidir. Düz ya da desenli fayansları tercih etmekte mümkündür. Ancak fayanslarınızı ortamla uyumlu seçmeniz gerektiği gibi aydınlatmalara da dikkat etmeniz beklenir. Banyonuz dar olduğu durumlarda daha açık renklerde modeller tercih etmek daha doğru olacakken, duş kabinlerini de yere sıfır olacak şekilde tercih ederseniz hem modern hem de daha iç açıcı bir ortam yaratabilirsiniz. Banyonuzun küçük olması halinde yine açık renkli ve ahşap detaylı dolap ya da döşemelere de yer vermek doğru bir tercih olacaktır.

Monokrom
Son zamanlarda banyolarda siyah, gri ve beyaz renk tonlarından oluşan bir monokrom çok sık tercih edilen banyo dekorasyonları arasında yer almaktadır. Oldukça modern ve farklı gözüken bu alanlar özellikle bu renklerden hoşlananlar için doğru bir tercih olacaktır. Modern ya da klasik tarzlarda da uygun olan aynı zamanda da modası pek kolay geçmeyen bir tasarım olduğunu da dile getirmeliyim. Bu nedenle hem kullanışlı olması açısından hem kiri belli etmeme özelliğinden dolayı tercih edebileceğiniz bir banyo fayansı olabilir. Dekorasyon için tercih edilebilir.

Yine bu tarzda bir tasarım yapmak isteyenler için desenli seramikler ya da fayanslar kullanmak yerine daha düz ve sade mozaik dekorlar uygulayabilirsiniz. Siyah ve beyaz renkleri bu dekorasyonlarda çok iyi sonuçlar verebilmektedir.

Mavi tonları
Mavi tonları banyolar için çok güzel bir renk tercihidir. Mavi ortamı rahatlatmakta ve banyolarda da sık tercih edilmektedir. Özellikle Akdeniz evlerinde tercih edilebilen bu tasarımlar, günümüz de farklı tasarım fikirleri ile de uygulanmaktadır. Farklı tonlarda mavi renkler, turkuaz, cam göbeği ya da yeşile kaçan maviler bu dönemin en trend renklerinden olduğu için banyo dekorasyonlarında tercih edilebilir. Özellikle kültürel desenleri çok seven birisiyseniz, banyo duvarınızda mavi tonlarda bu işlemeleri de kullanmanız mümkündür. Çoğunlukla da beyaz renklerle kombin edilmektedir.

Mavi tonlarda yapabileceğiniz bir diğer dekorasyon fikri ise beyaz, kahverengi ve bej tonları ile yapılan uyumdur. Bu renkler birbiri ile doğru kullanılması halinde çok muazzam dekorasyonlar yaratabilmektedir. Bu nedenle de zemin kaplamalarında ve banyo aksesuarlarında bahsetmiş olduğum üç renk güzel bir uyum sağlayacaktır.

Mermer görünümü kaplamalar
Mermer detaylar eski dönemlerde sık kullanılan ürünlerdi. Ancak günümüzde mermerin farklı detayları da kullanım alanı kazanmaya başladıkça özellikle de modern tasarımlarda tercih edilir oldu. Son zamanlarda da banyo dekorasyonlarında en popüler fayanslardan birisi ise mermer görünümlü modeller olmuştur. Damarları oldukça bol olan bu modeller çok fazla sevilmektedir. Koyu renklerde de mermer detaylar tercih edebilirsiniz. Bu noktada tercihleriniz dekorasyon renklerine göre ayarlanabilir.

Füme ve antrasit
Açık renklerde detaylar banyolarda çok zarif ve ferah bir görünüm sağlamaktadır. Ancak ferah bir yaşam dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk isim beyaz olduğu için insanlar bu renklerden uzaklaşmak istemektedir. Bu nedenle de banyolarda daha farklı renklere bir yönelim olmaktadır. Açık renklerde doğal ahşap yüzeylerde harika bir görünüm elde etmektedir. Füme veyahut antrasit renkli modellerde bu banyolarda tercih edilebilecek seramiklerdendir. Özellikle mat yüzeyli geniş seramikler banyolarda son dönemlerde daha çok tercih ediliyor.

Toprak tonları
Banyolarda yapılan dekorasyonlar günümüzde birbirimizden bambaşka tasarımlara sahiptir. Bu nedenle günümüzde birbirinden farklı modeller bulunduğu için sizlere öneride bulunabileceğim çok seçenek vardır. Bu renklerden birisi de beyaz ile açık mavinin uyumu olabileceği gibi bej renklerle toprak renklerin uyumu da olabilir. Toprak tonlarda detayların yer verildiği mermerler çok hoş bir ortam yaratacaktır.

Grej (gri-bej) ve mavi
Son zamanlarda en çok kullanılan renklerden birisi de grej denilen yani gri ve bej renklerinden oluşan bir karışımdır. Özellikle ortamda farklı bir oluşum yaratmak isteyenler mermer detaylar ya da bu gibi karışım renkler tercih ediyor. İngiliz kültüründe çok tercih edilen bu model günümüz de bizlerin evlerinde de sık kullanılıyor.

Rengarenk banyolar!
Banyolara renk katmak da bir seçenektir. Hatta öyle ki renkli kişiliği olan birileri için banyosunun renkli olması da çok hoş olacaktır. Sonuç olarak banyolarda tercih edilen renkler de sörf renklerde ya da pastel detaylarda iyi bir aydınlatma eşliğinde farklı fayanslar kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu