Dekorasyon Önerileri

Ev Dekorasyonunda Küçükte Olsa Yer Kaplayan Çerçeve Modellerinden Örnekler

Çerçeveler genel olarak sevdiğimiz fotoğrafların konması adına işlev görmektedir. Pek çok insan için fotoğrafların o ana taşıma özelliği de çerçeveler ile göz önünde olmasını da sağlamaktadır. Özellikle de sevdiğimiz insanlar ile olanları çıkartıp çerçeveye koyup her zaman görmek istemekteyiz. Bunun yanı sıra çerçeve denince akla gelen diğer detaylar ise yazımızda ele alınmıştır. Genel olarak değindiğimiz noktaların yanı sıra gelin bakalım neleri dikkate aldık.

Seçilmesi halinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan olan fotoğrafta yer alan hakim renkler ile kağıt paspartunun uyumlu bir halde olmasıdır. bunlara ilave olarak diğer bir detay ise resmin asılacağı duvarı da baz almak gerektiğidir. Özellikle de dayanıklı olması nedeni ile diğer eşyalara nazaran size bir ömür eşlik edecek olan eşyalardan biridir. Bu detayı atlamamanız halinde olduğu ortama katması da çok doğal bir detay olacaktır.

Resme Çerçeve Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Genel olarak bir kanı var ki ince bir çerçeve seçilmesi gerektiği ile ilgili. Bunun aksine bize kalır ise eğer küçük bir fotoğrafa eni geniş olan bir çerçevede seçilmesi mümkündür. bunun aksi ise oldukça kötü sonuçlar getirecektir. Klasik bir eser (yağlı boya ve baskı resimleri) adına konuşmak gerekir ise eğer resmin büyümesi halinde çerçevenin kalınlaşması da doğru orantılı olacaktır. özellikle de bu anlamda çerçeve resmi bütünleyen bir özelliğe sahiptir. Bu noktada çerçeve seçerken bunları dikkate almak da yarar sağlayacaktır. Bu tarz detaylar küçük gibi gelmesinin yanı sıra genel itibari ile bütünlük yakalamak isteyenler için oldukça makul sonuçlar getirecektir. Özellikle de seçici bir insan iseniz eğer daha doğru olduğunu eklemek yararlı olacaktır. bunlara ilavede bulunmak gerekir ise eğer belki de bir kere alınacak olan bir eşyaya dikkat etmemek daha mantıksız olsa gerek.

Bunun yanı sıra eviniz modern bir halde döşenmiş ise eğer buna uyan çerçeve modeli seçmek daha uygun olacaktır. özellikle de klasik modeller de fazlası ile güzel duracaktır. Pek çok insan bu gibi detayları fazlası ile ön plana almaktadır. Bunları es geçmemek sizlere de yarar sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bunların yanı sıra genel hatları ile çerçeve modelleri son dönemlerin modası ile de uyum içinde olmasından ötürü de kolay bir şekilde bulunması da mümkündür. bu açıdan ele almaya devam etmek gerekir ise eğer modern bir şekilde döşeli olan alana alınacak olan çerçeve modelinin de bu özelliklere sahip olması daha doğru olacaktır. özellikle de çerçeveler klasik bir halde imiş gibi gelse de artık her kesime uyan modellerin olduğunu eklemek mantıklıdır. Pek çok insan bunun yanı sıra çerçeve yaptırma fikrine de sahiptir. Genel olarak tavsiye vermek gerekir ise eğer yağlı boya tablolarda cam ve kağıt paspartulardan yana tercih kullanılmamasıdır. Çerçeve- profil paspartu daha mantıklı bir seçim olacaktır. yağlı boya tabloları için de çerçeve yapılması halinde de profil paspartu kullanılması daha makul bir seçimdir. Bu sayede resim ve çerçeve adına arada bir denge kurulmuş olacak ve geçiş sağlanmış olacaktır. neticede hem resim hem de çerçeve adına görsellik sağlanmış olacaktır. dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise renkli paspartu tercih edilmesi halinde eserde yer alan renkleri dikkate almanız gerektiğidir. Bu sayede onlar arasında da bir geçiş elde etmiş olursunuz.

Bunların yanı sıra insanlar genel olarak oldukça ince çerçevelerden yana seçim yapmaktadır. küçük bir tablo olması halinde kalın bir çerçeve kullanılması da derinliğin sağlanması adına katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra başka bir seçenek ise büyük bir tabloya seçilecek olan ince bir çerçevede farklı bir tercih olabilir. Bu noktada önemli olan detay ise sizin zevkiniz olmasından ötürü de genel olarak fikir vermek bir yana size kalmış bir özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra insanlar iki tip çerçeveden ilki ahşap olanını ya da bir diğeri lamineyi seçmek zorundadır. Ahşap olan el işçiliği ile oluşmasının yanı sıra diğeri plastik bir özelliğe sahiptir. Son zamanlarda lamine çerçevelerin fiyat olarak daha uygun olmasından ötürü olsa gerek fazlası ile tercih edilmektedir. bunun yanı sıra ahşaba benzemesi de diğer etkenler arasında yer almaktadır. Karar sizin ve istediğiniz çerçeveyi seçerek fotoğraf, resim gibi eşyalarınıza sürekli görmek adına alan açabilirsiniz.

Profil Paspartu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bu gibi seçimlerde bulunmadan evvel dikkat edilmesi gereken detayların başında gelen ise açık renklerden yana olması gerektiğidir. Gümüş ve benzeri olan renklerdeki kenarlıkların yanı sıra gümüş varaklı açık renk, koyu olan çerçeveler için ise de açık altın denen tonlar daha makul olacaktır. bu sayede daha sade bir sonuç elde etmiş olacaksınız. Bunun yanı sıra eğer ki renkli seçmek isterseniz de çerçeve ile uyum yakalamayı ihmal etmeyi de unutmayın.

Çerçeve Ve Paspartu Çeşitleri Nelerdir?
Çerçeveyi profil paspartu ve lamine olarak iki şekilde ele almak mümkündür. son zamanlarda sıklıkla tercih edilenler ise ahşap gibi görünmesi nedeni ile de lamine yani plastik olanlardır. Bunların yanı sıra ahşabın yerini kestiğini söylemek de oldukça yanlış olacaktır. özellikle de pek çok insan adına ahşabın yeri farklı olmasından ötürü olsa gerek hala daha ahşaba olan ilgi devam etmektedir. Bu noktada önem arz eden husus doğal olarak sizin zevkiniz olduğu için de genel itibari ile bunları ön plana alarak kendinize uygun olanı seçmek oldukça basit bir işlem değil mi?

Bunların yanı sıra çerçevelerin genel olarak dayanıklı olması nedeni ile de dikkat edilmesi gereken diğer bir detay da seçim yaparken uzun süreli kullanıma uygun olanı seçmektir. Özellikle de pek çok insan adına önem arz eden nokta ise anılarının canlı kalması olduğu için de bu durum fazlası ile önem arz eden bir özelliktir çerçeveler adına. Devam etmek gerekir ise eğer sevdiğiniz insanlar ile aynı karede olmak ya da size çağrışımlar içinde olan bir tabloyu da evinizde bulundurmak istemek oldukça makul olacaktır. özellikle de evine hareket katmak isteyenler adına çok doğru parçalar olacaktır. bunun yanı sıra insanlar bu sayede kendi zevklerini de ortaya koymaktadır. hatta öyle ki bir tablo ile salona nasıl bir genişlik katılacağını da denemek çok mantıklı bir tercih olacaktır. bu noktada korkmamak yani kendi seçimlerinize güvenmek bir o kadar değerli bir iş olsa gerek. Genel hatları ile vereceğimiz bilgiler bu şekilde idi. Umarız yarar sağlar. Sağlıcakla kalın.

Sade çerçeve tasarımları
Masa üstü çerçeve modelleri
Dekoratif çerçeve modelleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu