Dekorasyon Önerileri

2018 Yılına Özgü Dekorasyon Fikirleri

2018 senesinde teknolojinin hayatımıza hızlı bir şekilde girişi ile birlikte hayata daha çok entegre olmaya başlıyoruz. Bu da aslında insanların birbirinden daha hızlı haberdar olmasına, dünyada ki gelişmelerin hızlı yayılmasına ve insanların ihtiyaçları dışında ki bir takım şeylerinde alma ya da uygulama ihtiyacına neden oluyor. Dekorasyon hayatımızın her alanında var olmuştur. Bazen bir kıyafet giyerken kullandığımız aksesuarlar ya da eşyalarda ya da evimizin renk seçimlerinde bu hep aynı olmuştur. Özellikle son zamanlarda insanların daha modern alanlar dekore etme isteğiyle birlikte evimizin ve yaşam alanlarımızın dekorasyonu hız kazanmaya başlamıştır. Artık öyle ki eskiden belki de çok önemsemeyeceğimiz alanlar şimdilerde dekorasyon ihtiyacını doğurmuştur. Evimizin her alanında dekorasyon yapabilir, kendi zevklerimize ve konforumuza uygun olarak tasarımlara yer verebiliriz.

1.    Minimalist düşünün
Minimal tasarımlar günümüzde her yerde uygulanabilecek çok popüler bir mimari akım olmuştur. 21.yy için en çok tercih edilen akımdır. Daha sade ve uyumlu ürünlerin kullanımı minimal tasarımlarda önde gelmektedir. Yaşanılan ortamların daha sade ve ferah olacak şekilde dizayn edilmesi aslında bu akımın ana konusu olmuştur. Renk seçimleri de sizlerin zevkine bırakılmıştır. Ancak genelde beyaz, krem ve ahşap renklerde detaylara yer verilmek bu akımın en temelini oluşturur.

Evin bütününü kucaklayın; Evin her alanını bir bütün olarak değerlendirmek elbette ki önemlidir. Evin tam görünümü oda ya da alan dizaynı içinde çok etkileyici olmakta ve sizlerin daha doğru kararlar vermenizi sağlamaktadır. Bu nedenledir ki evinizi dekore ederken yapmanız gereken şey eşyaları ya da alanları tek tek düşünmek yerine bu alanı komple gözünüzde canlandırarak bir tasarım oluşturmaya çalışmaktır.

3. Sevimli renkler kullanın
Evinizin dekorasyonunda renklere yer vermek sadelikten uzak olacak anlamına gelmemektedir. Ancak birçok insan bunu bu şekilde algılamaktadır. Evinizin içinde farklı renklerin var olması kesinlikle sizlerin enerjisini ve misafirlerinizin enerjisini yükseltmeye yetecektir. Bugün byaz eşyalar ve beyaz renklerde duvarlar tercih ederken duvarınızda pastel tonlarda farklı renklerde dekorlar kullanarak çok muazzam bir enerji yakalayabilir hem de sade bir dekorasyon elde etmiş olabilirsiniz.

4. Geometrik düşünün
Dekorasyon düşüncelerinde şekillendirmeler yapmakta çok önemlidir. Ev dekorasyonlarında sizlere yardımcı olmak için kare, dikdörtgen ya da alışılmışın dışında bir şekil verecek dekorlar yapabilirsiniz. Üçgen şeklinde bir kütüphane ortamın havasını değiştirmeye yeteceği gibi orta sehpanızı köşegen biçiminde tercih edebilirsiniz. Ancak bu geometrik desenleri her yerde kullanmakta çok doğru değildir. Bir ya da iki alanda kullanmak yeter hatta artabilir.

5. Masa örtüleri ve nevresimlere önem verin
Duvar renkleri ve mobilya renkleriniz ne kadar önemliyse bu dekore edeceğiniz alanda kullanacağınız her malzeme de o kadar önemlidir. Yatak odası için yatak örtüsü ya da nevresim ne kadar önemliyse, bugün yemek masası üzerinde kullanılacak bir örtü de bir o kadar önemlidir.

6. Taban ve tavanlarınızı renklendirin
Dekore ettiğiniz alan içinde taban ve tavanı çeşitli şekillerde renklendirmeye çalışmalısınız. Çoğunlukla günümüzde bu renkler aynı seçilmemekte ya da tavan beyaz bırakılmaktadır. Ancak her dekorda bunu uygulamaya gerek yoktur. Tavanlarınızı da eviniz ile uyum sağlayacak bir renge boyamak çok güzel olabilir.

7. Perdelerinizi farklılaştırın
Dekorasyon için önemli parçalardan birisi de perdelerdir. Perde kullanımı o dekorasyona yön veren önemli parçalardan birisidir. Modern tasarımlı bir ortamda klasik detayları olan perde kullanmak elbette ki doğru olmayacaktır. Eğer ki şık bir perde kullanırsanız evinizin dekorasyonunda oldukça göz alıcı bir hava yakalanacaktır. Evinizin dekorasyonunu da ortaya çıkartacaktır. Gri renklerde spor bir dekorasyon için kırmızı ya da mavi veyahut sarı renklerde fon perde tercih edilebilir.

8. Evinizi doğru ışıklandırın
Evin içinde mobilya seçimleri ve dekorasyon parçaları olduğu kadar ışıklandırmalar da oldukça önemlidir. Özelikle loş ışıklar ortamda daha romantik bir hava yaratmaktadır. Özellikle akşamları dinlenmeyi seven ya da müzik dinleyerek köşesine çekilmeyi seven ev sahipleri için ayarlanabilir spot ışıkları kullanmak doğru olacaktır.

9. Kenar süsler ve detaylara ağırlık verin
Evinizin detayları işi farklılaştıracaktır. Esas belirleyici olan unsur ise kenar süsleri ve detaylardan olacaktır. Bundan dolayı kenar süslerinin biçimleri, şekilleri ve modelleri de evinizin güzelliğini belirginleştirecektir. Bunun yanı sıra detaylara da ağırlık vermek titiz olan kişiler için dikkat çeken ve hayranlık bırakan bir detay olur.

10. Antika hayat kurtarabilir
Eviniz modern, klasik ya da romantik bir tarza sahip olursa olsun, evinizin bir köşesinde antika eşya kullanabilirsiniz. Bu da dekorasyonunuz içinde kendisini ortaya çıkartacak ve bambaşka bir hava yaratacaktır. Antika kullanımlarında evinizin ruhu da çok mühin şekilde değişir.

11. Halı seçimi dekorasyon sağlar
Evlerde halı kullanımı çok bilindik bir detaydır. Ancak bazı insanlar halı kullanımını çok sevmiyorlar. Bazen dekorasyonuna uygun bulmadığı için bazen ise kendilerini yansıtmadığını düşündükleri içindir. Ancak halılar ortama sıcaklık katan bir takım detaylardır. Halı seçiminde de elbette ki yapmış olduğunuz dekorasyonu desteklemeli ve boğucu olmamasına özen göstermelisiniz.

12. Duvarlarınızdan uzak durun
Türk kültüründe yapılan bir uygulama, eşyaların duvarlara yapıştırılmasıdır. Eşyalarınızı duvara yapıştırma huyundan aslında kurtulmanız gerekmektedir. Özellikle geniş salonlara sahip olan kişiler bunu uygulamamak için çok nedene sahiptir. Tekli koltukları cam kenarlarına koyarak farklı bir yaşam alanı sağlanırken, koltukları biraz daha duvardan öne çekerek kullanmalısınız. Minimal tasarımların bir parçası da bu uygulamadır.

13. Sandalye ve masalarınızı büyük bir uyum içerisinde kurgulayın
Sandalye ve masalar da evin tasarımında etkileyici unsurlardandır. Uygulamak istediğiniz tasarım minimal bir detaya sahip ise bu durumda daha sade masaları tercih etmekten yana olmalıdır. Açık renklerde ya da ahşap detaylarda ürünler olması da çok daha uygun olacaktır. Sandalye kullanımları da yine sade ya da şeffaf renklerden oluşabilir.

14. Eski mobilyalarınızı dönüştürün
Ülkemizde bazı kötü alışkanlıklardan birisi, insanlar dekorasyon yapacakları zaman eski ürünlerinin hepsini atmakta ve yerine yenilerini almaktadır. Ancak bilmedikleri bişey var ki yeni moda olan ürünlerin birçoğu eskiden kullanılmış ürünlerin yeniden değerlendirilmiş halidir. Özellikle koltuklarınızın yüzlerinden memnun olmadığınız için atmamalısınız. Bugün bu ürünler çok güzel şekillerde bir dönüşüme uğrayabiliyor. Eski sandalye, masa ya da dolabınız varsa özellikle de modern bir dekorasyon yapmayı düşünüyorsanız bu ürünleri kendiniz bile evde yenileyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu