Banyo Dekorasyonu

Dar Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır İlham Verici Fikirler

Hayatımızın büyük bir yerini tutmaya başlayan dekorasyon fikri artık banyolar için de önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Hayatımızın en büyük sorunlarından birisi ise banyoların küçük ya da dar yapılarda olmasındandır. Bu dar alanlar evimizin her yeri için büyük bir sorun teşkil etmektedir. İster yatak odasında olsun isterse banyolarda olsun dar alanların kullanımları çok sorunludur. Bu nedenledir ki özellikle mimarlar bu alanların daha rahat değerlendirilmesi için özel tasarımlara yer vermektedir. Ben de bu dekorasyon konusunda daha çok dar banyo tasarımlarına değinmeye çalışacağım. Önceden küçük banyolar hakkında bazı analizlere yer vermiş ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinden söz etmiştik. Bugün ise geniş olsa bile dar özelliğe sahip olan banyolarda neler yapılabileceği yönündedir.

Dar banyoların dekorasyonun doğru bir planlama ile yapılmış olması gerekiyor. Küvet mi kullanılacağı ya da duş kabini mi kullanılacağına dekorasyondan önce karar vermek gerekecektir. Çünkü bu alanlarda kullanacağınız mobilyaların önceden planlanması halinde sizlerin diğer dekorasyon malzemelerini daha doğru şekilde uygulamanıza yardımcı olacaktır. Bugün banyo dekorasyonunuzda yapacağınız fayans döşemeleri bile bu uygulamaların neticesinde seçilmelidir. Genellikle uzmanlar tarafından dar banyo yapılarında ince küvet sistemleri daha çok tercih edilmektedir. Genellikle bu küvetin ya da küvet sisteminin duvarın bir tarafına yerleştirilmesinin ardından banyonun geri kalan eşyaları dolap, lavabo gibi malzemelerin yanına döşenmesi ile bir dekorasyon sık kullanılan yöntemler arasındadır. Özellikle dar alanlarda birçok ürünü kapalı kapaklar içine gizlemek de bir seçenektir ve bu sayede banyoda uygulanabilecek dekorasyon daha göz doldurucu olabilir.

Beyaz Rengin Kullanımı
İlk olarak bahsetmek istediğim bir dekorasyon fikri için banyolarda beyaz renk kullanımı klasik bir hal almış olsa da modası asla geçmeyecek ve zarafeti de daima sürecek olan bir renktir. Bu banyolarda dar, geniş fark etmeksizin kullanılan bir renk olmalıdır. Banyoda kullanılan küvet etrafında ise ince ve küçük desenli taşları yerleştirerek bir renk katabilirsiniz. Hemen karşısında ki kalan alana ise uygun olması halinde bir lavabo yerleştirebilirsiniz. Banyonun lavabo altını değerlendireceğiniz gibi kapı üstü alanların da değerlendirmeyi unutmamalısınız. Ahşap detaylar burada yer verilebilir. Yine yer olması halinde dolaplar kullanılabilir ve çamaşır makinesi bu alana yerleştirilebilir.

Çatı Katı Banyoları Nasıl Olmalı?
Çatı katında banyosu bulunan kişiler içinde bir takım önerilerim olacaktır. Çatı katlarında bulunan alanlar bilindiği üzere çatının şekilleri evin içinde görülmektedir. Özellikle bu kısımda bir banyo yer alıyorsa aslında ev içinde oldukça hoş bir manzara olabilir. İşte bu alanlarda genellikle dar alanlardan oluşmaktadır. Çatı yapısının hemen altından bir duş kabini başlatılabilir ve sadece çatının bir dilimi duş kabinine ayrılabilir. Hemen duş alanının bitiş yerine ise ahşap detayların verildiği bir alt dolap ve üstünde lavabo kullanılması doğru olacaktır. Yine duş kabininin karşısında bir klozet kullanmak hem alan açısından hem de ortam açısından daha kullanışlı ve doğru olacaktır. Yine banyoda yer bulunuyor ise farklı bir dolap daha eklenebilir ya da dekor ürünlere yer verilebilir.

Banyoların Dar Olması Küçük Olması Anlamına Gelmez
Banyolar dar olduğu durumda küçük olacak düşüncesi olmamalıdır. Bazı banyolarda ise ebatlar büyük ancak alan dar kalmaktadır. Bu gibi durumlarda ise kullanılacak malzemeler yan yana kullanılacaktır. Bu alanda oldukça klasik modelde bir küvet kullanılabilir. Bu küvet genişlik açısından olmasa da boy açısından daha uzun bir model tercih edilerek alan doldurulmaya çalışılabilir. Ancak oldukça uzun bir alan olacağı için hemen küvetin yanında duş kabini eklemekte bir seçenektir. Her zaman küvette zaman ayırmak istemeyen ve acelesi olan ev sahipleri için duş kabinleri de eklenmesi daha kullanışlı bir alan oluşturacaktır. Hemen yine köşe kısımda klozet koyulurken, banyonun küvet karşısına ise ince ve uzun bir masa ve lavabo eklenebilir. Banyonun hemen üst / tavan alanlarında spot ışıkları ile bir detaylandırma yapmak da çok doğru olacaktır.

Biraz önce bahsettiğim modele benzer ancak daha küçük bir banyo için ise sadece duş kabininin olduğu bir banyo da düşünülebilir. Bu alanda yine hemen yan kısmına bir dolap eklenerek alanın genişliği ve darlığı avantaja çevrilebilir.

Bu gibi dar alanlarda genellikle yatak odası ya da mutfak gibi bir havanın katıldığını da söyleyebilirim. Dar mutfaklarda tercih edilen değerlendirme alanları gibi bir dekorasyon uygulanmıştır. Genellikle duş kabinlerinde dolap gibi bir sistem oluşturulmakta ve bu alanlar bazen sadece cam sürgüden oluştuğu gibi işlemeli ve ahşap detayların olduğu bir detay uygulanabilmektedir. Ayrıca hemen karşısında ki alanda ise mermer tezgahların yerleştirildiği geniş ve iki lavabolu bir sistem kullanılabilir.

Dar Banyolarda Duşakabin ya da Küvet
Banyolarda darlık olması halinde herhangi bir duş kabinine ya da küvete alan kalmaması da bir ihtimaldir. Bu durumda da duvara monte edilmiş olan duş başlığının olduğu kısmın hemen altında kalan yerde bir su gideri eklenerek duş alanı oluşturulabilir. Bu alanda olumsuzluk oluşturan bir durum ise suyun dışarıya sıçraması ihtimalidir.

Banyolarda Dar Alanların Değerlendirilmesi; Dar alanların değerlendirilmesi elbette ki zor olmaktadır. Bu nedenle de bu alanlarda daha kullanışlı ürünler tercih ediliyor. Lavabo kullanım alanlarının hemen alt kısmında bir dolap kullanıldığı gibi tavana yakın kısımlarda da duvar örmeleri kullanım tercihlerinden olabilir. Eğer ki bu alanlarda duş kabin alanları bulunuyorsa bu alanların daha geniş gözükebilmesi için cam bölmeli ve sürgülü aynı zamanda da yüksek kabin kapıları kullanılmalıdır. Bu alanlarda daha açık renkler de fayanslar kullanmakta çok doğru olacaktır. Çünkü alanı daha geniş gösterecektir. Yine alanı geniş göstermeye yarayan bir diğer detay ise geniş aynaların kullanılması ile gerçekleşecektir. Duvarın belli bir alanında ise farklı renk ya da desenlere yer vermeniz halinde de ortama renk katmak mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu