Dekorasyon Önerileri

Giysi Dolap Modellerinde 9 Farklı Tasarım

Giysi dolapları bir diğer adıyla hepimizin bildiği gardırop yatak odalarında bulunan kıyafetlerin ve çeşitli aksesuarların kullanılması için üretilmiş mobilyalardır. Günümüz şartlarında insanlar sürekli olarak kendilerine yeni ürünler almakta ve daha fazla eşya koymak için giysi dolabına ihtiyaç duymaktadır. Üstelik her sezon boyunca yenilenen koleksiyonlar yeni giysiler eklenmesi ile de daha geniş ve daha az yer kaplayan ürünler üretilmektedir. Üretilen giysi dolaplarının her türlü ihtiyaca cevap verecek tasarımlara sahip modeller son zamanlarda daha popülerdir.

1. Hazır dolap da bulabilirsiniz
Günümüz de yatak odalarını döşemek için çoğunlukla hazır takımlar alıyoruz. Tercihen kendi mobilyasını yaptırmak isteyen kişiler çıksa da hazır ürünlerin satıldığı sektörel mağazalarda çok fazladır. Bugün yatak odasından eviniz için gerekli her alan için hazır ve çeşit çeşit mobilyalar bulunabilir. Hazır ürünler içerisinde son derece geniş ve fonksiyonel özelliklere sahip ürünler bulmak mümkündür. Mobilyalar ve aksesuarlarında saklanmasına yarayan askı, raf ya da çekmece gibi çeşitli içeriklerde tasarlanmaktadır. Bu ürünlerde birbirinden farklı özelliklere de sahip olabilmektedir. Hazır modeller de sizlerin alanlarınıza göre özel olarak tekli bir tercih yapılabileceği gibi geniş ve büyük modeller halinde de tercih edilmesi mümkündür. Hazır dolaplar yatak odasının modeline ya da sizin isteğinize göre parça parça da seçilerek tasarlanabilir. Hazır dolapların en büyük avantajı ise sizlerin düşünmesine gerek kalmadan görerek ve inceleyerek almanızdır.

2. Ahşap ve beyaz yüzeylere sahip, L şeklinde bir gardırop
Giysi dolaplarında yine çeşitli ev tasarımlarına uygun olabilecek modellerde üretilebilmektedir. Bugün yerden tasarruf edebilecek modellerde karşımıza çıkabilir. Çoğunlukla yatak odalarında ahşap ya da beyaz renklerin kullanıldığı yüzeyler mevcuttur. Bu yatak odaları için oldukça doğal bir ortam yaratabilir. Özellikle geniş alana sahip olan yatak odaları içinde L şeklinde bir gardırop oldukça kullanışlı bir alan elde etmenizi sağlayabilir. Hem açık alanların hem de kapalı yüzeylerin bir arada kullanılması da mümkün olabilecektir. Ayrıca ortama farklılık katabilecek şık bir model olduğunu da söylemek gerekir.

3. Yarısı ayakkabılık, yarısı giysi dolabı
Giysi dolapları son zamanlarda oldukça büyük ebatlarda üretilmeye başlanmıştır. Bu dolaplar eski evlerde bulunan yüklük görevini görecek şekilde büyük ve geniş aynı zamanda da işlevli modellerdir. Bu geniş giysi dolapları içinde de hem ayakkabıları koyabilecek hem de kıyafetlerin yerleştirilmesinin mümkün olduğu alanlar bulunuyor. Elbette ki vestiyer birçoğumuzun evinde bulunuyor ancak günümüz de ki ayakkabılara yetebilecek kadar yer olmayabilir. Ayrıca hem kadınlar hem de erkekler için özel günlerde giyilmesi gereken ayakkabılar günlük ayakkabıların olduğu yerlerde kullanılması durumunda zarar görebilir. İşte bu nedenle her iki eşyanızı birlikte kullanacağınız özellikte bir dolap almak ya da yaptırmak da sizlerin işini kolaylaştıracaktır.

4. Opak cam kapaklar sürgülü kapılar
Giysi dolaplarını seçerken öncelikle dolapların içinde bulunan raflara ve bölmelere dikkat ettiğimiz bir gerçektir. Hem dürdüğümüz kıyafetleri hem de asılması gereken kıyafetleri yerleştirdiğimiz bunun yanı sıra çeşitli aksesuarlarımızı da koymak istediğimiz geniş alanlı ve fonksiyonlu bir dolap tercih sebebimiz olacaktır. Ancak bu dolaplar çok büyük yer kaplamaktadır. Günümüz yatak odalarında ise ayrılan alan çok kısıtlıdır ve bu nedenle bu geniş dolapların kapı sistemlerini çoğunlukla sürgülü sistem tercih edilmektedir. Bu kullanıcıların tercihinden önce tasarımcıların da bir tercihidir. Özellikle bu kadar büyük yer kaplayan dolapların bir de açılıp kapanan kapakları olması halinde ortamı daraltacak ve hareket alanını da kısıtlayacaktır.

5. Cam kapaklı, perdeli bir model
Sizlere bahsetmek istediğim giysi dolabı tasarımı bir kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda ya da zevkleri hususunda ortaya çıkmış ilginç bir modeldir. Yatak odasında kullanılmakta olan bu geniş dolaplar için kullanılan sürgü kapılar dolabın iç kısmında ki kargaşayı kapatmak içindir. Bu alana farklılık ve heyecan katmak için bu alanda ki kapıların üzerine perde takmak gibi bir tercih kullanılmıştır. Bu da sanki o alanda giyim odası varmış gibi bir hissiyat oluşturabilir. Özellikle giysi odası olan yatak odalarında bu gibi detaylar kullanılması da çok ilgin olabilir.

6. Koyu renkli, modern stiller
Geçmiş yıllarda yatak odası takımlarında genellikle koyu renklerde modeller tercih edilmiştir. Bu özellikle dar alanlarda oldukça yanlış kullanımlara neden olmuş ve bu alanları oldukça karanlık göstermiştir. Koyu renkli giysi dolapları da son zamanlarda yeniden kullanılmaya başlanmıştır. Tabandan tavana kadar giysi dolabının ve yatak odası takımının koyu renklerde tercih edilmesi farklı dekorasyonlar haline dönüştürülebiliyor. Bu renklerde tercih edilen giysi dolapları modern stillere öncülük etmekte ve kullanıldığı alanlarda göz doldurucu bir hava katmaktadır.

7. Küçük odalara da geniş giysi dolapları yaptırmak mümkün
Küçük odalarda kullanılacak olan ürünler çok dikkatli seçilmelidir. Oldukça küçük olan bu alanlarda hem ferah hem de ortamı daraltmayan ürünler tercih edilerek zevkli bir dekorasyona yer vermek hem ev sahipleri hem de uzmanlar için zorlayıcı olabilir. Bazı küçük püf noktaları kullanılarak hem kullanışlı hem de ortamda ferah bir ortam yaratmak mümkün olabilir. Tamamen kapalı ve sade bir tasarıma sahip olan giysi dolapları açık raflarla ve çekmeceli yapıları bulunan giysi dolabı tasarımları olan modeller değerlendirmeye alınabilir. Bu tasarımlar ihtiyaca ve işlevsel bir takım detaylara göre değişim gösterebilmektedir. Bu tasarım modellerde ise giysilerinizi ve eşyalarınızı muhafaza ederken aynı zamanda düşünülmüş küçük alanlar sayesinde de şık bir detaya sahip olabilecek modeller kullanabilirsiniz.

8. Tamamen ayna kapaklar
Giysi dolapları çoğu zaman ayna detaylarına sahiptir. Ayna hem kişinin giyinirken nasıl gözüktüğünü yakından incelemesi için bir avantaj olurken hem de bulunduğu alanı daha geniş göstermeye yardımcı olacaktır. Dolaplarda boydan boya ayna detayı eklemek de sürgülü kapılarda çok muazzam görünmektedir. Özellikle modern tasarımlarda ve açık renkli dolaplarda daha doğru bir kullanım oluşturacaktır.

9. Karyola ile takım olan modeller
Genellikle giysi dolapları yatak odasında kullanılan yatak ve diğer mobilyalar ile takım halindedir. Özellikle yeni evlenen çiftlerin tercihleri bu yöndedir. Bu şekilde takım halinde tercih edilen yatak odaları kullanıldığı alanlarda daha şık görünmesini de sağlayacaktır. Duvardan duvara ve tabandan tavana kadar uzanan bir giysi dolabı sade bir tasarıma sahiptir. Giysi dolaplarının daha sade yapılara sahip olması da aynı zamanda sizlerin kullandığı ortamın daha iç açıcı olmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu