Banyo Dekorasyonu

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Örnek Modeller

Banyo dekorasyonu son zamanlarda insanların çok dikkat ettiği ve özendiği bir alan olmaya başladı. Evimizin her köşesine dekor konusunda ilgi gösteriyor ve çeşitli yenilikler yapıyor ancak banyo konusunda çok ilgili olmadığımız dönemler vardı. Artık bu dönem değişti ve banyo konusunda da insanlar belli konseptler belirleyerek banyoları da yaşanılası bir yer haline getirmeye başladı. Banyolar bazı ev tasarımlarına göre küçük bazı ev tasarımlarına göre de oldukça büyük yapıya sahip olmaktadır. Küçük yapıda ki ev tasarımlarında daha çok yer tasarrufu yapacak model tercihleri ve zevkinize uygun aksesuarların yer aldığı bir yer olurken, geniş banyolar bir yerden sonra salon kıvamına bile gelebilmektedir.

Banyo dekorlarında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar söz konusudur. Bunların başında kullanılacak eşyaların neme ve suya dayanıklı olmasıyla başlayacaktır. Çünkü banyo buharla birlikte nemlenen ve su kullanımından dolayı ıslanmaya meyilli olan alanlardır. Bu unsurlar düşünülerek banyo malzemeleri özenle seçilmeli ve özellikle banyo ürünlerinden tercih edilmelidir.

Banyo Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar ve Püf Noktaları
Banyoda yapılacak olan dekor seçimleri birbirinden farklı olacaktır. Öncelikle bu dekorda nasıl bir model tercih edilecek ise ona bağlı olarak uyum gösterecek bir seramik seçimi öne çıkacaktır. Çünkü banyo ve tuvaletlerde en çok banyo seramikleri kullanılır ve bunlar olmazsa olmaz faktörlerdir. Günümüz de banyo seramikleri de çeşitli zevk ve tarzlara göre farklılık taşımaktadır. Geniş banyolarda büyük ve koyu seramik modelleri kullanabilirsiniz. Ancak bu modelleri küçük banyolarda kullanmamalısınız. Çünkü bu tür seramikler banyonun yapısını daha da küçültecektir. Koyu renklerde alanın daralmasına neden olacaktır. Ancak küçük banyolar için de büyük banyolar için de hem küçük hem de açık renklerde seramik tercihi yapılması durumunda banyonuz daha ferah daha iç açıcı gözükecektir. Seramikler bir diğer unsur da kayganlık boyutudur. Çünkü seramikler su ile birleşince sizlerin ayağını kaydırabilir ve sakatlanmanıza neden olabilir. Banyolarda en çok dikkat çeken konulardan birisi de aslında budur. Bakteri tutmayan ve kolay temizlenen modeller de son zamanlarda çok tercih edilmekte ve üretimi sık yapılmaktadır.

Seramiklerde Desen Kullanımı: Seramiklerde çok sık desen kullanımı ya da motif kullanımı çok tercih edilmezse daha güzel olur. Ya da bu desenli seramikleri daha çok ara şeriti gibi kullanmakta bir seçenek olacaktır. Desenli ya da farklı renklerde seramik kullanımını daha çok klozet arkasına uygulamaktadırlar. Bu da oldukça güzel bir seçenek olabilirken, duş alanının arkasına ya da belirlemiş olduğunuz özel bir alana da uygulayabilirsiniz. Bu daha tarz bir banyo oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Banyolarda Duvar Kağıdı: Banyolarda son zamanlarda seramik maddeler yerine duvar kağıdı kullanımı da yaygınlık kazanmıştır. Bu seçimler yapılırken öncelikli olarak banyolara özel modeller tercih edilmelidir. Banyolar için özel su geçirmez ya da suya dayanıklı ürünler bulunmaktadır. Bu modelleri tercih etmeniz halinde nemden, sudan korunacak ve evinize zarar vermeyecektir.

Banyo Dolapları: Banyonuz için tercih ettiğiniz tarza uygun olan aksesuarları da yerleştirerek tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Banyo dolapları kullanarak ya da banyo zeminlerine çeşitli aksesuarlarla canlılık katmak mümkünken, ferahlık katmak için mumlardan ve çiçeklerden de yararlanmak bir seçenektir. Ayrıca banyoda duş camları çok çabuk kirlenmekte ve bazen görsel bozukluğa neden olmaktadır. Bu gibi durumlar için de yapışkan folyolardan alarak duşa kabininize yapıştırabilirsiniz. Bu ürünler su geçirmeyen ve çeşitli motiflere sahip olan modellerden oluşmaktadır. Beyaz rengi sevenler dilerlerse “beyaz banyo dolaplarıyla modern banyolar” isimli makalemizi inceleyebilir.

Banyo Aydınlatmaları: Banyo aydınlatmalarına değinmek gerekirse, doğal ışık miktarı banyolar için önemlidir. Çok aydınlık ya da loş ışık olmamasına dikkat etmeniz önemlidir. Banyonuzun büyüklüğüne göre de çeşitli aydınlatma modellerinden yararlanabilirsiniz. Aydınlatmalar için banyoya uygun aksesuarlar kullanmak bir tercihken spot ışıklar kullanmakta bir tercih olacaktır.

Banyo Aksesuarları: Banyo da diğer bir aksesuarlar da sabunluk, havlu, halı veyahut kilim gibi ürünlerden oluşmaktadır. Bu ürünler banyoya seçmiş olduğunuz tasarımla orantılı olmalıdır. Daha soft ve iç açıcı renklere yer verdiğiniz bir banyo tasarımı varsa aksesuarlarda aynı sadelikte olmalıdır.

Banyo Dekorasyonu Yaparken Ne Kadar Para Harcarız?
Banyo dekorasyonu özel olarak ele alındığı zaman sizlere biraz maliyetli olabilir. Çünkü özenle seçtiğiniz ürünler bir araya geldiğinde biraz bütçeyi zorlayabilir. Banyo için bir tasarıma kalkıştığınız zaman en azami ödemeniz gerekecek miktar 3.000 TL gibi bir fiyata tekabül edecektir. Ancak banyonuz da sadece aksesuar ve dolap gibi kolay değişikler yapacaksanız bu durumda sizlere çok yük getirecek bütçeler karşınıza çıkmayacaktır.

Banyo dekorasyonların da inşaların rahatlıkları da konuşabiliyor. Son zamanlarda oldukça popüler olan hamam ve sauna odaları artık evlere taşınmakta ve banyolarda insanları karşılamaktadır. Hamamlarda sık gördüğümüz mermer ve fayanslar bu banyolarda karşımıza çıktığı gibi, tatil havası sizi karşılasın istediğiniz zamanlarda da daha ahşap modeller ve lüle taşlarını kullanımı göze çarpmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu