Salon Dekorasyonu

Şekillerine Göre Salon Dekorasyonu

Salonlar şekillerine göre farklılık gösterirken her birinde farklı dekorasyon fikirleri uygulanmaktadır. Kare, dikdörtgen, yuvarlak, uzun, L ve U şeklindeki salon dekorasyonu için birbirinden güzel modelleri sizler için hazırladık. Sizlerle paylaştığımız ip uçlarını dikkatle salonunuzda uyguladığınızda çarpıcı bir görüntüyü elde edecek, ihtişamlı bir yaşam alanına sahip olacaksınız. Şimdi sırasıyla şekillerine göre salon dekorasyonlarını inceleyelim.

Kare Salon Dekorasyonu
Kare salonların dekorasyonu biraz güç olabilir. Eşyaların dizilimi konusunda uygulamanız gereken birkaç tüyo ile problemimizi çözmeye çalışacağız. Burada belirleyici husus kapımızın bulunduğu konum olacaktır. Eğer kapınızın girişi orta kısımda ise yapacağınız ilk işlem; oturma alanını sol tarafa, yemek masasını sağ tarafa almak olacaktır. Oturma gruplarınızı mümkün olduğunca güneş alan yere göre şekillendirin. Eğer mutfak odanızla bitişik konumdaysa bir pencere açarak odanıza katmak güzel bir fikir olacaktır.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu
Eğer salonunuz dikdörtgen şekilde ise şanslı sayılırsınız. Çünkü bu tarz salonların dekore edilmesi çok daha basittir. Oturma gruplarınızda bir L koltuk veya ikili, tekli koltuklar ve berjerlerle odanızı gayet kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Mutfağa yakın olan kısımda yemek takımını konumlandırabilirsiniz. Böylece odanızı daha kullanışlı bir hale getirmiş olursunuz.

Yuvarlak Salon Dekorasyonu
Yuvarlak koltuk takımları ve masalar ile salonunuzda oluşturacağınız stil ile evinizde modern bir esinti yakalayabilirsiniz. Çok kullanılan bir yöntem olmasa da son zamanlarda salon dekorasyonu eğiliminin bu yönde olduğunu söyleyebiliriz. Farklı bir stili yansıtırken, hoş bir atmosferi yakalayabilirsiniz.

Uzun Salon Dekorasyonu
Dar ve uzun bir salona sahipseniz ilk düşünmeniz gereken durum sıkışık ve yürümesi zor bir alana imkan vermemeniz olacaktır. Bu nedenle odanın bir kısmında yürüyüş alanı bırakmalı ve eşyaların arasında sıkışık bir ortam oluşturmaktan uzak durmalısınız.

L Salon Dekorasyonu
L modeli salonlarda eşya yerleşimi konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz fakat basit birkaç taktik ile bu durumu kolayca atlatabilirsiniz. En büyük avantajı oda içerisinde oda bölümlendirmesini daha rahat bir şekilde oluşturmanız olacaktır. Odanın bir kısmında oturma grubunuzu yerleştirirken diğer alanda yemek takımınızı yerleştirebilirsiniz.

U Salon Dekorasyonu
U salon dekorasyonunda ilk düşünceniz yine aynı şekilde bir koltuk takımını tercih etmek olsun. Hatta mobilyalarınızı oval hatlardan seçerseniz kullanışlı ve gösterişli bir alana sahip olabilirsiniz.

Tüm salonlar için birbirinden güzel fikirleri aşağıdaki galerimizden inceleyebilirsiniz. İlham alacağınız modelleri sizler için özenle seçtik.

Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu
Odaya girdiğinizde dar ve uzun bir salonunuz var ve nereye hangi eşyayı yerleştirmeniz gerektiğine bir türlü karar veremiyorsunuz. İlk düşünceniz oturma grubunu pencerenin önünde ışık alan yere konumlandırmanız olsun. İkili koltuk ve yanlarında berjer koltuklar hoş durabilir. Eğer dar bir alanınız varsa berjerlerin kolçaksız olan modellerini tercih edebilisiniz. Halınızın desenleri ile tıpkı burada olduğu gibi alana hareketlilik katabilirsiniz.

Dar Ve Uzun Salonlarda Eşya Yerleşimi
Dar Ve Uzun Salon Düzenlemesi

Dar ve Uzun Dekorasyonu: Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?
Dar ve uzun alanlarda aklınızda tutmanız gereken ilk husus bir yürüyüş alanı bırakmanız olmalıdır. Mesela burada eşyalar sol duvara dayalı iken, sağ tarafta bir yürüyüş alanı bırakılmış. Tıpkı bir hol gibi diğer eşyalar sizi rahatsız etmeyecek şekilde mobilyalarınızı yerleştirin. Eğer uzun bir alan ise kapıya yakın yerde yemek takımınızı, pencere önünde ise koltuk takımınızı yerleştirin.

Dar Uzun Salon Örnekleri
Dar Uzun Salonlarda Eşya Yerleşimi

Yuvarlak Salon Dekorasyonu: Koltuk Seçimi
Yuvarlak bir salon dekorasyonuna uygun bir alanınız varsa mobilyalarınızı da oval modellerden seçerek güzel bir salon dekorasyonuna ulaşabilirsiniz. Buradaki örnekte oval hatlara sahip bir koltuk takımı gri renklerden ve düz hatlardan seçilmiş. Modern bir görüntünün yanında konforlu bir alan oluşturulmuş. Ortadaki şömine ve beyaz renklerdeki Osmanlı tarzı orta sehpa modern ve klasik tarzların güzel uyumuna sahne olmuş.

Oval Koltuk Modelleri
Yuvarlak Salon Koltuk Seçimleri

Yuvarlak Salon Dekorasyonu: Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?
Oval tarzda bir salon dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken ilk şey odanızın şekli itibari ile buna uygun olup olmamasına karar vermek olsun. İkinci aşamada eğer yuvarlak bir dizayn ile salonunuzu düzenleyecekseniz tüm hatların buna uygun bir şekilde seçilmesine dikkat edeceğiz. Buradaki örnekte güzel bir model inceliyoruz. En önemli ayrıntı ise zemindeki yuvarlak motifler oluyor. Bunun yerine yuvar bir halı kullanarak da odanızda yuvarlak hatları biraz daha belirgin hale getirebilirsiniz.

Klasik Oval Salon Dekorasyonu
Yuvarlak Salon Eşya Düzenlemesi

Uzun Salon Dekorasyonu
Uzun ve dar salonlarda tıpkı burada olduğu gibi aynaları kullanın. Tek duvarda kullanacağınız ayna yeterli olabilecekken tercihinize göre iki ayna da kullanabilirsiniz. Gri ve kemik rengi koltuk takımları tam pencerenin önünde ışık alacak şekilde düzenlenmiş. Bu tarz odalarda kısa sarkıt avizeler ve heykelciklerin yanında abajur kullanarak aksesuar tercihinde bulunabilirsiniz.

Uzun Salon Örnekleri
Uzun Salon Dekorasyon Örnekleri

U Salon Dekorasyonu
İşte salon ve mutfağın bir arada olduğu harika bir U salon örneği görüyorsunuz. Odalarınızın salona bakan kısımlarında bir pencere açmak ve yemek takımını burada düzenlemek en iyi seçenektir. Daha kullanışlı ve geniş bir alan elde ederken, modern bir tarzı yansıtmış olursunuz. Geriye kalan alanda ışık alan yerde alanın genişliğine göre ikili, üçlü koltuk takımlarının yanında tekli koltuklar kullanarak dekorasyonunuzu temel hatlarıyla tamamlamış olursunuz.

U Şeklindeki Salon Örnekleri
U Salon Eşya Düzenlemesi

U Salon Dekorasyonu Örnekleri
Dünyaca ünlü tasarımcıların, mimarların vazgeçemediği sade ve doğal güzelliğin ifadesi olan beyaz renkler bu salonun tümünde yansıtılmış. Salona ilk baktığınızda bile modern hatların çarpıcı güzelliği ile karşılaşıyorsunuz. Tamamen beyazın hakim olduğu salonda gri renklerin kullanımı iyi bir renk geçişi tekniğini yansıtıyor. Açık beyaz ahşap raflar, yemek takımı tercihi ve tavan ışıklandırması ile güzel bir U salon örneği yansıtılmış.

Beyaz Renklerde L Koltuk Örnekleri
U Salon Dekorasyon Örnekleri

U Salon Dekorasyonu Fikirleri
Eğer bir villanız varsa bu seçeneği her zaman aklınızın bir köşesinde bulundurun. İçeriden merdivenlerle bölümlendirilmiş, salonda ayrı bir havası olan gri renklerinde bir oturma grubu. Tıpkı bir divan gibi dizayn edilmiş koltuk takımları konforlu ve modern bir çizgiyi yansıtıyor. Salon bitkileri haricinde neredeyse hiçbir aksesuar kullanılmamış. Meraklısı olanlar için ilham verebilecek güzellikte bir salon dekorasyonu yansıtılmış.

İçten Merdivenli Salon Modelleri
U Salon Dekorasyon Fikirleri

Kare Salon Dekorasyonu
Eğer salonunuz dar ve kare ise odamızın mobilyalarını kapımızın konumuna göre belirleyeceğiz. Dar salonlarda gri, beyaz gibi nötr renkler kullanmak her zaman daha iyi bir görüntüyü yakalamanın püf noktasıdır. Yani nötr renkler tercihlerimizin arasında ilk sırayı almalı. Bir de dar bir salondan bahsediyorsak tıpkı burada olduğu gibi tekerlekli bir orta masa daha kullanışlı ve pratik bir seçim olacaktır.

Kare Salonlarda Koltuk Seçimleri
Kare Salon Mobilya Seçimi

Kare Salon Dekorasyonu: Dar Salonlar
Dar kare salonlarda basık ve boğucu bir ortamın oluşmasını istemeyiz. Çizgilerle ve desenlerle genişlik algısını değiştirecek bazı teknikleri kullanmak bu açıdan önemlidir. Mesela boydan boya bir perde modeli ile uzunluk algısını değiştirebilir, salonu olduğundan daha uzun gösterebiliriz. İkili ve üçlü koltukların kolçakları ve dayanma kısımları yüksek ve hacimli değil, daha minimal modellerde seçilmelidir.

Kare Salon Mobilya Yerleşimi Ve Modelleri
Kare Salon Dizaynı

L Salon Dekorasyonu
Örnekte L salon için uygulanmış ideal bir eşya yerleşimi görüyoruz. İki bölüm arasındaki ayrım gayet net bir şekilde ifade edilmiş. Bu ayrım ilk olarak zemin kaplamalarıyla kendisini gösteriyor. Oturma alanında laminant parke kullanılırken, diğer tarafta yemek tarafı için daha uygun olan granit kaplama zemin malzemesi kullanılmış. Yine köşe koltuklar ile aradaki çizgi daha da belirgin bir hale getirilmiş.

L Salonlarda Ev Dekorasyonu
L Salon Dekorasyonu Örnekleri

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu
Bir salon dekorasyonunda odanın sahip olduğu tüm özellikler dikkate alınmalıdır. Dar veya geniş olması, yüksek veya alçak olması kullanacağınız modellerde etkili olacaktır. Burada geniş bir yüksek tavanlı dikdörtgen salon modeli görüyoruz. Büyük perdeler, büyük koltuk takımları ve birbiri ile aynı desen ve renklerde seçilmiş. Bu durum ahenkli bir stili meydana getirmiş.

Yüksek Tavanlı Dikdörtgen Salon Dekorasyonu
Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

L Salon Dekorasyonu
Burada bir L salonun nasıl dekore edilmesi gerektiğini göstermek amacıyla 3D çizim tekniği kullanılmıştır. Gözümüze çarpan ilk ayrıntı orta alanda bırakılan geniş bir hareket alanı oluyor. Bir yeri dekore ederken gereğinden fazla eşya kullanmak kalabalık ve boğuk bir atmosferi beraberinde getirir. Bunun yerine ihtiyacınız olduğu kadar mobilya ve sade aksesuarlarla böyle güzel bir modeli evlerinizde uygulayabilirsiniz.

L Salon Dekorasyonu 3D Çizimi
L Salon Dekorasyonu

L Salon Dekorasyonu: Eşya Yerleşimi Nasıl Yapılır?
Gri bir salonda rustik tarzda bir dekorasyon örneğine rastlıyoruz. Doğal taş görünümlü bir duvar kağıdı, patchwork halı, koyu ahşap kullanılan mobilyalar ile doğal ve dinlendirici bir atmosfer oluşturulmuş. Zemin döşemesindeki eskitme parkeler açık renk tonlarında kullanılarak, hem koltuk takımına hemde duvar rengine uydurulmuş. L salonlarda sıklıkla söz ettiğimiz gibi bir alanda yemek bir alanda oturma alanı dizayn edilmiş.

L Salonlarda En Güzel Mobilya Seçimleri
L Salon Eşya Döşemesi

İnce Uzun Salon Dekorasyonu
L salonlarınızı klasik tarzda döşemek iyi bir fikir olabilir. Üçlü, geniş ve açık kahverengi koltuk takımı klasik modellerin vazgeçilmezlerinden. Düğme işlemeli koltuk takımı ve dikdörtgen puf odanının merkezinde konumlandırılıyor. Yine tv sehpası ve yer döşemeleri ile salondaki ahenk bozulmuyor. Sanatsal değerdeki heykelcikler ve aksesuarlar hoş bir hava estiriyor. Odada vitrin veya gümüşlük kullanılmazken bu işlevi açık raflar gayet iti bir şekilde yerine getiriyor.

L Salonlarda Klasik Model Eşya Kullanımı
İnce Uzun Salon Dekorasyonu

Yuvarlak Salon Dekorasyonu
Eğer lüx bir salon sahibi olmak istiyorsanız yuvarlak şekillerde bir salon dekorasyonu orijinal bir fikir olabilir. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus geniş bir alana sahip olmanızdır. Burada etrafına göre alçakta kalan, divana benzer bir modelle harika bir tasarım elde edilmiş. Fazla eşya kullanılmadan küçük heykelciklerle ortamın doğal yapısı bozulmadan salon dekorasyonu yapılmış. Açık renk tonları ve büyük pencere tercihleri ile doğal ışıklandırmadan olabildiğince yararlanılmış.

Oval Koltuk Takımları
Yuvarlak Salon Dekorasyonu

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu: Eşya Yerleşimi
Eğer dikdörtgen bir salondan bahsediyorsak koltuk seçimi olarak en ideal seçenek L şeklindeki koltuklar olacak. Etrafında fazla alan kaplamayan ve hoş bir görüntü sunacak olan berjerler ve puf modelleri güzel bir alternatif olacaktır. Eğer koyu renkleri kullanacaksanız güneş ışığından ve odadaki aydınlatmadan olabildiğince fazla yararlanmanız gerekir. Halıların ve koltuk takımlarının birbiri ile uyumu önemlilik arz ediyor.

Dikdörtgen Salon Dizaynları
Dikdörtgen Salon Nasıl Döşenir?

Şekillerine Göre Salon Dekorasyonu: Stilinizi Belirleyin
Salonların mimari yapısı değişiklik gösterebilmektedir. İste kare olsun ister dikdörtgen olsun hepsinde uygulanacak taktik ve yöntemler farklılık gösterir. Eşya seçiminden mobilyaların salon içerisindeki konumuna kadar her şey salonun yapısına bağlıdır. Bundan önceki örneklerimizde neyi nasıl yapmanız gerektiği hususunda yardımcı olmaya çalıştık. Sizde bu önerileri dikkate alarak daha güzel bir modeli evinizde uygulayabilirsiniz.

Salonlarda Farklı Dekorasyon Önerileri
Şekillerine Göre Salonunuzun Stilini Belirleyin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu