Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Modelleri

2019 mutfak modellerini ve moda olacak tasarımları dünyaca tasarımcıların gözünden inceliyoruz. Her biri ayrı özelliklere sahip ve kendine has tarzlarıyla dikkat çekiyor.Mutfak tasarım trendleri çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu nedenle modern mutfak tasarımı için bazen geleceğe dönük ilham almak da gereklidir. Bu yazımızda mutfak dekorasyonu yapmak isteyen her kesime fikirler vermeye çalışacağız.

Mutfak Dekorasyonunun Önemi; Bilindiği gibi mutfaklar evin en çok vakit geçirilen alanlarından biridir. Mutfak alanı genişledikçe sadece yemek yapmak ve yemek için kullanımının yanı sıra oturma alanı olarak da kullanılabiliyor. Bu nedenle mutfak dekorasyonu son derece önemli bir hale geliyor. Mutfak tasarımının sıcak, rahat ve huzurlu olması herkesin aradığı ortak nokta haline geliyor. Bu sıcaklığı sağlamak için çiçek, ahşap aksesuarlar mutfak dekorasyonunda en çok tercih edilenler arasında.

Mutfak modelleri arasında en çok dikkat çeken yenilik masalarda ve sandalyelerde görülüyor. Yeni oval ve keskin hatlar ile birlikte mutfak dekorasyonuna uyumlu şekilde tasarlanan masa ve sandalyeler, aynı zamanda şık ve zarif bir görünüme de sahipler.

Yeni ve Modern Mutfak Tasarımları
Yeni ve modern mutfak tasarımları arasında dikkat çeken bir diğer unsur ise depolama alanlarının daha pratik yerlerde kullanılması ve bizlere daha fazla alan sunmasıdır. Bu sayede küçük mutfak tasarımları için daha etkin alan kullanımı elde edilmiş oluyor.

Yapı bakımı ile daha sert ve şık modern tasarım detayları göze çarparken, çelik armatür ve tezgahların daha da yaygınlaştığı görülüyor. Tam boy dolaplara da yeni moda mutfak tasarımlarında daha çok rastlayacağımız aşikar. Aynı zamanda oturma düzeni bulunan mutfaklarda deri, cam ve koyu renklerin uyumu ile kombinler yapılması da modern mutfak tasarım trendleri arasında yer alıyor.

Açık Mavi Mutfak Modelleri
Açık Mavi Mutfak Modelleri

Açık Mavi Mutfak Modelleri
Bu tarz tasarımlar gerçekten biraz daha eğlenceli olabiliyor. Hem modern hem de klasik bir esintiyi hissedebilirsiniz. Ortada bulunan bir masa ile hareketli bir alan sağlanmış. Açık mavi mutfakta bulunan sarı renklerdeki sandalyeler neşeli bir tasarıma yardımcı olmuş.

Ahşap Mutfak Modelleri
Ahşap Mutfak Modelleri

Ahşap Mutfak Modelleri
Ahşap mobilyalar çok hoş görünmesinin yanında sağlık ve dayanıklılık avantajlarını da sizlere sunuyor. Beyaz ve siyah desenlerdeki mutfaklar artık yerini ahşap mutfaklara bırakmaya başladı. 2017 yılında ahşap mutfakları mağazaların tezgahlarında sıkça göreceğiz. Oval kenarları ve yine dairesel desenleri ile klasik ve modern bir mutfak stili düşünüyorsanız bu model sizin için bir ilhan kaynağı olabilir.

Amerikan Mutfak Modelleri
Amerikan Mutfak Modelleri

Amerikan Mutfak Modelleri
Ocağın arkasındaki şömine detayı mutfakta ilk göze çarpan ayrıntı oluyor. Yemek yeme alanı ile birlikte kullanılan mutfaklar Amerikan klasik stilini yansıtıyor. Uzunlamasına bir tezgah ve eskitme dolapları ile bu tarzı sevenler için güzel bir alternatif olabilir. Artık eskisi kadar kullanılmasa da bu tarzı sevenlerin sayısı hiç de azımsanacak seviyede değil.

Siyah Mutfak Modelleri
Siyah Mutfak Modelleri

Siyah Mutfak Modelleri
Bu mutfak modelinde daha öncekinden farklı olarak beyaz tonların daha çarpıcı bir şekilde kullanıldığını fark etmişsinizdir. Sarkıt siyah lambalar ve beyaz renkteki kapı ve pencere ayrıntıları iki zıt rengin uyumunu sağlamış. Böyle bir dekorasyonda kahverengi laminant zemin yerine beyaz seramik kaplama tercih etmenizi öneririz.

Geometrik Mutfak Modelleri
Geometrik Mutfak Modelleri

Geometrik Mutfak Modelleri
Düz yatay çizgilere sahip uzun ve geniş bir alana yayılı olan bu mutfak modeli, gereksiz olan tüm detaylardan arınmış. Aksesuar olarak sadece uzun siyah bir çini vazo ve yine mutfakla uyumlu basit bir yemek masası ile mutfak dekorasyonu tamamlanmış. Siyah dolap kapakları ve açık tezgahlar mutfağa derinlik katıyor. Beyaz zemin halı veya kilim kullanılmamış.

Geniş Mutfak Dizaynı
Geniş Mutfak Dizaynı

Geniş Mutfak Dizaynı
Mutfaklar ruh halinizi yansıtırken aynı şekilde mutfaklarda sizin üzerinizde etkiler bırakır. Bu mutfak dizaynında oldukça eğlenceli figürler kullanılmış. Sarkıttaki bakır mutfak gereçleri bir köy veya çiftlik evini anımsatıyor. Fırın ve ankastre setine yakın olarak konumlandırılmış orta sehpa kullanım kolaylığı sağlıyor. Basit oturaklar ve sandalyeler konsepte uygun olarak seçilmiş.

Modern ve Sade Mutfak Modelleri
Modern ve Sade Mutfak Modelleri

Modern ve Sade Mutfak Modelleri
Gri tonlarındaki yer zemini ve yine aynı renge sahip ankastre seti ana çizgileri oluşturuyor. Geniş bir hareket alanının yanı sıra lavabo, ocak ve fırın alanları birbirine oldukça yakın tasarlanmış. Bu kullanım kolaylığı sapladığı gibi gün içerisinde daha az yorulmanıza katkıda bulunuyor. Açık raflar ise tasarımın daha hareketli görünmesine katkıda bulunuyor.

Klasik Beyaz Mutfak Modelleri
Klasik Beyaz Mutfak Modelleri

Klasik Beyaz Mutfak Modelleri
Geniş aileler için oldukça kullanışlı bir beyaz ada mutfak örneği yine bizi karşılıyor. Küçük daire tipi evler için uygun olmasa da bu tarz alanlar için en garanti çözüm bu tarz mutfakları seçmek olacaktır. Tamamen beyaz mutfak mobilyaları ve orta tezgah sarkıt siyah lambalarla zengin bir görünüme kavuşmuş. Duvar çini kaplamaları ise içeriyi tamamen bir bahar havasına büründürmüş.

L Mutfak Modelleri
L Mutfak Modelleri

L Mutfak Modelleri
Bu tarz bir mutfak için yine aynı değerlerde bir alanınızın bulunması gerekiyor. Böylece hem mutfağı diğer bölümlerden ayırmış olursunuz, hem de daha farklı bir tasarıma sahip olursunuz.

Modern Mimari Mutfak Modelleri
Modern Mimari Mutfak Modelleri

Modern Mimari Mutfak Modelleri
Eğer dar bir alana sahip iseniz bu mutfak modelinde kullanılan bazı tüyolardan bahsedeceğiz. Açık raflar ile dolapların kaplayacağı alandan tasarruf sağlanmış. Aynı zamanda pencere önünde kullanılıyor olması artı bir alan tasarrufu sağlıyor. Hemen arkada bulunan küçük ama işlevsel masa sarkıt siyah lamba ile güzel bir köşe oluşturuyor. Hem yemek yeme alanı olarak kullanılabilir hem de gündelik mutfak işlerinde size fazlasıyla yardımcı olabilir.

Mor Mutfak Modelleri
Mor Mutfak Modelleri

Mor Mutfak Modelleri
Aydınlatma her ortamda olduğu gibi mutfakta da son derece önemli yer tutmaktadır. Mutfak aydınlatmasında iki farklı ışık kullanmak en mantıklısı olacaktır. Bunlardan biri loş ve dinlendirici bir ortam sağlarken diğeri de ortamın fazlasıyla aydınlatılmasında kullanılabilir. Özellikle gömme led ışıklar ile yapılacak aydınlatmalar son dönemlerde oldukça moda.

Beyaz Şık Mutfak Modelleri
Beyaz Şık Mutfak Modelleri

Beyaz Şık Mutfak Modelleri
2017 yılının ve geçtiğimiz yılların en favori modellerinden birisi yine beyaz mutfak modelleri olacak. Beyaz ahşap dolaplar ve siyah benekli mermer tezgah yine siyah ve beyazın uyumunu vurgulamış. Yine siyah olan ankastre seti mermer duvarın bir uzantısı gibi bir bütün oluşturmuş.

Sade Mutfak Modelleri
Sade Mutfak Modelleri

Sade Mutfak Modelleri
Eğer çağdaş ve modern bir mutfak tasarımı elde etmek istiyorsanız ahşap ve metali birbiri ile kombinleyebilirsiniz. Aynı zamanda metal ve ahşabın renklerinin birbirine yakın olmamasına dikkat etmeniz daha şık bir tasarım elde etmenizi sağlayabilir.

Sade Siyah Beyaz Mutfak Modelleri
Sade Siyah Beyaz Mutfak Modelleri

Sade Siyah Beyaz Mutfak Modelleri
Ankastre setinin orta tezgahta olduğu karmaşıklıktan uzak uyumlu bir ada mutfak modelinden bahsedebiliriz. Yine parlak beyaz bir zemin beyaz mobilyayla uyumluluk gösteriyor. Metal desenli sarkıt lambalar ve siyah mermer bir tezgahın olduğu bu mutfak modelinde geniş bir alana sahip olmanız gerekiyor.

Siyah Renk Mutfak Modelleri
Siyah Renk Mutfak Modelleri

Siyah Renk Mutfak Modelleri
Tamamen siyahın hakim olduğu sadece tezgahlardaki beyaz mermer ve zemindeki beyaz seramik ile siyahın asaletli duruşunu sergiliyor. Eğer siyah bir mutfak dekorasyonu planlıyorsanız içerisinde mutlaka beyazı da kullanmalısınız. Aksi taktirde siyahın güzelliğini ön pala çıkarmanız sizin daha zor bir hal alabilir.

Taş Duvar Mutfak Modelleri
Taş Duvar Mutfak Modelleri

Taş Duvar Mutfak Modelleri
Modern ve sade bir görünüm elde etmek için mutfak dizaynı daha çok sürgülü ve kapalı dolaplar üzerine tasarlanmalıdır. Bu sayede ortada açık kalan bölme sayısı azalacak ve görüntüde bir bütünlük elde edilmiş olacaktır. Kullanacağınız diğer aksesuarları renk uyumunu göz önünde bulundurarak yapmanız hem mutfağınızın tasarımına sizden bir parça katacak hem de sıcak bir ortam elde etmenizi sağlayacaktır.

Küçük Mutfak Modelleri
Küçük Mutfak Modelleri

Küçük Mutfak Modelleri
Küçük mutfak tasarımları için iyi bir planlama gerekir. Kullanacağınız aksesuarları minimal seviyede değerlendirip, aynı zamanda oval hatlara sahip mobilyalar kullanmanız mutfağınızın çok daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Vanucci Agata Mutfak Modelleri
Vanucci Agata Mutfak Modelleri

Vanucci Agata Mutfak Modelleri
Modern, nötr renk paletleri kullanarak mutfağınızda genişlik algısı oluşturabilirsiniz. Renklerin doğru ve yerinde kullanımı modern bir mutfak görünümünün yanı sıra yaşam alanınıza ferahlık da getirecektir. Hafif parlak beyaz, gri tonları, belirli alanlarda kırmızı, mavi ve yeşil gibi ana renkler vurgu patlaması ile birlikte, modern mutfak tasarımı için ferahlık getirici olacaktır. Aynı zamanda duvar üzerinde geometrik desenler ile son derece şık bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Mutfak Modellerini galeride detaylı inceleyebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu