Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklar İçin Kiler Modelleri

Kiler modelleri kullanıldıkları alanlara göre farklılık gösterebilir. İlk başta büyük evlerde, köy evlerinde veya çiftliklerde kiler modelleri kullanılmaktaydı. Bunun nedeni kuru gıdaları, baklagilleri kemirgenlerden ve nemden korumaktı. Fakat zamanla kiler tasarımları o kadar hoş tasarlanmaya başladı ki sadece hoş bir alan oluşturmak için bile kiler bölmeleri kullanılmaya başlandı.

Mutfaklar İçin Kiler Modelleri: Mutfak evin kalbi olarak kabul edilir. Mutfak tasarımı çok fonksiyonel, iyi şekilde organize edilebilir ve aynı zamanda mükemmel bir görünüme sahip olmalıdır. Aradığınızı kolayca bulabilmeli ve depolama alanınızın yani mutfak kilerinizin yeterli alana sahip olması gerekir. Genellikle en büyük sorun bu depolama alanının küçük olmasından kaynaklanır. Küçük bölümler için özel yapım küçük kiler dolapları bulunmaktadır.

Kullanışlı Kiler Modelleri
Mutfak ve kilerin evin en yoğun alanlarından olduğu bir gerçek. Hepimiz gün içerisinde mutfakta kendimize fazladan yer ayırmak için çabalıyoruz. Mutfakta yemek yaparken her malzemenin elimizin altında olabilmesi için tek ihtiyacımız olan iyi planlanmış bir kiler tasarımı ve burada kullanacağımız güzel bir kiler dolabı.

Mutfak Kiler Tasarımı; Mutfak kileri tasarımı, hem aradığımız şeye kolay ulaşabilmemizi sağlamalı hem de fazla sayıda bölmeye sahip olmalı ki, birbirinden ayrı tutulması gereken malzemeler şık ve görülebilir bir şekilde yerleştirilebilsin. Çoğu kiler tasarımı bu konuda bize yardımcı olmaktan çok engel teşkil etmekte, ya aradığımız şeyi kolayca bulmamızı zorlaştırır ya da dar ve kullanışsız yapıları nedeni ile ürünleri istediğimiz özgürlükte yerleştirmemize engel olmaktadır.

İyi düşünülmüş ve dikkatli planlanmış bir mutfak kileri gıda depolamada hayatınıza çok büyük kolaylıklar sağlayacak. Kilerde kullanabileceğiniz ayarlanabilir raflar, çekmeceler ve sepetler ile kendinize büyük alanlar yaratabilirsiniz.

Kiler Dolabı Modelleri:  Farklı kiler dolabı modelleri ve kiler dolap tasarımları için biraz araştırma yaptık ve sizlere en şık, modern ve kullanışlı olan birkaç kiler odası dizaynı bulduk. Son yıllarda sıkça kullanılan ve moda olan kiler tasarımları arasından size hitap edeni seçebilir ve evinizde yeni bir alan ortaya çıkarabilirsiniz.

Ahşap kiler nasıl yapılır?
Ahşap kilerin kullanımı

Ahşap Kiler Modelleri
Ahşap kilerleri tercih etmenin en büyük nedeni içerisinde sakladığınız ürünlerin daha sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi olacaktır. Yiyecekleriniz bozulmadan ve nem oranı daha dengeli bir alanda saklanmış olacak. Raflarda olabildiğince bölme kullanmak kiler işlevselliğini artıracaktır.

Mutfak kiler rafları
Beyaz mutfaklar için kiler kullanımı

Beyaz Mutfak Kiler Modelleri
Mutfak raflarınızın bir köşesini kiler olarak kullanmanız alandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Böylelikle hem ulaşması kolay, aradığınızı hemen bulabileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz. Raflarınızın açık ve geniş alanlara sahip olmasıyla birlikte büyük parça eşlarınızı da bu alanda muhafaza edebilirsiniz.

Mutfakta gömme dolap kullanımı
Gömme dolap tarzı kiler tasarımı

Dolap Bölmeli Kiler Modelleri
Gömme dolap olarak tabir ettiğimiz durumu kilerimiz için de uygulayabiliriz. Bu tarz ufak alanları şık camlı kapaklarla dekore edebilirsiniz. Meyve ve sebzelerinizi muhafaza edebileceğiniz hasır çelik beyaz raflar hem kibar bir görünüme hem de sağlam bir yapıya sahip. Meyve ve sebzelerinizi muhafaza edebileceğiniz rafları alt tarafta diğer büyüklü küçüklü kavanoz ve baharatlarınızı üstteki düz raflarda konumlandırabilirsiniz.

Dolap İçerisinde Kiler Modelleri
Dolap İçerisinde Kiler Modelleri

Dolap İçerisinde Kiler Modelleri
Eğer kiler için ayıracak bir alanınız yoksa bu tarz fonksiyonel itmeli-çekmeli rafları kullanabilirsiniz. Orta kısımda büyük geniş çekmeceler, sağ ve sol köşelerde sürgülü meyve ve sebzelik kullanılmış. En ufak alanın bile değerlendirilmesi adına kapakların arkasına da kavanoz ve şişelerin saklanabileceği bölmeler konumlandırılmıştır.

Gizli Bölme Kiler Modelleri
Gizli Bölme Kiler Modelleri

Gizli Bölme Kiler Modelleri
Eğer kilerinizin dışarıdan görünmesini istemiyor ve saklı bir alanda bulunmasını istiyorsanız mutfak dolaplarınızın uzun bölmelerini kiler yapmak için değerlendirebilirsiniz. Ahşap dolapların içerisindeki çok bölmeli beyaz ahşaptan yapılan kiler bölmesi dekoratif olarak da çok hoş görünüyor.

Büyük Kiler Modelleri
Kiler ile mutfak dekorasyonu

Büyük Kiler Modelleri
Evinizin tamamen bir köşesini kiler olarak değerlendirmek isteyebilirsiniz. Fakat kileriniz açık bir alanda kullanılacak ise hoş bir görüntüye sahip olmasını istersiniz. İşte koca bir mutfağı hatta dünyaları içine sığdırabileceğiniz bir kiler tasarımı görüyoruz. Hemen hemen her alanı belli düzene göre tasarlanmış. Şarap mahzeninden meyve-sebzeliğe kadar her şey düşünülmüş. Yerden yüksekte ve duvara monteli köşede konumlandırılan kilerde hiç risk alınmamış ve hoş bir beyaz mobilya kullanılmış.

Kiler Odası Modelleri
Kiler Odası Modelleri

Kiler Odası Modelleri
Kileri bir oda olarak da kullanabilirsiniz. Tabi böyle bir alanda estetik kaygıdan çok kullanışlılığa yer vermelisiniz. Hemen her şeyi içine alabilecek böyle bir kiler bölmesinde ilk önem vermeniz gereken nokta kolay kullanım olmalıdır. En çok kullandığınız malzemeleri en çabuk ulaşacağınız yere yerleştirmelisiniz. Buradaki raf yapısını da buna göre tasarlamanız gerekir.

Güzel Bİr Kiler Modeli
Güzel Bİr Kiler Modeli

Güzel Bİr Kiler Modeli
Kiler tasarımı kullanacağınız malzemelerin rahat bir şekilde görünür olmasına izin vermeli. Bu sayede aradığınız ürünleri çok daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca kiler raflarını da malzemeleri alırken sizi engellemeyecek şekilde dizayn etmenizde fayda var. Böylece kırılma ve dökülme gibi kazaların önüne geçmiş olursunuz.

Modern Kiler Modelleri
Modern Kiler Modelleri

Modern Kiler Modelleri
Kilerinizin çok bölmeli olmasının önemli olduğunu unutmayın fakat bu konuda da aşırıya kaçmamanız gerekir. Aksi takdirde kiler tasarımı çok karışık gözükecek ve göze hitap etmeyecektir. Sizin için kullanışlı olmasının önemi var evet fakat aynı şekilde şık da görünmesi son derece önemli.

Geniş Köşe Kiler Modelleri
Geniş Köşe Kiler Modelleri

Geniş Köşe Kiler Modelleri
Kullanacağınız ürünleri belli bir sıralamaya göre dizmeye özen gösterin. Kilerde birbirinden ayrı durması gereken gıdaların yerlerini önceden belirleyebilirsiniz. Riskli ve daha kolay bozulabilecek gıdaların depolanmasında kilerin kapalı bölümlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kiler dolap tasarımı gıda harici eşyalar için de uygun genişlikte yapılmalı.

Hem Kiler Hem Şarap Mahzeni Modelleri
Hem Kiler Hem Şarap Mahzeni Modelleri

Hem Kiler Hem Şarap Mahzeni Modelleri
Eğer kilerinizde çok daha fazla alanı kullanmak istiyorsanız ve üst raflara da erişimin kolay olmasını istiyorsanız siz de bu şekilde bir kiler merdiveni kullanabilir, böylece depolama alanınızda hem daha fazla yer sahibi olur hem de kolay ulaşım sağlarsınız.

Kullanışlı Mutfak Kiler Modelleri
Kullanışlı Mutfak Kiler Modelleri

Kullanışlı Mutfak Kiler Modelleri
Bu şık kiler tasarımı hem renk olarak mutfak ile bütünlük sağlıyor hem de son derece zarif bir görünüme sahip. İçerisinde kullanılan hasır aksesuarlar aynı zamanda kullanılabildikleri için şık bir kiler dekorasyonu oluşmasına olanak tanımış.

Kiler Modellerini Galeride İncelemek İçin Üzerine Tıklayınız

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu