Dekorasyon Önerileri

Merdiven Tasarımları İçin Önemli Tüyolar

Her zevke hitap eden merdiven tasarımlarıyla karşınızdayız. Ev içi merdivenlerde bir çok seçenek vardır. Ancak dekorasyona önem veren biriyseniz ve salon dekorasyonunuz sizin için önem taşıyorsa bu modellere göz atın.

Ev merdivenleri ahşap veya alüminyum olabilmektedir. Tercihe göre mermer, cam gibi yapı malzemeleri de sıkça kullanılıyor. Fakat merdiveninizin ev içerisinde konumu çok hayati bir önem taşıyor. Bazen düz bazen döner merdivenler kullanılır. Bu merdivenin tasarlanacağı alanın konumuna göre değişir. Çok zahmetli ve özen isteyen ev veya ofis merdivenleri ilham alabileceğiniz birkaç örneği sizlerle paylaşıp, yorumladık.

Sizler için hazırladığımız modern merdiven tasarımları galerimizi inceleyerek merdiven dizaynı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Evinizin içinde bulunan bir merdiven sadece iki katı birbirine bağlamaktan çok daha fazlasını yapabilir. Modern bir merdiven tasarımı ve dekorasyonu ile evinizin mimarisine zarif ve görkemli bir duruş katabilir. Bir merdiven dizaynı temel ve basit bir unsur olarak görünse de sizin zevkinizi ve tarzınızı yansıtmada bir araç haline gelebilir. Evinizin genel görünümünü güncelleştirmek için sadece merdiven korkuluk tasarımları arasından birini seçip kullanmanız bile yeterli olabilir. Ev içerisinde yer alan merdiven tasarımı bulunduğu alana göre mükemmel bir sunumun parçası olabilir.

Bazı alanlarda küçük merdiven tasarımları ile bazı alanlarda ise büyük ve görkemli merdiven tasarımları ile şıklığı yakalamanız mümkün. Kullanım alanı dar olan merdivenler için dekoratif eşyaları kullanmaktan ziyade merdivenin dizaynını ve kullanışlılığını ön planda tutmanız gerekir.

Eviniz için büyük bir merdiven alanı varsa bu durumda tasarımdan ilk olarak onu çevreleyecek olan korkuluklardan başlayabilirsiniz. Evinizin tasarımına göre bunlar geometrik şekiller veya düzenli şekillerde olabilir. Ayrıca kullandığınız mobilyalar ve diğer dekoratif eşyalarla birlikte uyum sağlayacak materyaller de son derece önemli bir yere sahip. Ahşap, çelik veya krom gibi birçok çeşit merdiven tasarımları ile evinizin içerisindeki eşyaları kombin edebilirsiniz.

Tüm bu dekoratif tasarımların yanı sıra merdiven dizaynı için şekil de çok önemlidir. Üst kata bağlantı alanı, hangi taraftan çıkış verileceği ve bu çıkışın düz oval yada keskin hatlara mı sahip olacağı tasarımınızın tamamlayıcı özellikleri haline gelecektir.

Ofis içerisinde ahşap merdiven kullanımı
Ev içerisinde ahşap merdiven kullanımı

Merdiven Tasarımları : Ev İçerisinde Ahşam Merdiven Kullanımı
Küçük merdiven dizaynı için mümkün olduğunca çok boşluk kullanmaya özen gösterin. Çok sık ve geniş merdiven basamakları bu küçük alanda hiç hoş görünmeyecektir. Küçük alanlarda dekoratif ürünler kullanmaktan da kaçınmanız gerekir. Bu durumda merdiven tasarımının sade hali ile minimalist ve modern bir görünüme sahip olması yeterli olacaktır.

Ofis içerisinde döner merdiven tasarımı
Evin içerisinde döner merdiven tasarımı

Merdiven Tasarımları : Döner Merdiven
Modern merdiven tasarımı için aydınlatma da son derece önemlidir. Bu alanda kullanacağınız aydınlatma ne çok parlak ne de çok soft olmalı. Son dönemde en moda merdiven aydınlatmaları ise duvar içerisinden yapılan aydınlatmalar. Hem evinize modern bir görünüm katarken hem de eşsiz bir tasarıma sahip olmanızı sağlayabilir.

Ev merdiveni ve korkuluklar
Ev içerisinde beyaz korkuluk ve ahşap basamaklar

Merdiven Tasarımları : Ahşap Merdiven
Merdiven tasarımlarında bir diğer moda ise sürrealist merdiven tasarımları. Alışılmış merdiven dizaynlarının çok dışında olan bu tasarımlar yavaş yavaş her evde yerini almaya başladı. Fakat bu konuda da dikkat etmeniz gereken bu tasarımın evinizde diğer alanlarla bağdaşıyor olmasıdır. Ev dekorasyonunuz ile uyumlu olmasına özen gösterilmeli ki böylece genel olarak bütünlük sağlanabilsin.

Modern ev içi merdiven tasarımları
Modern ev içi merdiven dizaynları

Merdiven Tasarımları : Modern Ev İçi Merdiven
Modern ve korkuluksuz merdivenler çocuk ve yaşlıların bulunduğu evlerde problemlere neden olabiliyor. Daha düz ve kısa alanlarda bu merdivenlerin kullanılması en mantıklı seçenek. Aksi takdirde duvarlarınızda el izlerinin oluşmasından rahatsızlık duyabilirsiniz.

Evde merdiven korkulukları ve tasarımları
Ahşap merdiven ve siyah merdiven korkulukları

Merdiven Tasarımları : Metal Merdiven
İki kademeli bu merdiven modeli salonun orta kısmında kullanılmış. Ahşap zemin ve siyah demir korkular ile salonun teması bozulmadan şık bir tasarım elde edilmiş.

Modern ahşap merdiven dekorasyon tasarımları
Modern ahşap merdiven dekorasyon fikirleri

Merdiven Tasarımları : Modern Ahşap Merdiven
Kahverengi parlak ahşap döşemelerle dizayn edilmiş olan bu merdiven modelinde korkuluk kısmının olmaması daha ferah bir ortam sağlamış. İlk basamak, tüm alanı çevrelerken modern bir görüntü sağlamış. Duvar kısmının içine monte edilmiş led ışıklar parlak zeminde klas bir hava yaratmış.

Siyah basamaklı merdiven dizaynı
Siyah basamaklı merdiven tasarımı

Merdiven Tasarımları : Siyah Basamaklı Merdiven
Bu alanda sadece duvara dayalı, herhangi bir destek unsurunun gözle görülmediği siyah basamaklarla merdiven duvara monte edilmiştir. Geniş bir alanı kaplamaması önemli bir özellik diyebiliriz. Fakat özellikle küçük çocukların bulunduğu ve ev içerisindeki bu tip merdivenlerin güvenlik açısından zaafı bulunmaktadır. Bu nedenle ofis alanları için daha uygun olabileceği kanısındayız.

Merdiven tasarımı ve stil
Merdiven tasarımı ve dekorasyonu

Merdiven Tasarımları : Merdiven Dekorasyonu
Bir evin duvarına dayalı olmayan emniyetsiz kısımları için trabzan adı verilen bizim korkuluk olarak tabir ettiğimiz güvenlik eklentileri kullanılmalıdır. Aşağı inerken veya çıkarken hem destek almak hemde herhangi bir dengesizlik durumunda engelleyici görevi üstlenmesi açısından trabzanların önemli bir görevi vardır. Estetik olanları kullanıldığında hem dekoratif bir görünüm elde edilebilir hem de daha güvenli bir alan sağlanmış olur.

İç mekan merdiven tasarımları
İç mekan oval merdiven tasarımları

Merdiven Tasarımları : Ahşap Oval Merdiven
Bu ahşap merdivenin en karakteristik özelliği tek taraflı koruma sağlanması ve üst kata geçiş kısmınınsa yine yuvarlak bir hatta sahip olması diyebiliriz. Fakat bu tarz merdivenlerin yine de ev kullanımı için çok güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Yine çok şık, modern bir tarz oluşturulmuş. Alt kısım ise kitap okuma veya dinlenme alanı olarak değerlendirilmiş.

Ev kullanımı için merdiven tasarımları
İç kullanım alanı merdiven tasarımları

Merdiven Tasarımları : Siyah Metal ve Ahşap Merdiven
Siyah metal tutunma alanları ve ahşap basamaklar ile tasarlanmış. Orta kısımdaki ağaç detayı çok iyi düşünülmüş. Evin içinde gezintiye çıkarken rahatlatıcı bir etkisi bulunuyor. Merdivenlerin dayalı olduğu duvar dahil büyük camlar kullanılarak daha havadar bir ambians meydana gelmiş. Merdivenler tasarlanırken etrafı ile uyumlu ve ahenkli olduğunda gerçekten önemli bir rahatlama alanı bile olabiliyorlar.

Siyah merdiven dizaynı
Siyah merdiven basamakları ve lüx dizayn

Merdiven Tasarımları : Siyah Duvara Dayalı Modern Merdiven
Spiral merdiven tasarımları mümkün olduğunca dar alanlar için tercih edilmeli. Bu merdivenler hem kullanacağınız alandan tasarruf etmenizi hem de merdivenin bulunduğu alana daha geniş bir görünüm kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Merdiven tasarımı ve dekorasyon
Merdiven altı için boş alanları dekoratif vitrinlerle dekore edilmiş.

Merdiven Tasarımları : Dekoratif Vitrinli Merdiven
Merdiven tasarımında kullanacağınız dekoratif elemanların renk ve materyal uyumuna çok dikkat etmelisiniz. Bu konuda aşırıya kaçmanız görüntünün boğucu ve huzursuz olmasına neden olabilirken aynı şekilde çok az kullanımı da boş ve gösterişsiz bir merdivene sahip olmanıza neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu