Oturma Odası

İçinizi Isıtan Şömine Modelleri

Şömine modelleri içerisinde doğal yakıtlarla yanan modeller, elektrikli ya da gazla çalışan modeller bulunmaktadır. Modern evlerden, klasik evlere kadar istediğiniz her tarzda şömine modelini bu makale içerisinde bulabileceksiniz.

Zevkli ve hoş bir şömine modeli ile evinizi güzelleştirmenin birçok yolu vardır. Ağaç parçaları ve sonbahar yapraklarının tutuşturduğu bir şöminede akşam yapılacak olan bir çay keyfine kimse hayır diyemez. Odanızda sizi karşılayan büyük bir şömine ile içinizi huzur kaplayacak. Şöminenizi dekore ederken yuvarlak bir tel etrafına sarılacak olan taze manolya ve çeşitli yeşilliklerle çok güzel bir dekoratif unsura sahip olabilirsiniz. Makalemizde birçok önemli ipucunu sizlerle paylaşacağız. Beğendiğiniz bir şömine dekorasyonunu hemen evinizde uygulayabileceksiniz.

Şömine tasarımları bulup bunları evimizde uygulamak oldukça zor. Özellikle bu kadar çok çeşit ve yapıda şömine bulundukça seçme konusunda bazı sorunlar yaşayabiliyoruz. Fakat şöminenin evinizi ısıtırken ruhunuzu da dinlendirdiği bir gerçek. Evinizde kullanacağınız bir şömine dekorasyonu, ailenizle arkadaşlarınızla veya misafirlerinizle hoş ve huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir alana sahip olmanızı sağlıyor. Öyle ki bu durum bazen insanlara nostalji yaşatırken bazen de modern bir atmosfer elde etmenize yardımcı olabiliyor.

Evimizin hangi köşesinde kullanırsak kullanalım bulunduğu ortama bir sıcaklık ve samimiyet katan şömineler, gerek dekorasyon gerekse ısınma amacı ile kullanılabiliyor. Güzel ve modern şömine tasarımı sadece dekor olarak bile insanın içini ısıtmaya yetecek görsellikte. Modern şömineler artık sadece taş ve tuğla ile değil, mermer hatta cam ile de üretiliyorlar. Evinizde televizyon altlarında, oturma odanızın köşesinde, yeni şömine tasarımları sayesinde belki de odanızın tam orta noktasında, şık ve modern elektronik şöminelere yer verebilirsiniz.

Artık geleneksel şömineler ev içerisinde fazla tercih edilmiyor. Bunun nedeni malum olan ev içerisinde yaratabileceği kirlilik ve koku sorunu. Bu nedenle insanlar alternatif yöntem olan, gazlı veya elektronik şöminelere yöneliyorlar. Böylece hem ortamın ısısı sağlanıyor hem temizlik konusunda problem yaşanmıyor hem de istenilen şıklıkta görüntü elde edilebiliyor. Üstelik elektonik şömine dekorasyonu çok daha kolay ve az maliyet ile yapılabiliyor.

Galerimizde sizler için taş şömine modelleri, elektrikli şömine tasarımları ve modern şömine dizaynlarına yer verdik. Hatta sizlere fikir verebilmek adına bazı ilginç şömine tasarımları da yine bu görseller arasına aldık. Dünya çapında kullanılan son moda şömine tasarımları sizler için galerimizde bulunuyor.

Klasik şömine tercihi
Klasik şömine tasarımı

Şömine Modelleri : Klasik Şömine Tasarımı
Eğer geleneksel ve doğal şömine tasarımlarının yerini hiçbir şeyin alamayacağını düşünüyorsanız, siz de klasik bir modelin ağırlığını ve ihtişamını odanızda görmek istiyorsunuz demektir. Oturma odanızla kontrast bir uyum içinde yeni bir doğal şömine tasarlarken, taş kullanımı sonucunda rüstik bir görünüm de elde edeceğiniz bir kesin. Gerçek şömine evinize doğal bir atmosfer katacak ve otantik bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Dekoratif Şömine Modelleri
Dekoratif şömineler hem ucuz oluyor hem de daha az alan kaplıyor.

Şömine Modelleri : Dekoratif Şömine
Eğer evinizde küçük ama şık bir değişiklik yapmak istiyorsanız bu seçenek tam size göre olabilir. Şömineler yapıları itibari ile geniş ala kaplayan yapılardır. Kullanılması bir o kadar da zahmetlidir.Her ne kadar elektrikli ve gazlı seçenekleri bulunsa da genel anlamda geniş alan üzerine kurulurlar. Bu tarz minimal bir tasarım evinizin herhangi bir köşesine konumlandırılabilir ve güzel bir görüntü yakalanabilir.

Gazlı şömine modelleri
Gazla çalışan cam şömine modeli

Şömine Modelleri : Gazlı Şömine
Artık bu zamanda sadece taş ve tuğla gibi materyallerden yapılan şömineler değil aynı zamanda cam ve mermer gibi birçok malzeme ile şömineler de evlerdeki yerini aldı. Bu sayede evinize ve odanıza en uygun malzemeyi tercih edebilir ve harika bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Göl evinde şömine zerafeti
Göl evinde dekorasyon fikirleri

Şömine Modelleri : Göl Evi Şömine
Daha esnek bir çözüm arıyorsanız eğer, yüzen şömine ile tanışmanın vakti geldi. Genellikle tavandan asılı olarak kullanılan yüzen şömineler dar alanlar için oldukça ideal ve şık tasarımlara sahipler. Odanın herhangi bir köşesine veya orta kısmına dahi konumlandırma şansınız var. Hem odanızın havasını değiştirecek hem de şömine detayından vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız.

Dar alanlar için şömine çözümleri
Geniş alanlarda şömine kullanımı

Şömine Modelleri : Geniş Alanlarda Şömine
Alabildiğine bir alanın bulunduğu bu şömine tasarımı bir çiftlik evine aittir. Bu tarz alanların kullanımı belli oranda olmalıdır. Küçük bir alanda denediğinizde boğucu bir etki ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yine böyle bir durumdan muzdarip iseniz ayna kullanarak bu durumu az da olsa engelleyebilirsiniz. Ama buradaki modelde geniş bir alan söz konusu olduğu için hoş bir tasarım yakalanmış.

Salon ve klasik şömine seçimi
Klasik şömine ile ev dekorasyonu

Şömine Modelleri : Klasik Şömine Dekorasyonu
Modern şömine tasarımları her tarza uyum sağlayabilir ve çoğu mobilya ile kombin edilebilirler. İster antika ve fütüristtik aksesuarlarla isterseniz modern aksesuarlarla uyum içinde kullanabileceğiniz şömineler mevcut. Bu sayede kendi zevkinize göre, kendinizi sınırlandırmadan çeşitli tasarımlar meydana getirebilirsiniz. Eğer risk almak istemiyorsanız klasik ve sade olandan vazgeçmeyin.

Salon dekorasyonu ve şömine
Konforlu salon dekorasyonu

Şömine Modelleri : Dekoratif Şömine Dekorasyonu
Şöminenin etrafındaki kitaplıklar klas bir görüntü sergilemiş. Göz şeklindeki şömine tasarımı farklı bir modeli sergiliyor. Üzerindeki tablo her ne kadar hoş dursa da üzerinde büyük bir tv monte edilebilirdi. Şömineyle birlikte halıdaki renk tercihi akıllıca bir seçim olmuş. Halının tamamlayıcı bir görevi yerine getirirken zemin tercihi de yerinde görünüyor.

Elektrikli şömine modeli
Elektrikli Şömine modelleri ile rahat bir kullanım deneyi elde edersiniz.

Şömine Modelleri : Elektrikli Şömine
Daha esnek bir çözüm arıyorsanız eğer, yüzen şömine ile tanışmanın vakti geldi. Genellikle tavandan asılı olarak kullanılan yüzen şömineler dar alanlar için oldukça ideal ve şık tasarımlara sahipler. Odanın herhangi bir köşesine veya orta kısmına dahi konumlandırma şansınız var. Hem odanızın havasını değiştirecek hem de şömine detayından vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız.

Etanol şömine nedir?
Etanol şömine tasarımı

Şömine Modelleri : Modern Elektrikli Şömine
Eğer sembolik değil de işlevsel bir şömine olsun istiyorsanız etanol şömine kullanabilirsiniz. Minimal görünümü, zahmetsiz bakımı ve esnekliği sayesinde günümüzde en popüler seçenek etanol şöminelerdir. Aynı zamanda etanol şömineler çevre dostu olarak da biliniyorlar. Herhangi bir baca deliği bulunmaması da ısının tamamen içeride kalmasını sağlıyor. Kolay taşınabilirler.

Şömine yenileme ve boyama
Taş şömineler boyandığında veya etrafındaki dekora göre farklı bir kimliğe bürünebilir.

Şömine Modelleri : Modern Taş Şömine
Ne olursa olsun taş şömineler bir odak noktası oluştururlar. Taş şömineler rustik ve şirin, şık ve zarif olabilirler. Her iki durumda da ortak noktaları taş yapılara sahip olmalarıdır. Arka duvardaki renk seçimine göre farklı özelliklere bürünebilirler. Eğer taş şöminenizi boyamayı ve değişikliğe gitmeyi düşünürseniz renk tercihine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü ne kadar farklı bir havaya bürüneceğine siz de şaşıracaksınız.

Simetrik şömine düzeni
Asimetrik düzenlemeler korkutucu sonuçları doğurabilir. Bu nedenle ne yapacağınıza karar vermeden önce iyi düşünmelisiniz.

Şömine Modelleri : Naturel Şömine
Odanız büyük ve çarpıcı bir mimarisi varsa simetrik bir tasarım kullanmanız odanızı daha iyi gösterir. Bu oda da öğeler kullanılmamış boş bir tablo görünüme sahip. Artık gerisi sizin zevkinize kalıyor. Ucuz bir aynayı şöminenizi içine alan bir alana konumlandırdığınızda odanın derinliğini artırabilirsiniz. Beyaz şömineler diğer modellere göre daha uyumlu bir görünüm sağlar.

Küçük, pratik şömine
Yüzen şömine modeli ile odanızın herhangi bir alanını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şömine Modelleri : İlginç Mükemmel Şömine
Daha esnek bir çözüm arıyorsanız eğer, yüzen şömine ile tanışmanın vakti geldi. Genellikle tavandan asılı olarak kullanılan yüzen şömineler dar alanlar için oldukça ideal ve şık tasarımlara sahipler. Odanın herhangi bir köşesine veya orta kısmına dahi konumlandırma şansınız var. Hem odanızın havasını değiştirecek hem de şömine detayından vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız.

Beyaz oda da şömine detayı
Şöminenin evdeki konumu çok önemlidir. Belirlediğiniz herhangi bir alanda daha farklı bir görüntü sergileyebilir.

Şömine Modelleri : Oturma Odası Şömine
Genel olarak şömineler odaların merkezi durumundadır. Farklı olarak konumunuzu arka planda kullandığınızda daha farklı etki bırakırlar. Göze batmayan fakat beyazla içerisindeki şömine detayı “Güzellik ayrıntılarda gizlidir.” kuramını vurguluyor. Gaz ile çalışan ve etrafı koyu ahşapla çerçevelenmiş şömine etkileyici bir ayrıntı olarak salondaki yerini allıyor.

Şömine ile salon dekorasyonu
Şömineler kullanılmadığında kalabalığa uyum sağlamak için ek alanlar sağlayabilir.

Şömine Modelleri : Şık ve İhtişamlı Şömine
Eğer bir uzak doğu kültürü meraklısı iseniz onları sergileyebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi de şöminelerdir. Koleksiyonlarınızı rahatça onların etrafında sergileyebilirsiniz. Zengin duvar renkleri ve buna uygun zengin renk tonlarındaki zemin kaplaması görsel zenginliği artırıyor. Kenarlarda bulunan açık raflar tasarıma uygun dekoratif eşyalarla daha hoş bir hale getirilebilir.

Antika şömine modelleri
Antika şömine modelleri ve kullanımı

Şömine Modelleri : Antika Şömine
19. yüzyıldan kalma bu şömine antika meraklıları için güzel bir örnek sergiliyor.Nostaljik şömineler mermer, taş, dökme demir ve ahşap gibi malzemelerin bolca kullanıldığı modellerdir. Orijinal hatlara sahiptirler ve çeşitli kolksiyonlara sahiptirler. Beklenildiği gibi taş bacalar mekana otantik bir hava katar. Etrafında kullanacağınız doğal odun ve hafice etrafa yerleştirilmiş yeşillikler odanın havasını tamamen değiştirebilir.

Avrupa tarzı şömineler
Avrupa tarzı şömine tercihi için önemli ayrıntıları gözden kaçırmamanız gerekir.

Şömine Modelleri : Avrupa Tarzı Şömine
Gazlı şömineler etrafı ahşap bir zemin ve duvar dekorasyonu ile tamamlandığında görüntü olarak sizde aynı hissi yaratabilir. Duvarınızda düz pürüzsüz bir beyaz kullandığınızda zaten dekorunuzun büyük bir kısmını bitirmiş oluyorsunuz. Gerisi sizin renk ve şekil ile ilgili kararlarınıza kalıyor. Rustik bir mantelite ile hareket edecek olursanız, şöminelerin üzerine Tv’nizi monte edebilirsiniz. Bu bilenen ve çokta uygulanan bir tüyodur.

Uzakdoğu tarzı şömine dekorasyonu
Siyah otantik şömine dinlendirici bir etkiye sahip.

Şömine Modelleri : Siyah Otantik Şömine
Zeminle aynı seviyedeki şöminenin güzelliği üst tarafta bulunan çiçek desenli bir tablo ile zen etkisi yaratıyor. Zengin siyah tonlu duvar ile şömine tamamlıyor. Rahatça dinlenmek ve ateşin tadını çıkarmak için davetkar bir mekan yaratıyor. Nötr bir şömine cesur desenli yer döşemesi ile rollerini iyi oynar. Etrafındaki dekoratif eşyalar zarif bir simetri sağlar.

Tv Altı Şömine Modelleri
Tv altı dikey uzun şömine tasarımı

Şömine Modelleri : Dikey Uzun Şömine
Bu canlı oturma odasında konforlu bir bir görüntü sergileniyor. Tv altındaki ince uzun bir şömine tasarımı odaya klas bir hava katmış. Bu tarz bir dekorasyon beyaz bir duvar ile de çok hoş görünebilir. Loş bir ortamda göz alıcı güzelliğe ve dinlendirici bir etkiye sahiptir. Eğer yeterli bir alanınız yoksa bu tarz bir modeli değerlendirebilirsiniz.

Klasik şömine tercihi
Klasik şömine tasarımı

Şömine Modelleri : Klasik Şömine
Eğer geleneksel ve doğal şömine tasarımlarının yerini hiçbir şeyin alamayacağını düşünüyorsanız, siz de klasik bir modelin ağırlığını ve ihtişamını odanızda görmek istiyorsunuz demektir. Oturma odanızla kontrast bir uyum içinde yeni bir doğal şömine tasarlarken, taş kullanımı sonucunda rüstik bir görünüm de elde edeceğiniz bir kesin. Gerçek şömine evinize doğal bir atmosfer katacak ve otantik bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Dekoratif Şömine Modelleri
Dekoratif şömineler hem ucuz oluyor hem de daha az alan kaplıyor.

Şömine Modelleri : Dekoratif Kırmızı Şömine
Eğer evinizde küçük ama şık bir değişiklik yapmak istiyorsanız bu seçenek tam size göre olabilir. Şömineler yapıları itibari ile geniş ala kaplayan yapılardır. Kullanılması bir o kadar da zahmetlidir.Her ne kadar elektrikli ve gazlı seçenekleri bulunsa da genel anlamda geniş alan üzerine kurulurlar. Bu tarz minimal bir tasarım evinizin herhangi bir köşesine konumlandırılabilir ve güzel bir görüntü yakalanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu