Dekorasyon Önerileri

18 Gizli Ev Dekorasyon Fikirleri

İnsanların az bildiği ev dekorasyon fikirleri. Evinizi daha güzel bir hale getirmek için bu ev dekorasyon fikirlerine ihtiyacınız olabilir. Birbirinden farklı bu 18 fikri mutlaka incelemelisiniz.

Bazen ev dekorasyonunuzu tasarlarken yardıma ihtiyacınız olabilir. Evlerimiz en mutlu ve en sıcak yaşam alanlarımızdır. İster uzun yıllar olsun ister çok kısa bir süre olsun evlerimizle hemen sıkı bir bağ kurarız. Çünkü evler bizim en güvenli sığınaklarımızdır. Onlara anlam katar, kendimizi ifade ederiz.

Evinizi Keşfedin
Yatak odasından mutfağa, salondan banyoya kadar evin hemen hemen her köşesini keşfeder, kendi izlerimizi bırakırız. İşte bu noktada içinden çıkamayacağımız durumlar ile karşılaşabiliriz. Dar alanların kullanımı, boya seçimi, mobilya seçimi veya aydınlatma problemleri başınız ağrıtabilir. Bu noktada sizlerle paylaşacağımız dekorasyon fikirlerini ve tasarım örnekleriyle açıklayacağız.

Renk Seçimleri: Ev boyasında renk seçimleri, renk geçişleri, boş alanların kullanımı, duvar dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenleri, ışık kullanımının nasıl olması gerektiğini örnekleriyle açıklayacağız. Bu pratik bilgilerle inanın çok daha farklı düşünmeye başlayacaksınız. Bu tüyoları uyguladığınızda hem alanlardan tasarruf edebilecek hem de düşüncelerinizi daha rahat hayata geçirebileceksiniz.

Dekorasyon Tarzınız
Dekorasyon tercihleri tarzlarına göre farklı adlandırılırlar. Bunlardan bazıları bohem, Fransız, İngiliz, İskandinav, naturel veya gelenekçi olarak bilinir. Bu anlamda ülkemiz derin ve uzun bir geçmişe dayanan bir kültüre sahiptir. Özellikle Osmanlı mimarisinin esintilerini hala daha evlerimizde rastlayabiliriz. Bizim tarzımızda biraz abartı ve gösterişli olmak önemlidir. Büyük vazolar, büyük vitrinler, heybetli koltuklar en çok kullandığımız figürler. Çok güzel olmalarına rağmen büyük bir alan ihtiyacımız ortaya çıkıyor. “Ayağını yorganına göre uzat.” demiştir atalarımız.  Ne de güzel söylemişler. Küçük ve dar yaşam alanlarımızda bazı özelliklerimizi unutmak zorunda olmasak da birazcık fedakarlık etmek durumundayız.

İyi bir ev dekorasyonu yapmak için bazı detaylar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Fakat ne yazık ki tasarımcıların gizli bir kural kitabı da yok. Yani tamamen estetik duygusu ile hareket ediyorlar. Biz rüyalarımızı ve hayallerimizi doğanın ve sezgilerin gücü ile gerçekleştiriyoruz diyebiliriz. Bu yazımızda size daha önceden kullanılmış ve dekorasyon konusunda dünya genelinde kabul edilmiş birkaç genel fakat önemli bilgiden bahsedeceğiz. İşte karşınızda modern dekorasyon için 12 altın kural.

Ev boya renk seçenekleri
Evinizi boyarken tercihleriniz eşyalarınız rengine göre olmalıdır.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Evimi Hangi Renkle Boyamalıyım?
Çok düşük bir bütçeyle evinizi güzelleştirebilirsiniz. Boyalar evimiz için her zaman güncel bir konudur. Tahmin edebileceğiniz gibi küçük alanlarda koyu bir renk kullanmak boğucu bir etki yapar. Bunun yerine açık tonlarda ve mobilyalarınıza uygun renkleri düşünün. Zıt renkleri kullanmak bazen iyi sonuçlar verirken aksi bir durumda bütün emekleriniz ve paranız heba olabilir.

Evde boş alan oluşturmak
Evlerdeki boş alanları değerlendirmek ver dar alanlarda boş alanları oluşturmak gerekir.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Dekorasyonda Boş Alan Yaratmak
Yaşam alanınızda boşlukların önemini kavramalısınız. Her boş alanı mobilyalar ile doldurmak sadece o alanın boğulmasına neden olacaktır. Eşyalarınızı az sayıda fakat kaliteli olanlardan seçmeye özen göstermelisiniz. Evler bizim yaşam alanlarımız ve içerisinde rahat hareket edebilmemiz hayatımızı bir o kadar daha konforlu hale getirecektir. Modern zamanlarda az eşya ile dekorasyon tasarımı yapmak önemli bir husustur.

Ev dekorasyon fikirleri
Mobilyalar seçilirken mutfakta, banyoda veya salonda hangi yükseklikte olmalıdır.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Mobilya Yükseliği Ve Genişliği
Mobilyalarınızı seçerken yükseklik ve genişlik ölçülerinde dikkat etmeniz gereken hususlar var. Yükseklik olarak kısa olan mobilyalar evinizi daha yüksek göstermektedir. Geniş yerine daha dar mobilya tercihi yine genişlik algısını değiştirecektir. Kısa ve mümkün olduğunca dar mobilya seçimi dar evler için hayat kurtarıcıdır. Aksi durumlarda boğucu bir görünüm karşı kaşıya kalabilirsiniz.

Ev halıları
Ev halısı modelleri ve ev içerisindeki kullanımı ile ilgili bilgiler.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Halı ve Mobilya Düzeni Nasıl Olmalı?
Halı üzerinde mobilya düzeni için 3 yol var. Tamamen halının üzerine mobilyayı yerleştirmek lüks bir görünüm sağlar. Fakat halının kenarlarında 25 cm boşluk kalacak şekilde ortalı yerleştirmeye özen gösterin. Yarısı dışarda kalabilir. Bunu yaparken de mobilyaların sadece ön ayakları halı üzerinde kalmalıdır. Bir de halıdan uzakta kalan dekorasyon tipi var ki bunu genelde küçük alanlarda tercih etmeniz gerekir. Küçük bir halı ile tüm mobilyalardan aynı uzaklıkta yerleşim sağlayabilirsiniz.

Evlerde güneş ışığı
Evlerde güneş ışığı olan cephelerde salon ve oturma odası kullanılmalıdır.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Doğal Işıklar
Doğal ışık kaynaklarını kullanmak en iyisidir. Yalnız birbiri ardına dizili binalar ve sıkışık şehir hayatı bizleri bu durumdan mahrum bırakmaktadır. Yapılacak kısıtlı şeyler pencerelerinizi büyük tutmak ve en çok vakit geçireceğiniz alanları gün ışığını en çok alan yerlere konumlandırmak olabilir. Doğru alanda doğru ışıklandırma çevrenize parlaklık ve canlılık katacaktır.

Evlerde ve salonlarda renk modelleri
Evlerde renk seçimleri ve renk geçişleri dengede ayarlanmalıdır.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Dekorasyon İçin Renk Seçimi
Çoğumuz bir eve taşınırken veya yeni bir ev aldığımızda bizim tercihimiz dışında renklere sahip alanları seçmek zorunda kalabiliyoruz. Fakat bu bize büyük bir problem oluşturuyor. Ya eşyalarla duvar rengi uyumu sağlanmazsa? İşte bu nedenle kendi dekorasyon fikrinizi ortaya atın ve biraz daha uğraşmaktan çekinmeyin. Unutmayın burası sizin hayatınızın belki yarısının geçeceği bir alan. Renk seçiminiz kullandığınız eşyalara göre (döşeme, sanatsal dekoratif eşyalar, mobilya) kontrast içerisinde olmalıdır. İyi bir dekorasyonun ilk adımı renk uyumudur!

Ev aksesuar yer tercihi
Evdeki aksesurların doğru yerde ve abartısız bir şekilde kullanılması gerekir.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Aksesuar Kullanımı
Aksesuarlar dekoru birbirine bağlayan unsurlardır. Aksesuarlaştırma mekanınızı kişiselleştirmenin en güzel yoludur. Onlar sizi ilgi alanlarınızın ve tarzınızın ne olduğunu anlatırlar. Etrafınızda renk renk aksesuarlar kullanarak mobilyalarınızın bittiği ve başladığı noktaları ifade edebilirsiniz. Tek ve ufak parçalar bir araya geldiklerinde ortaya güzel bir komposizyon çıkacaktır.

Ev adınlatma teknikleri
Evlerin içerisinde güneş ışığından maksimum seviyede faydalanmanız için gerekli adımlar

Ev Dekorasyon Fikirleri : Dekorasyonda Aydınlatma
Dekorasyonun en önemli noktalarından biri de aydınlatmadır. Aydınlatma yaparken gölgelendirme yapmayı yani ışıkları en tepe orta noktadan sarkıtmak yerine köşelerden ve belirli alanlara odaklanmış şekilde kullanmayı deneyin. Bu Ev dekorasyonunuzun çok modern ve şık görünmesine katkıda bulunacaktır. Seçtiğiniz aydınlatmanın özelliğine farklı tarzlar oluşturabilirsiniz. Loş bir ışıkta romantik bir ortamı sağlarken, klas ve şık bir görüntüyü size verebilir.

Evde vitrin köşesi
Eşyalarınızı daha güzel sergileyebilmek için bir odak noktası oluşturun.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Bir Odak Noktası Oluşturun
Odanın yıldızını seçin ve onu odak noktası haline getirin. Her şeyi göz önünde bulundurmaya çalışmak o odanın boğulmasına neden olacaktır. Bu mutfaktaki davlumbaz, oturma odasındaki şömine ya da yatak odanızda yatak başlığı olabilir. Her yere her şeyi sığdırmaya çalıştığınızda istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilir. Az ve kararında tercihler ile odak noktanızı oluşturun.

Evde led aydınmatma modelleri
Evlerde led ışık kullanılarak daha çok ışık elde edilir daha az elektrik harcanır.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Led Işık Kullanımı
Led ışıklandırmalar kullanarak mükemmel dekorasyonun tamamlayıcı son parçasını elde edebilirsiniz. Işıklandırma dekorasyonda önemli bir yer tutar. Renklerin canlılığını ve motiflerin kıvrımlarını ortaya çıkarır. Led ışıklar elektrik tasarrufu sağlarken daha güçlü bir ışıklandırma sağlar. Mobilya dekor ve rengine göre ışıklandırmanızın renk ayarlarında değişiklik yapabilir ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ev dekoratif ayna modelleri
Evlerde ayna kullanılarak daha geniş bir görünüm elde edilebilir.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Odalarda Ayna Etkisi
Aynalar odanıza derinlik katan önemli figürlerdir. Yerine göre boydan boya veya dekoratif aynalar kullanırız. Evin önemli hareket noktalarında ayna etkisini kullanmak ve dar olduğunu düşündüğünüz bölgelere geniş bir görünüm kazandırmak sizin elinizde. Biz yine Fransız tipi aynaları tercih etmenizi öneriyoruz. Heybetli ve abartılı aynalar ile durumu abartmamakta fayda var.

Duvar tabloları
Dekoratif tabloları veya resimleri ev duvarında doğru yükseklikte asmak gerekir.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Duvar Dekorlarını Doğru Yükseklikte Asın
Duvara asılacak dekoratif tasarımların her biri yerden 1.5 m yüksekliğinde ve kapılardan 1.5m uzaklıkta olması gerekir. Fakat astığınız nesnenin üst kısmı 1.5 m yüksekliğe denk gelmelidir. Bu uzunluklar tasarımcıların da dikkat çektiği önemli kurallardan birisidir. Simetrik ve göze hoş gelen bir görüntüyü ancak bu yöntemlerle yakalayabilirsiniz. Ne de olsa güzelliğin ilk koşulu ahenktir.

Ev koleksiyon bölümü
Sahip olduğunuz koleksiyon parçalarını evinizin herhangi bir köşesinde sergileyin

Ev Dekorasyon Fikirleri : Koleksiyonunuzu Düzenleyin
Uymayan ve sığmayan bir dekoratif nesneyi bir yere koymaya ve asmaya çalışmayın yerine yenisini alın. Bu eğer sizin için değerli bir şeyse başka bir odada kullanın ama estetiği bozacak bir alanda asla bulundurmayın. Çok fazla dekoratif eşya bir arada olduğunda kafa karıştırabilir. Bu durum rahatsız edicidir.

Eşyaların eve göre ölçüleri
Evlerde eşyalarınızı seçerken sahip olduğunuz alana göre tercih yapmanız gerekir.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Ölçek ve Oran Tespiti
Kullandığınız tüm eşyaların birbiri ile ölçek ve oran uyumuna dikkat edin. Örneğin bir sehpa üzerinde asacağınız aynanın boyutunun göz zevkini bozacak şekilde büyük ya da küçük olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Orta masanızın altına koyduğunuz halının etraftan aşırı derecede taşmayacak şekilde kullanın. Oransallık, eşyaların birbiriyle bir bütün hale getirir.

Yenilikçi ev dekorasyonu
Modern ve yeni tarzda evinizi dekor etmenin yolları

Ev Dekorasyon Fikirleri : Yenilikçi Olmaktan Çekinmeyin
Yenilik yapmaktan korkmayın. Yaptığınız değişikler her zaman düzeltilebilir durumlarıdır. Duvarlarınızı yeniden boyayabilir, mobilyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi ev dekorasyonunuzda da yenilikler yapmak kendi tarzınızı yansıtmak sizi mutlu edecektir. Ev dekorasyonu kişilerin karakterini yansıtan olgulardır. Başkalarının beğenisini kazanmak için istemediğiniz düzenlemeleri evinize uygulamayın. Evler sizin özel yaşam alanlarınız ve sizinle bir bütündür.

Dar alan dekorasyonu
Salonda veya mutfakta dar alanların kullanımı

Ev Dekorasyon Fikirleri : Dar Alan Kullanımı
Dar alanlarda kullanacağınız açık renkli dekoratif ürünler o alanın daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır. Ev dekorasyonu konusunda fikir sahibi olabilmek için mümkün olduğunca çok tasarımı inceleyin. Pahalılaşan evler ve dar alanlanda kurulu yüksek binalarda dar alan sıkıntısı giderek artmaktadır. Bu durumun canınızı sıkmasına izin vermeyin. Birkaç kolay yöntemle alan probleminin üstesinden gelebilirsiniz.

Konforlu ev dizayn fikirleri
Konforlu ev düzenlemenin önemli bilgileri

Ev Dekorasyon Fikirleri : Konforunuzu Düşünün
Tüm tasarımcılar evlerini dizayn ettikleri kişilerin isteklerini çok iyi anlamak ister. Çünkü evler sahiplerinin yaşam alanlarıdır ve onlara hitap etmelidir. İster sofistike, ister tuhaf ister bohem olsun. En önemli nokta evleri yaşanabilir kılmaktır. İyi tasarlanmış bir ev konforlu ve işlevsel olan evlerdir.

Banyolarda cam bölmeler kullanmak pratik bir çözümdür.

Ev Dekorasyon Fikirleri : Banyolarda Cam Bölme
Banyo duş kabinlerinde genellikle buzlu camlar kullanılıyor. Sade düz camlar daha güzel görünse de temizlik açısından canınızı sıkabilir. Dar alanlarda her iki köşeye dayalı oval duş kabinleri yer tasarrufu sağlarken daha şık görünecektir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa kare şeklini tercih edin. Sizlere polistren malzemeden üretilen kabinleri öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu