Ev Dekorasyonu

Dekoratif Ayna Modelleri Ve Tasarım

Dekoratif ayna modelleri ile alakalı birbirinden güzel örnek modeller. Dekoratif boy aynası ve salon aynaları ile ilgili birbirinden güzel görseller.

Dekoratif ayna gibi pek az şey ev dekorasyonunun başlıca tasarım unsurlarındandır. Aynalar eklendikleri alanda boşluk hissi yaratır ve ışığı yansıtarak ortamın sıcak ve olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Birçok tasarım sorunu için çözüm sağlarlar fakat dekoratif ayna boyutu, şekli ve tarzı son derece önemlidir. Dekoratif ayna kullanımı ve seçimi için sizlere birkaç bilgi vermek istiyoruz.

Aynalar : Dekoratif Pencereler
Dekoratif pencereler dersek galiba yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Çünkü aynaların evlerdeki rolü sadece kişisel kullanımla bitmiyor. Aynalar odalar ışık ve derinlik katar. Hareket ettirebileceğiniz ve istediğiniz yere koyabileceğiniz penceredirler. Aynaların birçok görevi vardır. Duvarınızdaki bir rengi veya sanatsal bir alanı daha geniş alanlarda sergileyebilir.

Aynalar Evinizin Odak Noktası Olabilir
Cesur ve muhteşem bir ayna odanın odağı olabilir. Işığı evin farklı alanlarına yönlendirebilir. Görsel anlamda odanızı genişletmek için gerekli noktalara aynalarınızı yerleştirin. Tam boy aynalar küçük bir alanda dramatik bir ifadeyi oluşturabilir. Bir duvardan birden fazla ayna kullanabilirsiniz fakat bu aynaların ölçekleri ve birbirine uzaklıkları dengeli olmalıdır. Bu kısası dikkate aldığınızda büyük ve küçük boyuttaki dekoratif aynaları odanızda kullanmaktan çekinmeyin. İç mekanlarınızı güzelleştirmek tamamen sizin elinizde.

Tasarımcılar aynaların evin her yerinde kolayca kullanılabileceğini belirtse de en önemli noktanın evin giriş alanları olduğunu belirtiyor. Burada kullanılacak mumlar, şamdanlar sanatsal bir ortamı vurgulayabilir. Giriş alanlarındaki aynaların diğer bir özelliği de kullanışlı olmasıdır. Eve girerken veya çıkarken kendinizi son kez kontrol edebilmenize yardımcı olurlar.

Aynaların birçok çeşidi bulunmaktadır. Ahşap ayna, boy aynası, desenli, ferforje ve kristal ayna gibi birçok alternatif vardır. Artikel, Limbo Home, Özgül grup, Sedef Ana gibi ayna markalarını sizlere öneriyoruz. Evidea, Evmanya ve Dekorazon gibi sitelerden birçok ayna modeline değişen fiyat aralıklarında ulaşabilirsiniz.

Aynaların görüş alanı
Ayna kullanılan yerin tam karşısı odak noktası olarak belirlenmektedir.

Dekoratif Ayna Modelleri : Odak Noktasını Belirleyin
Bazı alanlarda panel aynalar kullanarak odanın odak noktasını belirleme konusundaki zorluğu yenebilirsiniz. Bu aynanın kullanılacağı alanın ön kısmında üzeri şamdanlarla dolu bir şömine olabilir. Böyle büyük aynaların yerleştirilmesinde mutlaka profesyonel yardım almanızı öneriyorum. Modeldeki yuvarlak ayna odaya şahana bir derinlik katmış. Ortadaki ufak heykelcik güzel bir tarz oluşturmuş.

Ahşap ayna çerçeveleri
Hem doğal bir görünüm sağlamak hem sağlıklı olması açısından ahşap çerçeveli aynalar güzel bir alternatiflerdir.

Dekoratif Ayna Modelleri : Ahşap Ayna Modelleri
Ahşap kenarlı dekoratif ayna modelleri, diğer mobilyaların ahşap kısımları ile aynı renkte olacak şekilde tercih edilmeli. Aynı zamanda ayna kenarlarının da mobilya kıvrımlarına uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ahşap ayna modelleri dayanıklı olmasının yanı sıra sağlıklı birer seçimdir.

Ayna Boy Ölçüleri
Evlerde kullanılan aynaların boyutları çevrasine ve kullanıldığı alana göre değişiklik gösterir.

Dekoratif Ayna Modelleri : Dekoratif Ayna Boyut Seçimi
En uygun boyuta ulaşabilmek için şu soruları cevaplayın. Nereye asacağım? Duvar alanı bunun için yeterli mi? Eğer salonda ayna nereye konmalı diye düşünüyorsanız şunu önerebilirim. Kanepe arkasına asacağınız dekoratif bir aynanın boyutunu büyük seçmeniz ortamın olduğundan çok daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Koltuk boyutunda ya da üçte biri boyutunda olabilir. Aynı zamanda aynanın parçalı bir yapıya sahip olması da modern bir görünüm kazandıracaktır. Şömine üzerinde dekoratif ayna kullanmayı düşünüyorsanız alt ve üst boşlukları dolduracak bir ayna tercih etmenizde fayda var.

Ayna çeşitleri ve özellikleri
Aynalar farklı şekillerde farklı modellerde kullanılır.

Dekoratif Ayna Modelleri : Şekillerle Oynayın
Çok fazla seçenek bulunduğu için dekoratif ayna tasarımları arasında seçim yapmak zor olabilir. Modern bir görünüm için giriş, yemek odası veya oturma odası gibi alanlarda gelenekselin dışında dekoratif ayna tasarımlarını seçebilirsiniz. Seçeceğiniz aynanın kullanacağınız alandaki eşyalarla ve çizgi detaylarıyla uyumlu olması gerekir.

Aynalarda yer seçimi ve özellikleri
Ayna seçimlerinde kullanılacağı alanda önem arz etmektedir.

Dekoratif Ayna Modelleri : Mimari Yapıya Önem Verin
Mimari ayrıntıları olmayan duvarlar dekoratif aynalar için mükemmel birer tuvaldir. Fakat böyle duvarlarda daha ilgi çekici klasik dikdörtgen aynalar tercih etmeniz gerekir. Böylece doğal bir görünüm elde edebileceksiniz. Kenarları altın renkli olan bu dekoratif ayna modeli salonda klas bir görüntü sağlamış. Sizde salonunuzda böyle bir görüntüye sahip olmak isterseniz bu modeli tercih edebilirsiniz.

Oval ayna modelleri
Eğer odanızda daha modern bir tarz oluşturmak isterseniz yuvarlak hatlara sahip aynalar kullanınız.

Dekoratif Ayna Modelleri : Minimal Alanlar Ve Aynalar
Eşyalarınızda çok düz çizgiler ve minimal detaylar varsa, oval hatlara sahip dekoratif bir ayna kullanarak bu alanı yumuşatabilir ve sert açıları dengeleyebilirsiniz. Dar alanda kullanılan ve aynı zamanda bir boy aynası olarak da kullanılan bu model odaya derinlik katıyor. İşte bu tarz kullanımlarda bir aynanın odayı ne derecede değiştirebileceğini görüyoruz.

Duvarlarda kare ayna kullanımı
Kare aynalar düz ve geniş alanlarda daha net bir görüntü sağlar.

Dekoratif Ayna Modelleri : Kare Aynalar
Bazen kare dekoratif ayna tasarımı en iyi seçim olabilir. Rustik bir çerçeve ile tamamlanmış orta boylarda dekoratif bir ayna odaların geçiş bölgelerinde kullanılarak net ayrımların gerçekleştirilmesinde etkili rol oynayabilir. Beyaz tonların hakim olduğu odalarda siyah bir ayna sehpası kullanmaz biraz risklidir fakat bu burada görüntü hiç fena değil.

Ayna çerçeve stilleri
Ayna çerçeveleri farklılık göstermekle beraber eşyalarla uyumlu hatlara sahip olması gerekir.

Dekoratif Ayna Modelleri : Dekoratif Ayna Çerçeveleri
Dekoratif aynalarda çerçeve stilinin sizin oda stiliniz ile uyumlu olmasına dikkat edin. Şık modern ve minimalist bir alanda ince çerçeveli uzun ve dikdörtgen bir ayna kullanmanız gerekir. Az süslemeli bir dekoratif ayna tasarımı ise ortama çekilen ilgiden çok kendi üzerinde ilgi toplayacaktır.

Tavan Aynaları
Sanatsal bir değere sahip modern aynalar güzel alternatiflerdir.

Dekoratif Ayna Modelleri : Sanatsal Tasarım
Sanatsal bir dekoratif ayna arıyorsanız eğer üç boyutlu aynaları tercih edebilirsiniz. Bu aynalar kullanıldıkları alanla uyumlu olduğunda modern bir görünüm yakalamanızda en önemli detay unsuru olabilirler. Seçtiğiniz dekoratif aynanın tasarımı ile evin geri kalan uyumunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Tavan aynası balık sırtı desenleriyle çok hoş bir görüntü sağlıyor.

Yuvarlak salon aynası
Aynayı almadan önce yerleştireceğiniz alana uyup uymadığını kontrol edin.

Dekoratif Ayna Modelleri : Almadan Önce Deneyin
Her zaman aynayı asacağınız yerin bir resmini çekmeniz ve çıktısını almanız iyi bir fikirdir. Böylece üzerinde kullanacağınız dekoratif ayna ile uyumunu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Biraz da bilgisayar kullanabiliyorsanız alacağınız ayna boyutlarında o bölgede programlar yardımı ile gerekli incelemeyi yapabilirsiniz.

İlginç ayna stilleri
Binlerce ayna çeşidi içerisinde ilginç ve farklı tasarımları bulabilirsiniz. Örnekte ilginç bir tasarıma sahip yatak odası aynası sergilenmektedir.

Dekoratif Ayna Modelleri : Almadan Önce Deneyin
Dekoratif ayna tasarımı için ilginç fikirlere her zaman açık olun. Burada ayna kısmının genelde işlevi sadece şıklık ve biraz da aydınlatma olduğu için, çerçeve aksamını büyük seçebilirsiniz. Aynanın asılacağı yeri iyi belirleyin ve yüksekliğini ayarlarken estetik duruşuna ve diğer nesnelerle konum uyumuna dikkat edin.

Ayna yükseklik ölçüleri
Eğer bir boynası ve sadece küçük bir ayna kullanacaksanız bu amaca uygun bir ayna satın alın.

Dekoratif Ayna Modelleri : Klasik Dekoratif Ayna Modeli
Tıpkı bahçeye açılan bir pencere gibi bir tasarımı olan bu ayna modeli evinizde bahar havası estiriyor. Aynanın asılacağı yeri iyi belirleyin ve yüksekliğini ayarlarken estetik duruşuna ve diğer nesnelerle konum uyumuna dikkat edin. Dekoratif aynaların kullanıldıkları alanda işlevselliğini kaybetmemesi için çevresine farklı dekoratif ürünler asmamaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu