Yatak Odası

Yatak Odası Dekorasyonu İp Uçları

Yatak odamızın dekorasyonu hayatımızda büyük bir öneme sahip. Öyle ki çoğumuz işten, stresten ve yorgunluktan artakalan vaktimizi yatağımızda güzel bir uyku çekerek değerlendirmek isteriz. Hal böyle olunca insan içerisinde yatacağı yatağın da odanın da tasarımını ve uyumunu ona huzur verecek şekilde düzenlemek istiyor.

Yatak Odası Dekorasyonu Resim Galerisi: 21 farklı yatak odası tasarımı için hazırladığımız galeriyi gezebilirsiniz. Resimlere tıklamanız yeterlidir.

Huzuru aradığımız bir ortam olduğu için, tasarlarken oda doluluğuna ve renk düzenine çok dikkat etmek gerekiyor. Fazla aksesuar ve mobilya ile yatak odanızın boğulmasına neden olabilir ya da tam aksi bir durumda odanın çıplak kalmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Hazır yatak odası tasarımları ne yazık ki her zaman beklentimizi karşılamayabiliyor. Oda içerisinde kendi isteğimize uygun ve eşyalarla bütünleşecek dekoratif malzemeler kullanmak istediğimizde hazır yatak odası teması bizi seçim yapma konusunda zorda bırakabiliyor. Tasarım noktasında parça parça ürünleri birbiri ile kombin ederek istediğimiz yatak odasına kavuşmak aslında düşünüldüğü kadar zor değil.

Doğru renk ve mobilya tercihi ile yatak odanızı içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir şekilde dekore edebilirsiniz. Yatak odası tasarımları hakkında biraz daha fazla fikir edinmeniz ve size uygun dekorasyon şeklini öğrenebilmeniz için mümkün olduğunca çok yatak odası tasarımı incelemeye özen gösterin. Bu sayede hem dizayn konusunda yeni fikirler edinebilir hem de arzu ettiğiniz rahat ve huzur dolu odanıza kavuşabilirsiniz.

Sizler için yatak odası dekorasyonu hakkında fikir edinmeniz adına, hem modern hem de şık yatak odası tasarım modelleri ve örnekleri için bir araştırma yaptık.

Eşya seçiminde acele ederek yanlış kararlar vermeyin.

Yatak Odası Dekorasyonu : Dekorasyonda Renklerin Uyumu
Eşyalarınızı alırken hepsini bir anda alıp daha sonra pişmanlık yaşamayın .Bunu yerine daha uygun olabilecek ve ihtiyacınızı daha iyi karşılayabilecek alternatifleri düşünün. Bir anda yapılan işler sürekli başımızı ağrıtır. Eşyaların uyumu önemlidir. Ve kullanılacakları alanlar iyi ayarlanmalıdır. Hepsi birden alınıp sıkıştırma durumu yaşandığında ortaya boğuk ve iç sıkıcı bir görüntü çıkar.

Dizayn Hataları
Odanızı baştan tasarlarken yapılmaması gereken hataları açıklıyoruz.

Yatak Odası Dekorasyonu : Yatak Odasının Dizaynı
Odanızın nasıl bir yapıda olmasına gerektiğine karar vermeden önce ilkleriniz olmalı. Daha sonra diğer detaylara geçmelisiniz. İlk önce odanızın boyutunu aklınızda tutun. İkinci aşamada buraya uygun olabilecek tarzda klasik, modern vs. tercihlerinizi belirleyin. Mobilyanızın rengine karar verdikten sonra duvar, zemin, tavan renklerini belirleyin. En son oluşturduğunuz konsepte uygun olarak desenlerinize uygun ev tekstili kullanın. Bu aşamalardan biri atlandıktan sonra değişiklik yapmanız güzel bir dekorasyona müsaade etmeyecektir.

Dekorasyon Hataları
Mobilya dekorasyonunda sık sık yapılan hatalar.

Yatak Odası Dekorasyonu : Farklı Renkler ve Çeşitlilik
Bir yatak odasındaki bütün bütün mobilyalar aynı renk ve aynı boyutlarda olursa güzel bir görüntü elde edemezsiniz. Olabildiğince uyumlu bir çeşitlilik sağlayın. Aynı motiflerde aynı tarzda bir sürü eşya tek düze bir seçim olurdu. Sıklıkla gördüğümüz hatalardan birisi de tek renk tek model mobilya seçimleri. Hangi rengin hangi renkle uyum sağladığını bilmeniz, farklı motiflerin ve stillerin uyumunu iyi bilmeniz gerekiyor. Sitemizde bu durumlardan fazlasıyla bahsediyoruz. Bu makaleleri mutlaka inceleyin. Yatak odası dekorasyonu hakkında fikirler edinin.

Yatak odası tavan modelleri

Yatak Odası Dekorasyonu : Tavan Dekorasyonu
Yatak odası tavanı muhtemelen uyandığınızda göreceğiniz ilk yerlerden birisidir. Rahat bir uyku çektikten sonra ilk karşınızda göreceğiniz şey psikolojik olarak da bizi etkilemektedir. Bu nedenle yatak odası tavanı tasarımlarına bir göz atmanız gerekebilir. Bu bölgede oda boyutuna, şekline, tasarımına ve odanın yüksekliğine göre bu temaya uygun kişisel tercihinize göre tavan tasarımı yapabilirsiniz.

Eşya Yükseklikleri
Süs eşyalarınızı duvara asarken ne kadar yükseklikte olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Yatak Odası Dekorasyonu : Yatak Odasında Tablolar
Resimlerinizi veya tablolarınızı duvarınızda konumlandırırken dikkat etmeniz gereken hususlar var. Ortalama oda yükseklikleri 2,60 metre civarlarındadır. Bir tablonun en net görünebileceği yükseklik ise 1,60-70 cm civarlarındadır. Bu sergilerde ve galerilerde de dikkat edilen bir husustur. Bu anlamda en çok yapılan hatalarda birisi yüksek mobilyaların üstünde kalan boş kısımlara, örneğin yüksek bir vitrinin üstüne tablolar asmaktır. Tavan ile mobilya arasındaki boşluğu böyle değerlendirmeye çalışmak yanlış bir seçimdir.

Sağlıklı Mobilya
Ev eşyalarında sağlıklı malzemelerle üretilen mobilyalar sağlığımız için önemlidir.

Yatak Odası Dekorasyonu : Sağlıklı Ürünler Seçin
Günümüzde kullanılan bazı kimyasal malzemeler yüzünden sağlığımız tehdit altında kalabiliyor. Mobilyanızı satın almadan önce sağlıklı bir ürün olup olmadığını öğrenmek için güzel bir ip ucunu paylaşmış olalım. Eğer bir yatak odasını almaya karar verdiyseniz bu modelin ihraç edilip edilemediğini sorun. Eğer ihraç edilebiliyorsa belli başlı sağlık kurallarına uyulmuş olduğu anlamına geliyor. Kalite belgelerinin olup olmadığını mutlaka sorun. Bu da devlet tarafından sağlıklı kullanım koşullarına sahip olduğu anlamına geliyor. Dünyaca veya ülkemizde tanınan ürünlerde bu durum fazla yaşanmazken nispeten biraz daha ucuz veya bilinmeyen markalarda daha hassas davranmak gerekiyor.

Eşya orantıları
eşyalarının boyut olarak büyüklüğünün belirlenmesi.

Yatak Odası Dekorasyonu : Orantılı Eşya Seçimi
Mağazada çok beğendiğiniz bir mobilya odanıza yerleştirdiğinizde gereğinden büyük görünebilir. Bu yüzden alacağınız ürünün büyük ve küçüklük skalasını iyi belirleyin. Unutmayın ki orantısız büyüklükteki eşyalar evinizin dekorasyonunu istemediğiniz şekilde bozabilir. Bu televizyon seçerken odanızın büyüklüğüne göre erkan boyutu seçmenize benzer. Büyük bir odada küçük bir televizyon kendisini ön plana çıkaramazken, çok büyük bir televizyonda abartılı bir görüntüye sebebiyet verebilir.

Dar Odalar
Yatak odasında en iyi şekilde alanlarınızı değerlendirin.

Yatak Odası Dekorasyonu : Geniş Yatak Odaları
Odanızı boğucu bir görünümden uzakta geniş alanların olmasına özen gösterin. Mobilyalarınızı seçerken sahip olduğunuz alanı aklınızda tutun. Sıkışık bir ortam istemezsiniz. Bu bütçenizden de tasarruf etmenizi sağlar. Yatak odası fiyatları oldukça yüklü oluyor. Fazla eşya odanızı daraltacaksa bu kadar maddi bir külfetin altına girmenize gerek kalmamış olur.

Özel eşyalar ve ev dekorasyonuna olumsuz etkileri

Yatak Odası Dekorasyonu : Koleksiyonlar
Yatak odalarında genellikle denk geldiğimiz belli başlı hatalar var. Bu da bir aile bireyinin, elle çizilmiş özel bir tablonun veya kişisel resimlerin dev bir tabloda sunulmaya çalışılması. Yatak odaları özel alanlarınızdır. Elbette burada en sevdiğiniz eşyaları yanınızda, sürekli göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Ama maalesef görüntü açısından çok hoş durmadığını baştan belirtelim. Bunun yerine evin herhangi bir köşesinde bu eşyalarınızı sergilemeniz dekorasyon açısından daha uygun olacaktır.

Renk seçimleri
Bir renk seçimi günlük psikolojinizi doğrudan etkileyen tercihlerdir.

Yatak Odası Dekorasyonu : Yatak Odası Renkleri
Bir yatak odasında tüm mobilya ve dekorasyon ögelerinin aynı renkte olmamasına dikkat edebilirsiniz. Böylece yatak odası tasarımı donuk, sıkıcı ve durağan bir yapıda olmayacaktır. Her girdiğinizde size enerji katacak ve huzur verecek bir yatak odanız olması ümidiyle.

Kanepe modelleri
Dar veya geniş alanlara göre kanepe seçimleri değişkenlik gösterir.

Yatak Odası Dekorasyonu : Kanepeler
Kanepe seçerken odanızın boyutuna göre karar verin. Eğer odanız küçük ise dar ve sığ bir kanepe tercih edin. Odayı daha geniş göstermesi için ayakları yüksek olan bir model seçin. Bu odanızı daha büyük gösterecektir. Mobilyanızın çizgileri yatay olduğunda bu yine genişlik algısı oluşturur. Dairesel hatlar yine odanın geniş görünmesine katkıda bulunacaktır. Dikey çizgi ve motifler dar alanlarda tercih edilmemelidir.

Yatak Odası Işıklandırma
Asma tavan led ışıklar ve loş ışıklar her biri odanızda güzel bir aydınlatma sağlar.

Yatak Odası Dekorasyonu : Yatak Odası Işıklandırması
Yatak odaları dinlenme alanlarımızdır. Böylesine bir alanda alabildiğine açık renk tonlarındaki ışıklandırmalar göz yorgunluğuna neden olur. Odanızda loş ışıklar kullanmanız durumunda daha dinlendirici bir ortam yakalayabilirsiniz. Doğal ışıtan yararlandığınız durumlarda yatağınızın pencerenin önündeki cephede olmamasına dikkat edin. En azından başınızın olduğu kısım güneş ışığını tam cepheden almamalıdır.

Odalarda Renk Seçimi
Odalarınızda ki renk seçimi dekorasyonunuzu doğrudan ilgilendirir.

Yatak Odası Dekorasyonu : Yatak Odası Duvar Rengi
Yatak odası tasarımında duvar renkleri de çok önemlidir. Odanızda kullanacağınız renkler hem stres seviyenizde azalmalara neden olurken hem de size daha huzurlu bir uyku çekmeniz için yardımcı olacaktır. Bu nedenle mat ve pastel renkler tercih edebilir ve daha derin uyku çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra yatak odası aydınlatması da aynı etkilerin ortadan kaldırılmasında önemli rol oynayabilir.

Odalarda Eşya Yerleşimi
Eşyaların konumu odanın genişlik ve darlık algısını değiştirir.

Yatak Odası Dekorasyonu : Eşya Yerleşimi
Yatak odanızda dekorasyon yaparken eşyaların yön ve konumları çok önemlidir. Örneğin yatağınızın alt kısmının bir balkon veya cama doğru bakması sabah uyandığınızda kendinizi daha dinç hissetmenize neden olacaktır. Eğer bu şekilde bir manzara sahibi değilseniz aynı etkiyi yaratacak duvar resimleri de kullanılabilir. Yatağınızı mümkün olduğu sürece odanın orta kısmında yerleştirmeye çalışın. Aynı şekilde ebeveyn yatak odasında banyo kapısının yatağın konumunun sağ veya sol kısmında bulunması da tasarımınızın daha hoş gözükmesinde etkili rol oynayacaktır.

Yatak odası halısı
Yatak odasında halılarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar.

Yatak Odası Dekorasyonu : Yatak Odası Halı Seçimi
Yine sık rastladığımız hatalardan birisi halı seçimi. Eminiz bir çoğumuzun evinde bu tarz hatalar yapılıyor. Halıların duvar diplerine hatta bazen taşarcasına büyüklükte seçilmesi. Buradaki geçici çözüm halı kenarlarını katlamak olmamalıdır. Normal şartlarda halı ile duvar arasında en az 5 cm mesafe bulunmalıdır. Yine kapı önlerinde kalan kısımların bantla zemine yapıştırılması ayrı bir hatadır. Bu tarz geçici çözümler emin olun odanızdaki tüm güzelliği bozacak düzeydeki kritik hatalardır.

Dekorasyon sırları
Yapılan bazı hatalar şevkinizi kırmasın. En sonunda içinize sinen bir tasarıma kavuşacaksınız.

Yatak Odası Dekorasyonu : Rengarenk Tasarımlarla Kişiselleştirin
Kişiselleştirme bir dekorasyonu harika yapan bir olgudur. Eşyalarınıza kişiliğinizi yansıtır. Eğlenceli bir kişiliğe sahipseniz rengarenk farklı tasarımlar deneyebilirsiniz. En sonunda siz de güzel bir görüntüyü yakalayacaksınız. Deneme yanılma yöntemi ile öğrenilen her şey sonunda hak ettiği iltifatları alacaktır. Başkalarının düşünceleri veya süregelen alışkanlıklar sizi engellemesin.

Oda aksesurları
Yatak odasında kullanılabilen güzel dekoratif parçalar

Yatak Odası Dekorasyonu : Yatak Odası Aksesuarları
Yatak odası dekora Yatak odanızda gereksiz ve fazla mobilya bulundurmamaya özen gösterin. Böylece odanızın ferah bir tasarımı olmasını sağlarsınız. Mümkün olduğunca az sayıda fakat kaliteli parçalar üzerinde yoğunlaşırsanız kaliteli ve şık yatak odası dekorasyonu için ilk adımı atmış sayılırsınız.

Yatak Odası Aynaları
Yatak odalarında seçilecek aynaların özellikleri ve konumlandırılması.

Yatak Odası Dekorasyonu : Ayna Seçimi
Yatak odanızda kullanacağınız dekoratif aynalar, dolap aynaları veya duvar aynalarını tasarım dahilinde mümkün olduğunca yatağı görmeyecek şekilde yerleştirin. Yatak odanızda kullanacağınız bir ayna odaya derinlik katabileceği gibi uyuma esnasında yatak hizasından kendinizi görebileceğiniz bir seviyede olursa, uyku kalitenizi etkileyebilir. Bunun nedenlerinden birisi de ortamın ışığının sizin üzerinize daha fazla yansımasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu