Dekorasyon Önerileri

24 İhtişamlı Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

Güzel bir çatı katı dekorasyonu için küçük parçalardan oluşan minimal bir tarzı takip etmelisiniz. Birçok kişinin hayalinde bir çatı katında yaşamak ya da evinde bir çatı katı olması vardır.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri resim galerisi: Muhteşem çatı katı dekorasyonlarını incelemek için resimlerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Çatı katları güzel dekore edildiğinde çok güzel gözükse de yanlış dekore edildiğinde ise o ihtişamlı hali tamamen yok olmaktadır. Eğer bir çatı katında yaşamak istiyorsanız çok iyi araştırmalı ve çok iyi dekore etmelisiniz.

Genel olarak çatı katları çok başarılı dekore edilmemektedir.  Bunun sebebi ise tavanın farklı bir eğime ve farklı bir yüksekliğe sahip olmasıdır. Bu tarz çatı katları dekore edilirken normal bir odayı dekore ediyor gibi düşünmemeniz gerekmektedir.  Çatı katınızı dekore etmeye karar verdiyseniz ilk olarak tavan ve şekil itibari ile küçük ve minimal tercihler yapmanız gerekmektedir. Tavanın basık olması ile birlikte içeride ki eşyaların hacimli ve büyük olması ortamı olduğundan basık ve daraltıcı gösterecektir.  Bunu engellemek için ise daha küçük ve pratik olan parçalar seçmelisiniz. Seçtiğiniz parçaların çok amaçlı olması da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Farklı çatı katı modelleri bulunuyor ve her birisi farklı yöntemler kullanıyor. En çok oturma odasını kullandığımız çatılarda yatak odası, çocuk odası hatta mutfak bile dizayn edilebilir.

Bu aşamadan sonra çatı katınızı tam olarak hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer evinizde salonunuz, yatak odanız var ise çatı katınızı size özel dinlenme, okuma odası yapacaksınız bu seçimi yapıp ona göre dekore etmeye başlamalısınız. Seçiminizi yaptıktan sonra ve minimal ürünler kullanmamamız gerektiğini öğrendikten sonra şimdi ki aşama ise dekorasyon yaparken seçilen ürünlerin dizilim biçimidir. Geniş bir alana istediğiniz mobilyayı istediğiniz gibi yerleştirirken çatı katlarında böyle bir şansımız olmuyor maalesef. Çatı katlarında tavanın dar olan kısmına yatak veya kanepe koyarsanız kendinize alan yaratmış olursunuz. Bu noktadan sonra renk seçiminiz de oldukça önemli doğal ve natürel tonlar da bir oda yaratmak istiyorsanız kahverengi tonları ile açık renkleri harmanlayabilirsiniz.

Resimler ile dekorasyon fikirlerini hep beraber inceleyelim. Görsellere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çatı genç odası
Çatı katlarında çocuklarınız için çocuk odasını tasarlıyoruz.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Çocuk Odası
Tavan arasındaki çocuk odasını tasarlarken istediğiniz sonuca iyi bir dekorasyonla ulaşın. Çatı katında bulunan çocuk odalarında güzel bir stile sahip olmak kolay bir iş değil. İlk düşüneceğiniz kısım az eşya ile çok iş yapmak olsun. Büyük parçaları ve uzun geniş dolapları düşünmüyoruz. Bunun yerine alandan tasarruf etmenize yardımcı olacak bir gömme dolabı düşünün. Ortada sadece küçük bir halı işimizi görür. Duvarlarımızda koyu renkleri kullanmaktan olabildiğince kaçınmaya çalışıyoruz. Çünkü kapalı bir renk ve boğucu bir ortam istemeyiz. Örnekte bu durumu çok güzel açıklıyor. Açık renkler iyi bir tercih.

Yüksek tavan dekorasyonu
Yüksek tavanlı çatı katlarında eşya seçimi için daha fazla alternatiflere sahip olursunuz.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Yüksek Tavan Çatı Katı
Yüksek tavanlı çatı katlarında odanızı dekore etmek daha kolay oluyor. Salon olarak dekore edilmiş çok şık bir çatı katı dekoru görüyoruz. Genel olarak kullanılan beyaz renk ise ferah görünüm yakalamıştır. Uzun bir köşe koltuk yine büyük bir tv ünitesi kullanılmış. Çatı katlarında kullanılan şömine ise çatı katlarına ayrı bir hava katıyor.

İlginç çatı tasarımı
Çatı katları her zaman piramit şeklinde olmayabilir ve farklı bir stil kullanılabilir.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Simetrik Çatı Katları
Daha geometrik şekilli bir tavan görünümüne sahip olan bu dekor ise oldukça zarif tasarlanmıştır. Tavanında farklı bir renge boyanması ortama bir boyut kazandırmıştır. Renklerinde soft seçimi ortamı tamamlamıştır. Beyaz döşekler rustik akımın etkisinde kalmış. Ve çok iyi düşünülmüş. Böyle dar alanlarda bu güzel tasarımlar çok işe yarıyor. Tasarım gerçekten iyi bir hayal gücü gerektiriyor.

Sade çatı stili
Çatıda gereği kadar eşya kullanarak yerinde tercihler yaparsanız daha başarılı sonuçlar alırsınız.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Sade Çatı Dekorasyonu
Yüksek tavanlı olmasına rağmen tamamen ahşap ile kombinlemiş çok güzel görünen bir çatı katı dekorasyonudur. Renklerin ahşap ile uyumu ve soft duruşu dekoru tamamlayan etkenlerden birisi olmuştur. Aksesuarlar ise oldukça şık görünmektedir. Odanızı eşyalarla doldurma bazen kafa karışıklığına yol açar. Bu yüzden az eşya ile az dekor düşüncenizi aklınızdan çıkarmalısınız. Kararında ve doğru seçimler her zaman daha başarılı sonuçlar verir.

Çatı katı rustik tarz
Eski bir dekorasyon stilinin günümüze uyarlandığı güzel çatı katı tasarımları

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Rustik Tarz Çatı Katı
İki duvar dibine konumlandırılmış, misafirleriniz için kalacak bir yer düşünüyorsunuz. Hem abartısız, hem de eskiyi konu edinen divanlar istediğiniz tarzı size sunuyor. Geniş olan bir çatı katı yatak odası olarak kullanmak için dekore edilmiştir. Tamamen açık renkler kullanılmıştır ve ferah bir görünüm yaratılmıştır. Objelerin seçimi ise oldukça minimal ve başarılıdır.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Modern Çatı Dekorasyonu
Oldukça lüks bir şekilde döşenmiş ve koyu renkler kullanılmış, geniş bir çatı katıdır. Koyu renkler metalik tonlar ile tamamlanarak çok başarılı bir etki yaratılmıştır. Koyu renkler ile de klas bir görünüm yakalanmış diyebiliriz. Bir plazanın çatısı, tamamen camlarla kaplanmış. Yüksek tavanlar geniş kullanım alanları ile çatıda konumlandırılmış bir plaza dairesi lüx unsurların neredeyse tamamını yansıtıyor.

Çatı odası renk seçimi
Koyu renk duvar ve mobilyalar ile çatınızı dekore edebilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Koyu Renk Çatı Dekorasyonu
Koyu renkler ve farklı desenler ile dekore edilmiş bir çatı katıdır. Tek duvarda düz renk tercih edilirken karşılıklı iki duvarda çiçek motifli duvar kağıtları kullanılmış. Bu duvar kağıtlarındaki motifleri daha fazla ön plana çıkarıyor. Koyu renklerin kullanımı ile de şık ve asil bir görünüm yaratılabileceğinin kanıtı olmuştur. Fazla desenli olmasına rağmen duvarların renginden dolayı ferah görünmektedir.

İlgin çatı tasarımı
Çatı katları dekorasyon için güzel bir alandır. Farklı fikirler uygulanabilir.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Farklı Bir Çatı Katı
Genelden daha farklı bir çatı dekorasyonu ile karşı karşıyayız. Tavanın ve tahta parçaların ortama kattığı doğal enerji ve bu enerjinin kırmızı ile kombinlenmesi ortama çok sıcak bir hava katmıştır. Çatı katı olmasına rağmen geniş bir ortam sağlanmıştır. Yüksek tavanlar içerisinde yeni bir katın tasarlanmasına müsaade ediyor. İlginç bir tasarım örneği.

Düz tavan çatı stili
Çatılarda düz tavanlar inşa edilebiliyor.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Düz Tavan Çatılar
Daha düz bir tavana sahip olan ve bir cam ile şık bir etki yaratılmak istenen çatı katı doğal renkler ve pembe renginin doğal tonları ile dekore edilmiş ve güzel bir etki yaratılmıştır. Objelerinde minimal olması ortamda şık bir görünüm sağlıyor. Cam üzerindeki oval yapı odanın stilini ve çizgilerini belirliyor.

Dar çatı dekoru
Dar alanlara sahip çatılarda dekorasyon fikirleri

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Dar Çatı Katı
Diğer çatı katlarına göre oldukça dar ve küçük olmasına rağmen o kadar doğru dekore edilmiş ki ortam geniş gösterilmiştir. Ferah ve beyaz renklerin kullanımı, renk katmak için seçilmiş pembenin tonu ortamı çok güzel tamamlamıştır. Sadece cam önündeki yüksek olmayan bir dolap ve bir yatak ile kullanım alanı geniş bırakılmış.

Çelik çatı ev
Çelik bir yapının tepesinde gizemli ve şık bir ev

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çelik Konstrüksiyon Çatılar
Çatıların ahşap yapılarda inşa edilmesine alışkınız. Fakat bu durum yüksek kulelerin çatısında farklılık gösteriyor. Çelik bir yapının yani çelik konstrüksiyon bir binanın çatısı söz konusu olunca durum değişiyor. Stiller farklılık gösterebiliyor. Seçimini ofis ve çalışma odası tarzında yapan ve ortamı buna uygun dekore edilmiş bir çatı katı ile karşınızdayız. Seçimlerin koyu renkler ile açık renkler tarzında yapılması ortamda yaratılmak istenen etkiyi yaratmıştır.

Çatı şöminesi
Çatılarda yeterli bir alanınız varsa güzel bir şömine yaptırmak isteyebilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatılarda Şömine Kullanımı
Eğer yeterli bir alanınız varsa çatılardaki şömineler ayrı bir keyif veriyor. İşte taş bir duvar ve ön tarafındaki şömine çatıda paha biçilemez bir güzelliğe imza atıyor. Geniş bir çatı katı olsa da oldukça güzel dekore edilmiştir. Renklerin uyumu ve kombinasyonu oldukça zarif bir görünüm kazandırmıştır. Grinin tonları kullanılması ve beyaz ile kombini doğru bir seçimdir.

Teras yatak odası
Çatı katında yatak odası dekorasyonu fikirleri

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Yatak Odası
Doğal tonlarda renkler kullanarak ortama ferah bir hava katmak istenmiştir ve geniş göstermek hedeflenmiştir. Gömme yapılan gardırop ortama genişlik ve enerji katmıştır. Yine natürel tonlar kullanılmıştır. Yerde kullanılan taş süslemeler ve deri halı yatağın desenleriyle uyumlu seçilmiş. Şık abajurlar ve çiçeklerle dekorasyon tamamlanmış. Az eşya ile nasıl dekorasyon yapılabileceğinin güzel bir örneği.

Çatı çalışma odası
Çatı katlarında huzurlu bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Ofisi
Bir çalışma odası tarzında dekore edilmiş, beyaz renkler ile kombinlenerek ferah bir görünüm elde edilmiş bir çatı katıdır. Tavanın yüksek olması avantaj olsa da açık renkler ile ortam aydınlanmıştır. Bu renk tercihi hem daha motive edici hem de daha geniş bir ortamın sağlanmasına destek oluyor.

Çatı mutfak stilleri
Çatı katlarında mutfak alanlarının planlaması ve kurulumu

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Mutfak
Şık mutfaklar denildiğinde çatı katı mutfakları diğerlerinden biraz daha farklı bir çizgiye sahip diyebiliriz. Çatı katları her zaman daha etkileyici olur. Güzel bir mutfak tasarlayarak ilham verici bir tasarıma sahip olmak ister misiniz? O zaman çatı katındaki mutfağımızı inceleyelim. Yüksek tavanları olan ve çok büyük sayılmayacak bir alanda ada mutfak stili oluşturduk. Açık rafları kullanım alanını artırırken alanı sıkmıyor. Yine minimal bir ankastre seti işimizi görür. Ortadaki ada tezgah sizin pratik ve kullanışlı bölgeniz. Zemindeki taş desenleri tatlı ve küçük bir çatı katı mutfağını tamamlıyor.

Mobilya kombini
Çatı katında kullanılacak mobilyalar ve kombini

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Mobilyaları
Özellikle vurgulamak istediğimiz durum çatı katındaki mobilyaların seçimi. Ufak ve bölünebilir pratik parçalar işinizi daha iyi görecektir. Bir üçlü koltuk, lambader, yine minimal tasarımlı Tv sehpası ve duvarlara dayanmayan ufak bir yer halısı işte çatı katı için en ideal seçimler.Tamamen açık renklerden dekore edilmiş ve dar olan ortamı oldukça geniş gösteren bir dekorasyon yapılmıştır. Oldukça şık görünen ve minimal bir tasarım olmuştur.

Çatılarda ışık kullanımı
Çatı katları en çok ışık alan bölgelerdir ve bu ışıklandırmadan maksimum seviyede yararlanmak gerekir.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Işıklandırması
Tavanın düz ve camlı olması içeriye oldukça ferah bir görünüm atmıştır. Genelde pencerelerle güneş ışığından yararlanılırken burada ayrıca tavandaki cam kısımlarla ışıktan faydalanılmış. Ayrıca taş duvarın içerisinde pencereler bırakılarak led sarı ışıklar yerleştirilmiş. Gündüzleri olabildiğince güneşten yararlanırken sarı ışıklarla loş bir ortam sağlanabilir. Farklı bir etki yaratmış ve içeriyi geniş göstermiştir. Yine açık renkler kullanılarak olduğundan geniş gösterilen bir dekor fikridir.

Çatı katı mobilyası
Çatı katında kullanacağınız eşyaların minimal parçalardan seçilmesi avantajlı olacaktır.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Eşya Tercihleri
Bu çatı katında tavan sorunu olmamasından kaynaklı camlar ile desteklenerek, açık renkler ve doğal renkler ile kombinlenerek oldukça ferah bir görünüm elde edilmiştir. Tavan sorunu olmayan çatı katlarının dekore edilmesi oldukça kolaydır. Çatı katınızda küçük ve bölünebilir parçalar kullanmaya özen gösterin. Bu kullanım alanınızı genişletirken, boğuk ve sıkıcı bir görüntünün önüne geçmiş olursunuz.

Deri koltuklar
Çatı katı mobilyaları deri koltuklardan seçildiğinde klas bir hava yakalanabiliyor.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Katı Deri Koltuklar
Ahşabın deri ile kombininin oldukça başarı olduğu bir çatı katı dekorasyonudur. Az eşya ile dekore edilmiş ve olduğundan daha geniş bir görünüm kazanılmıştır. Derinin ahşap ile çok yakıştığının kanıtı olan bir dekor örneğidir.

Çatı duvar stilleri
Çatılardaki duvarlar için uygulanabilecek stiller

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatı Duvar Dekorasyonu
Ortamda kullanılan gri ve beyaz tonları oldukça şık bir görünüm yakalarken kahverengi ile de desteklenmesi ise görünümü tamamlamıştır. İçeride ki koltukların ve objelerin duruşu da doğru yerleştirilmesinden ötürü güzel bir dekor elde edilmiştir. Üst kirişlerin ahşap desenleri yine tek duvarda kullanılmış. Bu renk geçişleri odalara ayrı bir stil katıyor.

Çatı aydınlatma
Çatı katında doğal güneş ışığından mümkün olduğunca yararlanmak gerekir.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Çatıda Doğal Aydınlatma
Çatılar bazen dar ve basık olabiliyor. Bu yüzden bir yatak odası veya çocuk odası için kullanıldığında camın önünde kalan bir alanda yatağınızı konumlandırın. Ve perdelerle alanı boğmamaya çalışın. Çatı alanları etrafına göre yüksekte kalan alanlardır. Perdeler mümkünse kullanılmamalıdır. Dar bir çatı katı görünümüne sahip olsa da çok başarılı bir şekilde dekore edilmiştir. Kırmızı rengi ile kahverenginin uyumu oldukça başarılı bir şekilde yakalanmıştır. Objelerin minimal olması da doğru bir tercihtir.

Sade çatı dekoru
Çatı katlarında dar alanlarda olabildiğince az eşya kullanılmalıdır.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Az Eşya Güzel Bir Dekorasyon
Oldukça dar bir alanın oldukça güzel değerlendirilmiş ve oldukça güzel dekore edilmiş halini görmektesiniz. Tam olarak ne için kullanılacağına karar verilmiş ve ona odaklanışmış bir dekorasyon . Oldukça şık ve zarif görünmektedir. Bu örnekte yatak ve yanında tek bir komidin kullanılmış. Alanı başka eşyalarla daraltmamak için bazen bu yöntemi kullanmanız gerekir.

Alçıpan tavan çatı
Çatılarda bulunan eğimlerden kurtulmak istiyorsanız alçıpan tavan yaptırabilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Asma Tavan Çatılar
Diğer dekorasyon örneklerinden biraz daha farklı bir örnek ile karşı karşıyayız. Gene çatı katı olmasına rağmen düz tavanlı ve camlar ile tamamlanmış bir dekor örneğidir. Bu tarz örnekler olsa da genel olarak çatı katları eğimli tavanlardan oluşmaktadır. Eğer yüksek bir çatınız varsa ve bu alanı kullanmak istemiyorsanız asma tavan yaptırarak normal bir oda görüntüsünü yakalayabilirsiniz.

Ahşap teras
Doğal ağaçlardan yapılmış bir evde güzel bir balkon.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri : Ahşap Çatı Balkonu
Doğal ve sağlıklı olan ahşap bir tasarım içinizi huzurla kaplıyor. Sağlıklı, dinlendirici bir etki her yanınızı sarıyor. Yudumlanacak sıcak bir çayın keyfine paha biçemiyoruz. Beyaz tüylü sandalyeler ve çuval gibi görünen puflar küçük ama sevimli detaylar. Tamamen ahşap üzerine kurulu bir dekorasyon fikridir. Beyaz ile birleştirilerek ve şeffaf objeler ile tamamlanmış bir görünümdür. Ahşap çatı katına oldukça yakışmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu