Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklarda Ankastre Modelleri

12 farklı ankastre modelleri içerisinden zevkinize uygun bir modeli örnek alabilirsiniz. Mutfak dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan ankastre örneklerini sayfamızda inceleyebilirsiniz.

Ankastre Modelleri resim galerisi: Modelleri detaylı ve daha yakından incelemek için resimlerin üzerine tıklayabilirsiniz. Resimlere tıklayarak tam sayfa yapabilir ve açıklamalarını okuyabilirsiniz.

Ankastreler ocak, fırın, davlumbaz veya fırın dolabı gibi mutfak gereçlerinin iç içe geçmiş haline ifade eden, mutfakların ana bölümlerini oluşturan eşyalardır. Dilimize İtalyanca “İncastre” kelimesinden dahil olmuştur. İncastre, dilimizde “gömülü” anlamına geliyor. Mutfağımızda önemli işlevleri olan ankastre modelleri mutfak dekorasyonunda bir bütünün önemli parçalarıdır.

Ankastreler mutfağın bazı alanlarında gömülü olarak kullanılır. Bir bulaşık makinesi, fırın, davlumbaz hatta bir kahve makinesi bile mutfak mobilyalarının içerisine monte edilebilmektedir. İki seçeneğiniz bulunuyor. Bildiğimiz gibi bazı stoklu hazır mutfaklar değişik marka ve fiyatlarda satılıyor. İkinci ihtimal var ki biz mümkün olduğunca bunu tavsiye ediyoruz, özel siparişle yaptırılan mutfaklar. Özel siparişi tavsiye ediyoruz çünkü bütün mutfaklar farklı geometrik şekillere sahip. Bir kolon çıkıntısı veya düz olmayan duvarlar nedeniyle hazır mutfakları kullanmak pek mümkün olmuyor. Olsa da eni veya boyu ile ilgili problemler meydana gelebiliyor.

Eğer mutfağınız da davlumbaz kullanacaksınız bunu açık veya kapalı olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı davlumbazlar dışarıda kullanılacak şekilde tasarlanırken bazıları mutfak dolabının içinde görünmeyecek tarzda kullanılabiliyor. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir tercih meselesidir. Bu yüzden ister büyük mutfaklar olsun, ister küçük mutfaklar hepsinde farklı stillerde ankastre seti tasarlanıyor. Sizler için örnek teşkil etmesi amacıyla aşağıdaki galeri sayfalarımızda birbirinden farklı örnekler sunmaya çalıştık. Bu mutfaklardan ilham alabilir ve en uygun modeli kendi mutfağınızda uygulayabilirsiniz.

Ankastreler mobilyalara göre üretilir. Elektrik aksamları ve var ise doğalgaz tesisatı dışarıdan görünmeyecek şekilde monte edilir. Bu da demek oluyor ki beyaz eşyalar ya da ankastreler mutfak mobilyasına göre değil, mutfak mobilyaları ankastrelere göre dizayn edilir. Çünkü kullanacağınız beyaz eşyaların boyutları sabittir ve seri üretime tabidirler. Mutfak mobilyaları ise bu ölçüler doğrultusunda üretilip, dizayn edilir. Düz tezgahlar üzerinde ankastreler kullanılamaz. Zaten hem konsept olarak uygun değil, hem de görüntü olarak istenileni vermezler.

Ankastrelerinizi kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu sabit ürünler metal veya farklı sağlam yapılı maddelerden üretiliyor. Farklı şekillerde, renklerde ve özellikte üretilebilirler. Fakat temizlik konusunda dikkatli davranmak gerekebilir. Bunun nedeni ise kullanılan kimyasal deterjanların boyaya zarar vermesi ve ilk zamanlardaki kontrast görüntünün bozulmasıdır. Bu nedenle boyayı eskiten cif, çamaşır suyu gibi temizlik malzemeler ile bu alanları temizlemeyin. Özel deterjanları tercih edin.

Ankastre mutfak modelleri onlarca seçeneği bir arada sunuyor. Bu nedenle seçeneklerinizi iyi düşünüp öyle karar vermelisiniz. Fiyat olarak istediğiniz modellere göre değişiklik gösteriyor ama ev dekorasyonunda pahalılık açısından başı çeken gereçlerdir. Geri dönmesi zor olan kararlardandır. Pişmanlık yaşamamak için olabildiğince fazla örneği incelemeye ve fizibilitenizi buna göre yapmalısınız. Biz size elimizden geldiğince fazla örnek sunmaya çalıştır. Fikir edinmeniz amacıyla bazı mutfak tasarımlarını inceledik. Buyurun aşağıdaki örnekleri siz de inceleyin.

Metalik Ankastre Modeli
Metalik kaplama ankastreler mutfaklarda çok modern görünüyor.

Ankastre Modelleri : Metalik Renk Ankastre Seti
Metalik malzemelerle kaplı ve modern yapısıyla çürük vişne tonlarındaki mobilya birbirine çok yakışmış.Parlak koyu vişne rengi mutfak dolapları ile yine koyu renkli ankastre mutfak setleri kullanabilirsiniz. Ankastre setinizin renk seçiminde dikkatli davranmalı ve mobilyanızın malzemesine uygun olanını seçmeye özen göstermelisiniz.

Beyaz Mutfak Ankastre Seçimi
Beyaz mutfak dekorasyonunda metalik renklerde ankastre setleri hoş bir görüntüye sahip.

Ankastre Modelleri : Beyaz Mutfaklarda Ankastre Seti
İkea’nın ankastre mutfak modelleri şık ve modern tasarımlara sahip. Buradaki modelde de görüldüğü gibi beyazlar içerisindeki mutfakta bu tarz bir ankastre modeli seçilebilir. İkea’nın birçok hazır ankastre mutfak modelleri arasından size uygun olanını seçip mutfağınızın keyfini sürebilirsiniz.

Beyaz Tonlarda Ankastre Seti
Beyazlar içerisindeki mutfakta yine beyaz bir ankastre seti ile içiniz ferahlayacak.

Ankastre Modelleri : Kendinizi Bulutların Üzerinde Hissedeceksiniz
İkea beyaz rengi mutfak dekorasyonunda en etkili kullanan markalardan birisidir.Buradaki modelde beyaz bir ocak, düz ve iki büyük kapağı olan buzdolabı mutfak dekorasyonuyla uyum içerisinde. Sadece davlumbazın metalik gri renk tonlarında seçilmesi mutfağa renklilik katmış. En uyumlu ve modern tasarımlara imza attıklarını ve bu konuda en çok beğenilen ürünleri piyasaya sürdüklerini söyleyebiliriz.

Siyah Ankastre Modeli
Siyah renkli modern ankastre seti modelleri.

Ankastre Modelleri : Siyah Ankastre Takımları
Daha modern ve farklı ankastre mutfak tasarımları arıyorsanız bu örnek sizin için ideal bir seçenek olabilir. Sadece bu modern davlumbaz dizaynı ile şık bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Küçük Mutfak Ankastre Modelleri
Küçük mutfaklarda şık ve basit bir yöntemle ankastre setlerinizi konumlandırın.

Ankastre Modelleri : Küçük Ankastre Setleri
Gri metalik renklerin mutfaklarda sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Tıpkı bu modeldeki gibi. Sadece kullanışlılık ön planda tutulmuş. Aynı zamanda şık bir tasarım unutulmamış. Bir davlumbaz ve ocak ile basit bir şekilde güzelliği yakalamak amaçlanmış. Doğrusu çokta güzel olmuş. Gri tonlardaki mobilyalar siyah tezgahlarla desteklenmiş. Sarkıt lambanın siyah olması mutfakta güzel bir kompozisyon oluşturmuş. Sarkıt lambaları siz de kullanmayı düşünün. Ortama kattıkları havayı görünce şaşıracaksınız.

Gri Renk Ankastre Modelleri
Gri renk tonlarında ankastre setleri ile güzel bir mutfak dekorasyonuna sahip olun.

Ankastre Modelleri : Gri Renk Ankastre Setleri
Bu ankastre mutfak modelinde ankastre set ile duvar rengi uyum içerisinde kullanılıyor. Tezgah ileri doğru bir uzantı eklenerek uç kısmında içecekler için bir depolama alanı sağlanıyor. Yine zemin rengi de duvar ve ankastre setin renk uyumunu taşıyor. Tekzen ankastre setinizi alırken size kullanabileceğiniz hazır mutfak modellerini de sunuyor. Bu sayede ankastrenize uyum sağlayacak tasarım için uzun araştırmalara ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Hazır Mutfak Ankastre Modelleri
Özel yapım mutfakları tercih etmiyorsanız hazır mutfak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ankastre Modelleri : Hazır Mutfak Ankastre Seti
Küçük mutfaklar için tasarlanan bu ankastre mutfak modeli karakteristik renkler ile modern bir görünüme sahip. Minimalist ve keskin çizgilerle sade fakat etkili bir hazır mutfak modeli. Sarıya yakın ahşap mutfak dolapları, siyah tezgahlar ve metalik ankastre seti güzel bir üçlü olmuş. Gri tonlarındaki zemin yerinde bir tercih olmuş.

İstikbal Ankastre Seti
İstikbal mobilyadan “L” tasarım hazır mutfak modeli ve ankastre seti tasarımı.

Ankastre Modelleri : Siyah Buzdolabı Kombini L Ankastre
İşte güzel bir örnek. Dolap içerisine gömülü davlumbaz, beyaz granit üzerine sabit bir ocak. İki “L” şeklinde harika bir mutfak tasarımı. Peki aradaki boşlukta buzdolabına yer bırakılmış. Sizce hangi renk olmalı? Beyaz diyenlerin sayısı sanıyoruz ki daha fazladır. Beyaz tezgah ile güzel bir uyum sağlayabilirdi. Ya da metalik renkler kötü durmazdı. Siyah dolaplarla uyumlu olacağını düşünerek siyah bir buzdolabı tercih etseniz belki “L” tasarımının hatlarını bozabilirdi. Küçük mutfağınız için kullanabileceğiniz hazır ankastre mutfak modeli. Renkli tasarımı ile mutfağınıza renk ve hareketlilik katacağını düşünüyoruz. Ufak alanlarda en etkili şekilde kullanabileceğiniz tasarımlardan birisi.

Solo Davlumbaz Modeli
Beyaz renkli ve mobilyalardan bağımsız şık davlumbaz modelleri.

Ankastre Modelleri : Beyaz Dekoratif Davlumbaz
Bu modern ful ankastre mutfak modeli geniş mutfağa sahip olanlar için klasik mutfak dolapları ve ada tezgahı ile birlikte harika bir tasarıma sahip. Mutfağınızda mükemmel bir dekorasyon için fikir edinebileceğiniz bir model.

Solo Davlumbaz Modeli
Siyah dolaplar beyaz bir tezgah ve solo bir siyah davlumbaz ile harika bir mutfak dekorasyonu.

Ankastre Modelleri : Siyah Beyaz Ankastre Mutfak
Beyaz ve siyah high gloss mutfak dolapları ile modern bir görünüme sahip mutfak dekorasyonunda kullanılan siyah renkli ankastre set tam tersine beyaz ve metal renklerde de kullanılabilir.

Ankastre Davlumbaz Stilleri
Mutfakta dışarıda kullanılan bir davlumbaz modelini inceliyoruz.

Ankastre Modelleri : Ankastre Davlumbaz Modelleri
Buradaki örnekte davlumbazın dışarıda kullanıldığını görüyoruz. Arkadaki duvar çıkıntısı böylece değerlendirilmiş oldu. Altta kalan ocak fırın ise sağlı solu çekmecelerle mutfak mobilyasına dahil edilmiş oluyor. Ankastre davlumbazların metal olanlarının haricinde farklı renklere sahip olanları da mevcut. Tercih edeceğiniz renkler mutfak mobilya dekorasyonunuzu daha da renkli ve canlı bir hale getirebilir.

Ankastre Ocak Ve Davlumbaz
Ankastre Ocak Ve Davlumbaz

Ankastre Modelleri : Dolabın İç Kısmında Saklı Davlumbaz
Burada davlumbaz düz panelli üst dolapların iç kısmında saklanmış. Yine hemen altındaki ocak ise tezgaha gömülü bir şekilde dizayn edilmiş. Ve mobilyanın düz hatları bozulmadan güzel bir görüntü sergilemiş. Bu mutfak modelimizde koyu kahve tezgah üstü dolaplar ile açık renkli dolaplar içerisine yerleştirilen ankastre setin uyum içerisinde kullanılıyor. Tasarımınızda siz de bu tarz ince ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Birbirinden ayrı alanlarda kullanılmalarına rağmen renk geçişinin sağlanması dekorasyon için önemli bir husustur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu