Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonunuzu 21 Farklı Bahçe Çiçekleri İle Oluşturun

Bahçe dekorasyonu için birbirinden farklı ve olağanüstü bahçe çiçekleri fikirleri. Evinizi ziyaret edecek olan misafirlere bahçe çiçekleri ile çok güzel bir ortam sunun. Bahçenizi bu muhteşem çiçeklerle cennete çevirin.

Bahçe Çiçekleri resim galerisi: Bu muhteşem bahçe çiçeklerini tam sayfa full hd kalitede ve açıklamalı şekilde incelemek isterseniz küçük resimlere tıklayarak ileri geri yapabilirsiniz.

Bahçe Çiçekleriyle Bahçe Dekorasyonu

Bahçeli bir evde oturmak herkesin istediği bir şey ve eğer ki bu ayrıcalığa sahipseniz bunun gerekliliklerini de yerine getirmeniz gerekiyor. Bahçeler bir evin en önemli kısımlarından birisi ve özen gösterilmesi gereken bir yer.

Bu yüzden de bahçe bitkileri ile dekorasyon açısından gerçekten de başarılı sonuçlar elde edilebilir. Unutmayın ki kendi haline bırakılmış bir bahçendense, çiçeklerle bezenmiş bir bahçe hem siz hem de evinizi ziyaret edecek olan misafirleriniz için çok daha güzel bir ortamın oluşmasını sağlayacaktır.

Bahçe Çiçekleri : En Güzel Bahçe Çiçek Türlerini Seçin

Bahçe dekorasyonunda en fazla kullanılan şeylerden birisi çiçekler ve burada hangi bahçe çiçek türleri ile süsleme yapacağınız büyük önem arz ediyor. Tercihte bulunurken bakımı nispeten basit çiçeklere yönelirseniz sizin için büyük bir kolaylık olacağını söyleyebiliriz.

Fakat her ne kadar bakımı çok kolay çiçekler seçmiş olsanız dahi sonuç itibariyle bir emek gerektiğini de aklınızdan çıkartmamalısını. Ayrıca bahçe çiçekleriyle uğraşan herkesin de bildiği gibi, çiçek yetiştirmek bir çiçeği sadece toprağa ekmek ve su vermek değildir.

Bahçe Çiçek Düzenlemesi

Bahçe çiçek çeşitleri çok geniş bir ürün yelpazesine sahip diyebiliriz. Farklı tarzlarda, farklı renklerde ve farklı büyüklükler çok sayıda çiçek sayesinde bahçenizde yapmak istediğiniz düzenlemeleri kolaylıkla yerine getirebiliyorsunuz.

Fakat bahçe çiçek düzenlemeleri düşünüldüğü kadar kolay olmayıp, birbiriyle yan yana yaşayabilecek çiçekler olduğu kadar aynı ortamda yaşayamayacak çiçekler olduğunu da aklınızdan çıkartmayın. Farklı çiçek türleri etkileşime girerek birbirlerini olumsuz yönde etkileyebiliyorlar. Bu yüzden detaylı bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Kolay Yetişen Bahçe Çiçekleri

Bunun yanında bahçe dekorasyonu yaparken illa ki yetiştirilmiş çiçekleri ekmeniz gerekmediğini de unutmayın. Çok basit şekilde elde edilebilecek olan bahçe çiçek tohumları sayesinde çiçek yetiştirmeye sıfırdan başlayabilirsiniz.

Fakat tohumdan çiçek yetiştirmenin kendince bir uzmanlık alanı olduğunu ve belli başlı zorlukları içerisinde barındırdığını da hatırlatmakta fayda var. Aşağıda konuyla ilgili resim örneklerimiz size ayrıntılı bilgiler veriyor.

Bahçe Çiçekleri : Kamelya Çiçeği Bahçe Dekorasyonu

Kamelya Çiçeği Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Kamelya çiçeği

Kamelya aşırı güneşi ya da aşırı gölgeyi sevmeyen çiçekler listesinin bir üyesidir. Bahçede yarı gölge alanlara ekildiğinde başarılı sonuçlar verebilmektedir. Çiçekleri kokusuz olmakla birlikte renk skalası da çok geniş değildir. Bahçe çiçekleri çeşit çeşit kullanılabilirken bu çiçek türünün de alternatifleriniz arasında yer alması gerektiğini belirmiş olalım.

Bahçe Çiçekleri : Krizantem Çiçeği Bahçe Dekorasyonu

Krizantem Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Krizantem çiçeği

Otsu bir çiçek olan krizantem daha yaygın ismiyle Kasımpatı, yıllık bir bitkidir. 30 farklı türü olan bu çiçek doğru yetiştirildiğinde 50 ile 150 santim arasında bir boya ulaşabilmektedir. Büyük bir çiçek tacına sahip olan krizantem görsel açıdan etkileyici bir çiçek türüdür. Bahçelerinizde çiçek düzenlemesi yaparken bu türün iyi bir alternatif olabileceğini unutmayın.

Bahçe Çiçekleri : Çiğdem Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Çiğdem Bahçesi
Düzenlemelerinde ve süslemelerinde Çiğdem çiçeği

Çok yıllık bitkilerde birisi olan çiğdem çiçeği yumrulu bir bitkidir. İlkbahar ya da sonbahar aylarında açan çiğdem çiçeği için en ideal ekim dönemi kış başlangıcıdır. Bakımı kolay çiçeklerden birisi olan çiğdem çiçeği özel bakım gerektirmez ve su ihtiyacı da azdır. Bahçe bitkilerine birçok tür bulunurken bu çiçek modelinin çok beğendiğimizi belirtmek istiyoruz.

Bahçe Çiçekleri : Çuha Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Çuha Çiçeği Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Çuha çiçeği

Süs çiçeklerinden birisi olan çuha çiçeği yarı gölge ortamları çok sever. Fakat tam güneş alan yerlerde de yetişebilmektedir. Su isteği diğer çiçek türlerine nazaran biraz fazla olan çuha çiçeğinin toprağı kış ayları haricinde nemli olmalıdır. Kışın ise sulama miktarı azaltılmalıdır.

Bahçe Çiçekleri : Papatya Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Papatya Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Papatya çiçeği

Ana vatanı Türkiye olan papatya kendine has çiçeklerden birisidir. İlkbahar aylarının gelmesiyle birlikte açmaya başlar ve yazın ilk aylarına kadar da kalır. Tıbbi açıdan birçok alanda kullanılan papatya sakinleştirici etkisi ile bilinir ve yetiştirilmesi son derece kolaydır.

Bahçe Çiçekleri : Hor Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Hor Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Hor çiçeği

Tam güneş isteyen çiçek türlerinden birisi olan hor çiçeği genel itibariyle sarı renklidir. Kış aylarında aşırı soğuklardan fazlasıyla etkilenen hor çiçeği bu sebeple kış aylarında korumaya alınmalıdır. Bunun yanında kokusuz bir çiçeğe sahiptir ve bahar aylarında çiçeklenir. Bahçelerinizde çiçek düzenlemesi yaparken bu türün iyi bir alternatif olabileceğini unutmayın.

Bahçe Çiçekleri : Gardenya Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Gardenya Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Gardenya çiçeği

Son derece güzel bir kokuya sahip olan gardenya çiçeği nemli ortamları seven bir çiçek türüdür. Kışları 12 derecenin altında zarar görebilen gardenya yaz aylarında açar. Beyaz çiçeği ile canlı ve dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. Bahçe çiçekleri çeşit çeşit kullanılabilirken bu çiçek türünün de alternatifleriniz arasında yer alması gerektiğini belirmiş olalım.

Bahçe Çiçekleri : Sardunya Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Sardunya Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Sardunya çiçeği

Sıcağı seven çiçeklerden birisi olan sardunya Güney Afrika kökenli bir çiçektir. Çok güzel bir kokuya sahip olan sardunya direk güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Bunun yanında kış aylarına karşıda dayanıklı olan sardunya, kokusu itibariyle sivri sinekleri kovucu özelliğe de sahiptir. Bu çiçek türü bahçe bitkileri arasında bahçe süslemesinde en çok kullanılan türlerden birisidir.

Bahçe Çiçekleri : Glayöl Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Glayöl Bahçesi
Düzenlemelerinde ve süslemelerinde Glayöl çiçeği

Glayöl çiçeği birçok çiçeği aksine direk olarak güneş ışığı alan açıklık yerlerde yetişmektedir. Soğana benzer yumruları bulunan glayöl çiçeği iyi şekilde gübrelenmiş toprakları çok sever. Bunun yanında toprağın geçirgen ve yumuşak olması da çok önemlidir. Bahçe bitkileri ile evinizde cennet gibi bir görüntüyü elde edebilirsiniz.

Bahçe Çiçekleri : Çöpleme Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Çöpleme Bahçesi
düzenlemelerinde ve süslemelerinde Çöpleme çiçeği

Çiçekler içerisinde kış aylarını seven ve aralık ayından başlayıp mart ayına kadar çiçek açabilen nadir çiçeklerden biri çöpleme çiçeğidir. Tıbbi açıdan da faydaları bulunan çöpleme çiçeği kış aylarında bahçelerini süsleyecek olan yegane çiçek türüdür. Bahçe çiçekleri çeşit çeşit kullanılabilirken bu çiçek türünün de alternatifleriniz arasında yer alması gerektiğini belirmiş olalım.

Bahçe Çiçekleri : Ebegümeci Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Ebegümeci Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Ebegümeci çiçeği

Ebegümeci şifalı bitkilerden birisidir. Tıbbi bağlamda birçok faydası bulunan ebegümeci, 20 ile 70 santim boya ulaşabilmektedir. Mayıs ayında çiçek açmaya başlayan ebegümeci ağustos ayına kadar çiçekli kalabilmektedir. Ayrıca yetiştirilmesi de son derece kolaydır. Bahçenizi düzenlerken bu tür için ufakta olsa yer ayırın. Emin olun sizi pişman etmeyecektir.

Bahçe Çiçekleri : Hosta Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Hosta Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Hosta çiçeği

Bahçenizde hiç güneş almayan bir kısım varsa ve buraya uygun bir çiçek bulamıyorsanız hosta çiçeğini tercih edebilirsiniz. Kış aylarında -40 dereceye kadar dayanabilen hosta çiçeği iri çiçek tacı ile son derece güzel bir görüntüye sahiptir. Bu çiçek türü bahçe bitkileri arasında bahçe süslemesinde en çok kullanılan türlerden birisidir.

Bahçe Çiçekleri : Sümbül Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Sümbül Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Sümbül çiçeği

Gevşek ve kumlu toprağı seven sümbül çiçeği soğanlı bitkilerden birisidir. Ekimi esnasında soğanının minimum 2,5 katı derinliğe gömülmesi gerekmektedir. Hemen her mevsimde sağlıklı bir şekilde kalmayı başarabilen sümbül çiçeği aynı zamanda çok hoş bir kokuya sahiptir. Bahçe bitkileri ile evinizde cennet gibi bir görüntüyü elde edebilirsiniz.

Bahçe Çiçekleri : Ortanca Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Ortanca çiçeği Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Ortanca çiçeği

Ortanca çiçeği hemen her türlü güneş ortamında yaşayabilmektedir. Gölgede dahi yaşayabilen ortancadan en iyi randımanı alabilmek için yarı güneşli ortamlar daha doğru bir tercih olacaktır. Direk güneş ışığı alan ortamlarda ise güneş ışığı ya ağaç yaprakları ile ya da şeffaf naylon ile filtreden geçip çiçeğe bu şekilde ulaşmalıdır.

Bahçe Çiçekleri : İris Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

İris Çiçeği Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde İris çiçeği

Ekim ayları marttan mayısa ve eylülden ekime kadar devam eden mor iris çiçeği son derece dayanıklıdır. Aşırı sıcaklığa dayanıklılığı bulunan mor isi çiçeği yaz kış yeşil kalabilmektedir. Dona karşı da yarı dayanıklılığı bulunan çiçeği bakımı son derece basittir. Bahçe bitkileri ile evinizde cennet gibi bir görüntüyü elde edebilirsiniz.

Bahçe Çiçekleri : Lavanta Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Lavanta Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Lavanta Çiçeği

Çalı görünümündeki bitkilerden birisi olan lavanta, mavi, morumsu ve kırmızı çiçeklere sahiptir. 20 ile 60 santim arasında değişen bir boya sahip olan lavanta son derece hoş bir kokuya sahiptir. Bunun yanında karaciğerin çalışmasında ve saç dökülmesini engelleme de çok önemli etkileri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu çiçek türü bahçe bitkileri arasında bahçe süslemesinde en çok kullanılan türlerden birisidir.

Bahçe Çiçekleri : Leylak Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Leylak Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Leylak çiçeği

İlkbahar aylarında çiçeklenen leylak, son derece olumsuz doğa koşullarında dahi yaşayabilmektedir. Kuraklığa dayanıklıdır. Dona karşı dayanıklı olup sert rüzgarlara dahi göğüs gerekebilmektedir. Bunun yanında çok güzel bir koyuya sahip olan ve çok kolay şekilde yetiştirilebilen leylak bahçeler için ideal bir tercihtir. Bahçe bitkileri ile evinizde cennet gibi bir görüntüyü elde edebilirsiniz.

Bahçe Çiçekleri : Açelya Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Açelya Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Açelya çiçeği

Doğada genel itibariye pembe, kırmızı, beyaz ve hem beyaz hem de pembe renklerle bulunan açelya görüntüsü itibariyle çok sevilen bir çiçektir. Bakımı konusunda hassasiyet gerektiren bir çiçek olduğu için yetiştirmesi zor olabilir. Kış aylarında aşırı soğuklara dayanamayan açelya çiçeği, aynı zamanda hava akımından da etkilendiği için esintinin olduğu ortamlarda bakılamayabilir.

Bahçe Çiçekleri : Begonya Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Begonya Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Begonya çiçeği

Begonya çiçeği narin çiçekler sınıfında yer alıp fazla güneş ışığına maruz bırakılmaması gereken türlerdendir. Bunun yanında gün ışığının geldiği yöne doğru dönme eğilimindeki çiçek, sabit olarak bir yönden ışık alırsa o tarafa doğru eğilecektir. Bunun yanında yaz aylarında haftada iki, kışın ise haftada bir kere sulanması yeterli olacaktır.

Bahçe Çiçekleri : Çan Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Çan Çiçeği Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Çan çiçeği

Görüntüsüyle farklılık arz eden çan çiçeği, yeşilliği fazlasıyla seven bir bitkidir. Gün ışığına düşkünlüğü ile bilinen çan çiçeği, bahçedeki duvar diplerinde gölgede kalacağı için buralara ekilmemelidir. Özellikle bahçe çimenlerinin orta kısmına ekildiğinde güzel bir görüntü elde edilebilir. Bu çiçek türü bahçe bitkileri arasında bahçe süslemesinde en çok kullanılan türlerden birisidir.

Bahçe Çiçekleri : Düğün Çiçeği ile Bahçe Dekorasyonu

Düğün Çiçeği Bahçesi
Bahçe düzenlemelerinde ve süslemelerinde Düğün çiçeği

Güzel görüntüsünün yanında zehirli olan nadir bahçe çiçeklerinden birisi olan düğün çiçeği nisan ve haziran ayları içerisinde çiçeklenmektedir. Tüm yaz boyunca çiçekli kalan düğün çiçeği çok hızlı bir şekilde yayılabildiği için bahçenizde kontrol altında tutmanız gereken çiçeklerden birisidir. Bahçelerinizde çiçek düzenlemesi yaparken bu türün iyi bir alternatif olabileceğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu