Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkisi

Döşeme ve dekorasyonda önemli bir nokta renk tasarımıdır.
Duvar ve mobilyaların renginden dekorasyonun rengine kadar olasılıklar çeşitlidir. Kesinlikle başlangıçta hangi odanın hangi renklerle ruh halini yaratmak istediğinize karar vermelisiniz ,çünkü renk şeması, iç mekan iklimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Combine daire için renk turkuaz yeşili
Daire içinde tüm renkler mümkün!

Duvar ve dekorasyon için renkler
Tasarıma duvarlar ile başlamak dizaynda dıştan içe yöntemini kullanmanızı sağlar. Bu sebeple önceliğiniz duvarlar olmalıdır. Soğuk, sıcak ve nötr renkler arasında temel bir ayrım yapılabilir . Sıcak renkler içten ve samimi görünür, soğuk renkler ise tazeliği çağrıştırır ve dinginlik verir, nötr renkler ile iyi kombin yapılabilir. Her renk çok özel bir ruh halini tetikler.


SICAK RENKLER

Daire için kırmızı duvar
Duvarlarımızda kullanılabilecek sıcak renkler ortamın dinamiğini yansıtır.

Kırmızı renk uyarıcı , dinamik ve genellikle agresif bir etkiye sahiptir. Kullanım alanları geniş olan kırmızı renk nöronları uyarır bulunduğu ortamda dikkat çeker. Ayrıca fiziksel çalışma ve egzersiz sırasında motivasyon sağlamak amaçlanmaktadır. Ayrıca iştah açıcı bir etkisi vardır ve bu nedenle mutfak veya yemek odası gibi odalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Turuncu zevk, şenlik, keyif ve enerji anlamına gelir ve bu nedenle bu özelliklerin önemli olduğu odalar için çok uygundur. Çocuk odaları ve oyun alanlarında kullanımı tercih edilir. Kız ve erkek çocuk odalarında pozitif yönlü etkisi görülür bunun dışında yemek odası, toplantı odaları, vb. odalarda rahatça kullanılır. Aynı zamanda sıcak renklere aittir ve mutluluk yayar.

Sarı , neşeli ruh hali ve iyileştiren bir etkiye sahiptir ve sizi iyi bir ruh haline sokar. Canlandırıcı ve uyarıcı bir etkiye sahiptir ve konsantrasyonu destekler. Özellikle dikkat eksikliği yaşayan bireylerin tercih etmesi gereken renk sarıdır. Bu nedenle çalışma odaları ve entelektüel faaliyetlerin yürütüldüğü diğer odalar için özellikle uygundur.

SOĞUK RENKLER

Daire mavi duvar rengi
Daire için iyi bir renk seçimi olarak mavi duvar düşünülebilir.

Mavi, yeşil ve mor tonları soğuk renkler olarak kabul edilir.
Mavi, havalı ve ağırbaşlı görünür ve rahatlamanın ve uyumun rengi olarak kabul edilir. Asaletin rengi olarak da bilinen mavi özgüveninizi besler niteliktedir. Bu nedenle özellikle yatak odalarının veya banyoların tasarımı için uygundur.
Sakinlik ve asalet saçan menekşe oldukça rahatlatıcı bir renktir. Bolluk bereket ve şansın bir rengi olsaydı bu kesinlikle mor menekşe rengi olurdu. İlhamın, sanatın ve tasavvufun rengi olarak da kabul edilir ve çok abartılı bir renktir. Bu sebeple kullanım alanlarında oran doğru olmalıdır.
Mavi gibi yeşilin de rahatlatıcı ve uyumlu bir etkisi vardır. Yeşil renk ilhamını doğadan aldığı için aşırı rahatlamaya sebebiyet verebilir bu sebeple çalışma ortamlarında yeşil risk taşır. Yaşamı ve büyümeyi temsil eder ve sonsuz motive edici bir etkiye sahiptir. Yeşil, özellikle parlak, taze bir yeşil olarak iyi bir ruh hali ve denge yarattığı alanlar için uygundur.

KARIŞIM ORANI

Daire için renk Yeşil duvar
Duvar için popüler bir renk olarak sarı ile yeşil duvar popüler seçimler arasında!
Karışım oranı da bir rengin etkisinde rol oynar. Soğuk renkler bile doğru karışımla daha sıcak görünebilir.

Sarı veya kırmızı bileşen ne kadar yüksek olursa, etki o kadar sıcak olur
Örneğin yeşil daha yüksek sarı oranına sahip yeşil tonları daha davetkar ve daha sıcak görünür. Ton ayarı yapılırken sarını gücü göz önünde tutulmalı, özellikle yaşam alanı ve mutfakta tercih edilirler.
Örneğin menekşe mavinin ve kırmızının rekabetini yansıtan bir renktir bu sebeple fazla mavi bileşen içeren menekşe tonları daha mavimsi ve “daha soğuk “tur. Kırmızı oranı daha yüksek olan mor, daha sıcak olma eğilimindedir. Burada tercih sizin ruh haliniz ve karakteriniz ile örtüşmelidir.

NÖTR RENKLER

Koleksiyonun daire dekorasyonları için renk
Ev için nötr renkler olarak kahverengi ve bej tonları büyük rol oynar!
Nötr renkler, renk tekerleğinde görünmeyen ve diğer tüm renklerle birleştirilebilen renklerdir. Kombinlemesi oldukça rahat ve keyifli olan nötr renkler size ev dekorasyonunda küçük dokunuşlarla büyük alanlar açar. Dört mevsime uygun olan bej tonları yıl boyunca evinizi dinamik tutmanızı sağlar. Genişliğin ve ferahlığın tonlarını arıyorsanız nötr renkler tam size göre diyebiliriz. Örneğin farklı tonlarda beyaz, siyah, gri veya kahverengi. Tek başına bir döşeme rengi olarak yeterli olabilecekleri gibi, doygun bir renkle kombinlemeyi de temel teşkil ederler.

Daireniz için renkleri birleştiren bir rehber


Renk çarkı, renk teorisinin temelidir ve üç renk grubuna ayrılır:
 Teoride
• Ana renkler:
Kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere üç temel renktir.
• Ara renkler:
Üç ana renkten ikisinden karıştırılabilen renkler: Mavi ve kırmızını karışımı ‘mor ve tonları’ , kırmızı ve sarının karışımı ‘turuncu’ , sarı ve mavi ise ‘yeşil ve tonları’ nı oluşturur.
• Üçüncül renkler:
Ana renkler ve ara renklerin karışımı üçüncül renkleri elde etmenizi sağlar. Örnek olarak cam göbeği , magenta ve çivit olabilir. ayrıca doğada en fazla bulunan renk sıklasıdır.
Renk çemberi ve olası karışım oranları, dairenin renk tasarımı için ipuçları veriyor. Renk tekerleğinde şematik olarak gösterilenler aslında yumuşak bir geçiş olarak görülebilir.

 UYGULAMA ALANI


Duvar boyaları genellikle önceden karıştırılmıştır. Boya firmaları yüzlerce ton ve doku tercihini önünüze sunar. Yolunuzu bulmak için birçok üretici olası karışım oranlarını gösteren renkli tablolar ile karşınıza gelir.. Karışım oranına bağlı olarak farklı bir renk nüansı vardır. Örnek: Yeşil her zaman yeşil değildir. Mavi-yeşil, sarı-yeşilden farklı karışır ve evde farklı bir etki yaratır. Bu etki sadece duvarlardan ibaret değildir, mobilyalar, dekoratif ürünler zemin döşemeleri hatta pencerenizde ki manzara bile size bir çok olasılık verir. Bu olasılıklar doğru birleştiğinde ortaya mükemmel kombinasyon çıkar.
Açık-koyu: Duvar renkleri için geçerlidir: beyazın eklenmesi rengi daha açık yapar ve doygunluğu azaltır. Bu pastel bir renk oluşturur.
Siyah eklemek, rengi doğal olarak koyulaştırır ve rengin yoğunluğunu azaltır.
Renk tekerleğinden türetilen farklı renk şemaları vardır ve bunlara göre bir oda kurulabilir.
Tek renkli renk şemaları
Tek renkli renk şemaları, farklı tonlarda (daha açık, daha koyu, az ya da çok doygun) kullanılan tek bir renkten oluşur. Sakinleştirici bir etkiye sahiptirler ve odaların zarif ve zamansız görünmesini sağlarlar.

Dairede tek renkli renk düzeni
Dairede tek renkli renk şeması – örneğin pembe, mor renkler

Benzer renk şemaları
Benzer renk şemaları, renk tekerleğinde yan yana olan renkler olarak kullanır. Ancak renklerin birbirine ne kadar yakın olması gerektiği kişisel yorumunuza bağlıdır. Seçim, duygulara ve zevke bağlıdır. Benzer renk şemaları, çok fazla renk birleştirilmediği sürece sakin ve uyumlu bir etkiye sahiptir ve özellikle mutfak veya oturma odası için uygundur. Size ufak bir tavsiye olarak nört renkler benzer renk şeması kullanımında daha az yorucu olabilir.

Daire benzer renk şeması için renkler
Yatak odasındaki nevresimlerde sarı-yeşilden turkuaz rengine benzer renk şeması iyi bir tercih olabilir.
Ancak sıcak ve soğuk renkleri (örneğin mavi ve pembe) karıştırmamaya dikkat etmelisiniz.

Tamamlayıcı renk şemaları
Tamamlayıcı renk şemaları, ev için renk tekerleğinde doğrudan zıt renkler kullanır ve genellikle heyecan verici efektler yaratmak için kullanılır. Kesin olan bir şey var: Bu renk kombinasyonları çok yaygın değil.

Daire için bir renk fikri olarak tamamlayıcı renk şeması
Daire için bir renk fikri olarak sarı ve mor-mavinin tamamlayıcı renk şeması
Bu tip renk tasarımı örnek görselimizde olduğu gibi büyük ölçekte uygulanabilir veya ikinci renkte baskın bir renk ve sadece daha küçük aksesuarlar ile yumuşatılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tamamlayıcı renkler de iki baskın rengi seçmemektir. Her zaman renklerden biri daha uysal ve küçük dokunuşlara sahip olmalı çünkü diğer türlüsü göz yorar.

Odada renkli olan nedir?

Daire için bir renk fikri olarak sarı aksesuarlarla nötr alan
Daire için bir renk fikri olarak sarı aksesuarlarla nötr alan birleşimidir.
Daire için doğru renklere karar verildikten sonra, renk vurguları için doğru yeri bulmak önemlidir. Bunun için farklı olasılıklar var.
• Oda beyaz/nötr kalır, dekorasyon/mobilya renklidir
• Tek bir duvar vurgu olarak renklendirilebilir.
• Tüm duvarlar renkli tasarlanmıştır:

1) Mobilya/dekorasyon nötr kalır.

2) Duvar rengi dekorasyonda ele alınır.

Renkli duvarlar tercih edilmiş ise ;
Seçiminiz renkli duvarlara düştüyse, renk şemasıyla bir odanın izlenimini, özellikle de boyutunu önemli ölçüde etkileyebildiğinizden emin olun.
Koyu duvar renkleri odaları daha küçük gösterirken, açık renkler odada daha fazla alan yaratır.
Örneğin duvarları tek tek doğru tonda boyayarak uzun odaların daha kısa, dar odaların ise açık renklerle daha geniş ve havadar görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni nesil evlerde trendin tek duvar modası olduğunu göz önünde tutmak gerekir. özellikle uzun salonlarda ünite arkası duvarların rengi vurgulanırken diğer duvarlarda daha sakin renkler tercih edilmekte.

Daire Turkuaz yatak odası için renkler
Daire için bir renk fikri olarak turkuaz renginde renkli bir yatak odası duvarı görseldedir.

Eğer duvarlarda desen kullanmayı tercih ettiyseniz dikkat!
Desenli duvarlar söz konusu olduğunda, küçük desenler aynı zamanda bir odanın daha büyük görünmesini sağlar. Aynı şekilde, dikey çizgiler odanın daha yüksek, yatay çizgiler ise daha alçak görünmesini sağlar. desen seçerken ruh haliniz de bir o kadar önemlidir. Desenlerin sizde yarattığı çağırışım odanız kadar psikolojinizde de büyük etken olur.

Duvar rengini bölerek, odalar optik olarak küçültülebilir, büyütülebilir veya genişletilebilir.

Daire için renkleri Oturma parçaları koyu duvar, yemek alanı açık renkli duvar
Oturma odasında karanlık duvar, yemek alanında açık renkli duvar
Açık oturma odasında da renklerin hedefe yönelik kullanımı ile farklı alanlar görsel olarak birbirinden ayrılabilir. Son olarak duvarlar sizin dünyanızdır ve bu dünyayı şekillendirmek sizin elinizde.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu