Banyo Dekorasyonu

Modern Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu

Modern Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu ile banyolarınız ve tuvaletleriniz çok daha güzel ve havalı görünecek. Alt kısımda yer alan galerilerde birbirinden değişik tarzlarda modern tuvalet ve banyo tasarımları bulunmaktadır. Sizde bu tasarımlardan esinlenerek banyo ve tuvaletlerinizi dekore edebilirsiniz.

Tuvalet modelleri hem rahatlık açısından hem de estetik açıdan istenileni vermelidir. Çünkü bu durum banyo ve tuvalet tasarımızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Farklı markalarda farklı modellerde klozet fiyatları bulunmaktadır. Sizlere hem tuvaletinizi veya banyonuzu tasarlarken dikkat etmeniz gereken hususları hem de bazı teknik özellikleri anlatacağız. Aynı zamanda ilham alabileceğiniz farklı tasarımları sunacağız.

Zarif ve Modern Tuvaletler
Hepimiz hoş, şık, zarif ve modern bir tuvalet tasarımı ile karşılaştığımızda kendimizi iyi hissederiz. Özellikle kendi evimizde iyi dizayn edilmiş bir tuvalete ile hem kullanım alanlarını arttırabiliriz hem de hoş bir görünüm elde edebiliriz.

Banyo ve tuvalet dekorasyonu son derece zor seçim yapacağımız alanlardan birisidir. Kullanılacak dekoratif malzemelerin ve aksesuarların en iyi şekilde seçilmesi birbiri ile uyum içinde kullanılması gerekir. Böylece hem mekan içerisinde alan genişliği algısı hem de ferah bir ortam yaratılabilir. Banyo ve tuvalet için kullanılacak aksesuarlar da son derece önemlidir. Kullanacağınız aynanın boyutu ve yerinden tutun da mobilyanın kullanım koşullarına kadar her türlü detay dikkatlice incelenmeli ve buna göre tuvalet tasarımı son halini almalıdır.

Modern tuvalet tasarımları için artık duvar kağıtları da sık kullanılmaya başlandı. Su geçirmez ve leke tutmaz duvar kağıtları ayrıca temizlenebilir olmaları nedeni ile ayrıca bir kolaylık sağlıyor.

Bir tuvalet tasarımında, odak nokta ayna, lavabo, musluk ve duvarlar olmalıdır. Aynı zamanda tuvalet dekorasyonu için tasarımcıların en çok kullandığı renkler, kırmızı, lacivert, yeşil, siyah ve bu renk paleti içerisinde bulunan mat renklerdir.

Tuvalet tasarımı için ışık seçiminde loş ve sarı ışıklar en yaygın kullanılanlardır. Böyle alanlarda aşırı parlak ışıklardan kaçınmanız, bunun yerine daha soluk ve ortama ağır bir hava katacak ışıklar tercih edilebilir.

Bu galerimizde size hem küçük banyo-tuvalet tasarımları hem de geniş ve modern banyo-tuvalet tasarımları ile alakalı görseller sunacağız.

Klasik tuvalet dekorasyonu
Klasik tuvalet tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Klasik Tasarımlar
Tuvalet tasarımlarında küçük ayrıntılar sona bırakıldığında ortaya kötü görüntüler çıkabiliyor. Örneğin tuvalet kağıdını koyacağınız alanı en son düşünürseniz ona göre bir yer bulamayabilirsiniz. Eğer tuvalet için tasarım dizaynı hazırlıyorsanız mutlaka en ufak ayrıntıya kadar en baştan incelemenizi yapın. Klasik bir tuvalet modeli için resimdeki tararımdan faydalanabilirsiniz.

Tuvalette küçük alanların kullanımı
Küçük tuvaletlerde alan kullanımı ile ilgili bilgiler.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Küçük Tuvaletler
Tuvaletler genellikle küçük metrekare alanlara sığdırılmaya çalışılır. Aslında en ferah ve rahat hissetmemiz gereken bir alanken yer kazanmak için tuvaletten fedakarlık edilir. Bu yüzden kısa projeksiyona sahip seramik klozetler iyi bir tercihtir. Küçük bir alan bile olsa en ufak bir yer tasarrufu konforunuzu artan oranalarda artıracaktır.

Klozet marka seçimi
Klozet seçerken en kaliteli markaların kullanılması uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Klozet Markaları
Evidea, n11, hepsiburada gibi web sitelerinde klozet alternatiflerine ve farklı fiyat seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Creavit, Vitra, Bocchi gibi markalar, kalitesine ve özelliğine göre 100 Tl ve 2500 Tl aralığında klozet seçeneklerine sahiptir. Creavit markasının en çok tercih edilen marka olduğunu belirtelim. Aynı zamanda Koçtaş, İkea gibi büyük yapı malzemeleri satan mağazalardan almak istediğiniz ürünü görerek ve seçerek alabilirsiniz.

Tuvalette dar alan kullanımı
Tuvaletteki alanın nasıl kullanılacağıyla ilgili önemli bilgiler

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Tuvaletlerde Alan Kullanımı
Tuvalet içerisinde kullanacağınız çamaşır makinası vb. su ile bağlantılı olacak şeyleri bir alanda toplamaya çalışın. Bunların bulunduğu alana ıslak duvar adı verilmektedir. Böylece tesisatla alakalı sorunlarınıza en ufak hasarlarla çözüm üretmiş olursunuz. Hem de yerden kazanmış olursunuz.

Lüx ve modern tuvalet
Lüx tuvalet dizaynında kullanılan önemli detaylar

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Lüx Tuvalet Tasarımı
Modern ve lüx tuvalet tasarımları artık yerlerde fazlaca paspas barındırmıyor. Artık demode olan bu durum yerini daha boş minimalist ve şık dekorasyon ürünlerine bırakmış durumda. Banyo ve tuvaletinizi dekore ederken tüm örnekleri detaylıca incelemeyi ve sizin için en uygun olabilecek olanı seçmeyi unutmayın. Evinizin bir parçası olan bu alanı acele ile tasarlamanız ilerleyen zamanda ondan çok daha hızlı sıkılmanıza neden olacaktır.

Tuvalet malzemeleri
Tuvaletinizde kullandığınız malzemelerin kalitesi rahatlığınız ve sağlık açısından önemlidir.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Tuvalette Kullanılan Malzeme Kalitesi
Tuvaletiniz için malzemeleri seçerken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Sessiz ve yumuşak kapanır klozet kapakları ve mümkünse kokuyu sızdırmayan vakumlu kapaklar tercih edilmelidir. Termoplast malzemelerden yapılmış ve duvara monteli tuvaletler en iyi seçenekler arasındadır. Tuvaletlerde su depolarının olduğu yerde 3 ile 6 litre arasında temizleme suyu kullanılır. Tuvaletler klasik çizgilerden modern çizgilere kadar birçok alternatifi bir arada sunar. Yerden tasarruf etmeniz gerekirse duvara dayalı klozetler yerden kazanmanızı sağlar.

Tuvalet klozetleri
Tuvaletler alafranga, klozet ve pisuvar oalrak farklı çeşitlerde kullanılır.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Tuvalet Çeşitleri
Klozet üzerine oturarak kullandığımız tuvaletler alafranga olarak adlandırılır, ülkemizde ve Fransa gibi ülkelerde çömelerek yerle aynı seviyedeki tuvalet stilleri alaturka, sadece erkeklerin kullanabileceği küçük ihtiyaçlar için kullanılan duvara monteli tuvaletler ise pisuvar olarak adlandırılmaktadır. Kadınlar içinde pisuvar modelleri olsa da kullanımı henüz yaygınlaşmamıştır. Genel olarak tuvaletin ilk olarak Türkler tarafından kullanıldığı bilgisini de dipnot olarak belirtmek istiyorum.

Banyo dekoratif eşyalar
Banyo dekoratif eşyalar

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Güzel Bir Banyo Dekorasyonu
Eğer yeterli alanınız varsa dekorasyon konusunda fazla zorlanmayacaksınız. Dekoratif banyo aynalıkları, havlu tutacakları ve ayna ön takımları birbiriyle uyum içerisinde olmalıdır. Eğer geniş alanınız varsa sanatsal dekoratif malzemeler, vazo ve çiçek figürleri kullanılabilir. Farklı dekorasyon fikirlerini uygulamaktan çekinmeyin.

Modern banyo seçenekleri
Banyoda kullanılan modern tasarım tekniklerinin özellikleri

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Modern Tasarımın Temel Kuralları
Depolama ve düzen seçenekleri oldukça basit, minimalist bir banyoda modern tasarımlar oluşturulabilir. Çiniler ve mozaik fayanslar ana temayı oluşturan öğelerdir.Buna uygun oval hatlara sahip lavabo, duş alanı ve klozet tamamlayıcı malzemeleriniz olacaktır. Musluklar, duş başlıkları ve kabinler banyo veya tuvaletinizi karakterize eder. Tüm bu aksesuarları birbiriyle uyumlu seçmeniz gerekiyor.

Banyonuzda tuvaletinizin konumunu iyi ayarlamanız gerekir.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Banyolarda Tuvaletin Konumu
Tuvaletiniz banyonun kapısına en uzak kısımda olmalıdır. Siz de dahil olmak üzere tuvalette kapıya yakın bir alanda bulunmak herkesi rahatsız edecek ve modern bir tasarım stilinden uzak olacaktır.

Tuvaletlerde modern görünüm
Modern bir görünüm için uyulması gereken kurallar.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Modern Tuvalet Dekorasyonu
Tuvaletlerde mermer malzemeleri kullanımı en çok kullanılan ve en modern stillerden biridir. Fakat bazı alanların görünümü de çok önemlidir. Örneğin elektrik aksamınızın yerleşimini dikkatli yapmanız gerekir. Sadece priz koymuş olmak için işinize yaramayacak bir alanın görüntüsünü bozmamaya özen gösterin. Priz aksamını kullanımınız doğrultusunda size en çok yarar sağlayacak yere koymak için iyice düşünmenizde fayda var.

Tuvaletin standart ölçüleri
Tuvaletlerde alafangalar sabit ölçülerde üretilir.

Klasik Tuvalet ve Banyo Dekorasyonu : Tuvalet Ölçüleri
Tuvaletler montaj etme şekline göre farklılıklar gösteriyor. Duvara tam dayalı, ekstra duvara dayalı olarak seçilebilir. Montaj olarak asma tipi ve yere dayalı olarak tercih edilebilir. Standart ölçü olarak 37 cm genişlik, 55cm yükseklik kullanılır. Bu ölçüler standart olsa da istemeniz halinde daha alçak veya daha yüksek ölçülerde klozetler bulmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu