Oturma Odası

Yemek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Birbirinden farklı tarzlarda yemek odası dekorasyonu fikirleri. Yemek odası takımlarını mutfaklarda ve salonlarda değişik stillerde kullanırız. Yemek odası dekorasyon fikirlerini ve nasıl yapılacağını siz de öğrenin.

Etkili bir yemek odası dekorasyonu sağlamak biraz zorlu olabilir. Yemek odası evimizin en sık kullanılan odası değil fakat geniş bir aile için veya çok misafir ağırlayan evler için vazgeçilmez alanlardan birisidir. Modern yemek odası tasarımları ile hem şık hem de huzurlu bir ortam elde edebilmeniz için işte sizlere birkaç tüyo.

Yemek odası dekorasyonu için yapabileceğiniz ilk değişiklik yemek masasında olmalı. Yemek masası odanın odak noktası olacağı için masa seçiminde özenli davranmanız gerekir. Alt kısımdan yemek odası fikirleri hakkında örnekler verdiğimiz modelleri inceleyebilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Yemek odasında yapılabilecek bir tasarım ve dekorasyon öncesinde, odanızın şekil ve boyutlarına göre seçim yapmalısınız. Şekil olarak bakıldığında yuvarlak masa, küçük yemek odası tasarımı için en uygun seçenek olacaktır. Kullandığınız alana genişlik katacak ve bu alanda size en uygun sunumu yapabilmeniz için yer bırakacaktır. Büyük yemek odası için ise kare bir masa tercih edebilirsiniz. Bu hem kullandığınız alana hakimiyet ve şıklık katacak hem de odanın büyüklüğü içerisinde keskin kenarlara sahip olması nedeni ile doluluk sağlayacaktır.

Dikdörtgen yemek odası için seçiminizi yine odanın şekil ve hatlarına sahip bir masa seçimi ile taçlandırabilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek zıt görünümlerin önüne geçmiş olur ve aynı zamanda masa ve oda uyumunu sağlamış olursunuz.

Ne olursa olsun masa ve duvar arasındaki mesafeyi mutlaka ölçmelisiniz. Bunun için masayı koyacağınız yerde bir ölçüm yapmayı ve her duvar ile arasında en az 110 cm boşluk bırakmayı unutmayın. Yemek odası tasarım fikirleri ararken çok fazla dağınıklık ile bu zarif alanı boğmamanız gerektiğini unutmayın. Bu düz ve basit bir seçim yapmanız anlamına gelmiyor.

Yemek odasına dekorasyon yaparken renk düzenine önem vermelisiniz (elbette masa seçiminden sonra). Bu sayede kullanılan dekor ve mobilyalar ile uyumlu bir hava yakalayabilirsiniz. Şık bir yemek odası tasarımı için duvarlarınızda açık mavi ya da gri renkleri kullanabilir ya da siyah beyaz bir tema ayarlayabilirsiniz. Eğer beyaz renk kullanacaksanız, altın veya bakır rengi aksesuarlar ile son derece modern ve şık bir sunum elde edebilirsiniz. Aynı zamanda geometrik desenler içeren duvar kağıtları ile de yemek odanızın tasarımında harikalar yaratabilirsiniz.

Beyaz renkli yemek masası modelleri
Dengeli bir contrast yakalamak için beyaz rengini dikkatli kullanmak gerekir.

Yemek Odası Dekorasyonu : Beyaz Rengin Dengesi
Bir bahar havasının estiği içinizi mutlulukla kaplayacak beyaz bir yemek odası takımı beyaz severleri selamlıyor. Beyaz desenli yeşil duvar kağıdı dekorasyonun derinliğini artırıyor. Kendinizi bulutların içerisinde hissedeceğiniz bir tasarım, havadar pencerelerle süslenmiş. Sandalyelerdeki dokuma motifleri dikkat çekiyor. Güne güzel bir şekilde başlamak için iyi bir seçim.

Klasik beyaz yemek odası
Yemek odanızın baştan başa beyazlarla donatıldığı modeller

Yemek Odası Dekorasyonu : Buhar Beyazı Yemek Odası
İskandinav tarzı seviyorsanız işte tam size göre bir mutfak modelini inceleyeceğiz. Büyük ve aydınlık bir oda, her İskandinav tasarımda olduğu gibi fazla eşyalarla doldurulmamış. Bohem bir rahatlık sağlayacak şekilde geniş alanlara yayılmış. Beyaz örme tuğla duvarlar büyük pencerelerle desteklenmiş. Masanın arkasındaki kitaplık detayı odaya hareketlilik getirmiş.

İlginç yemek odası dizaynı
Alışılagelmişin dışında yemek odası mutfak ve salonu kapsayan bir yemek odası tasarımı

Yemek Odası Dekorasyonu : Dikkat Çekici Tasarım
Motorsiklet detayını saymazsak abartılı bir süslemenin kullanılmamış. Fakat son derece modern ve şık düşünülmüş bir tasarımdan bahsedebiliriz. Yemek masasındaki siyah ayaklıklar ve ahşap tezgah evin tüm dokusuyla eşleşmiş. Dekorasyon çok masraflı bir hadisedir. Önemli olan nokta sadelikten vazgeçmemek ve uyumlu bir havayı yansıtabilmektir.

Doğal ağaç masa modeli
Doğal malzemelerden yapılmış ağaç yemek masası ve sandalye modelleri

Yemek Odası Dekorasyonu : Doğal Yemek Odası
Farklı çağ ve kültür unsurlarının bir arada harmanlandığı, canlı figürlerin bulunduğu bir ortam mevcut. Boydan boya camlar güzel bir aydınlatma sağlamış. İçeride kullanılan beyaz duvarlar ve masanın üstündeki yeşillik ayrıntısı çok iyi düşünülmüş. Avluya açılan duvar boyu pencere ve kapılar geniş ve ferah hissettiriyor. Açık tonlardaki kahverengi zemin masayla bütünleşmiş.

Canlı ve modern yemek odası
Farklı dekoratif ürünler ve kanvas tablolarla oluşturulmuş guzel bir yemek odası takımı.

Yemek Odası Dekorasyonu : Eğlenceli Bir Yemek Odası
Eğer yemek odası dekorasyonu yaparken kullanacağınız ürünleri parça parça alacaksanız, masa, mobilya ve aksesuar gibi ürünlerin hatlarının uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Örnekte kullanılan duvar tablosu zaten odaya büyük bir hareketlilik katarken diğer parçalarda sadelikten yana karar alınmış. Bu kararın isabetli bir karar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü abartılı bir dekorasyon istenileni değil rahatsız edici bir görüntüyü oluşturur. Oval bir masa için kullanacağınız diğer mobilyaların da oval hatlara sahip olmasına dikkat edin. Masanızı zemin ve duvar rengi ile uyumlu seçmeye özen gösterin. Örneğin ahşap tonlarında kullandığınız bir masa için duvar rengini açık fakat mat renklerden seçebilirsiniz. Bu sayede yemek odanız ferah bir görünüme kavuşacaktır.

Etkileyici yemek odası dekorasyonu
Etkileyici bir yemek odası tasarımına ulaşmak biraz zor olabilir.

Yemek Odası Dekorasyonu : Etkileyici Yemek Odası
Yemek odası takımlarının salonlarda sergilendiği modelleri incelemiştik. Burada da yemek masalarının en favori bölgesi olan mutfakları inceleyeceğiz. Mutfağın hemen arkasındaki basit ve abartısız yemek masası modeli benekli mat renklerdeki duvar ile taçlandırılmış. Seramik zemindeki siyah kareler ortama hareketlilik kazandırmış. Asimetrik bir alanda güzel konumlandırılmış mutfakta da abartılı bir dekorasyon kullanılmamış.

Klas siyah yemek odası takımı
Siyah takım yemek odası modelleri ile klas bir ortam yaratın.

Yemek Odası Dekorasyonu : Göz Kamaştırıcı Siyah Takım
Boydan boya devasa bir mermer duvar ve doğal çizgi detayla ihtişamlı görünüyor. Böyle bir duvar ancak siyah bir masa ve sandalye takımı ile taçlandırılabilirdi. Elmas taşlarının kullanıldığı oval avizeler klas bir şıklığı ifade ediyor. Yine parlak bir zeminde çok güzel düşünülmüş çizgiler ilhamlık bir örnek sunuyor.

Beyaz parlak yemek odası takımı
Işıklandırmanın ön plana çıktığı beyaz yemek odası takımı

Yemek Odası Dekorasyonu : Işıl Işıl Yemek Odası
Odanızdaki pencerelere yaptığınız ince dokunuşlarla güzel bir aydınlatmaya kavuşursunuz. Bu konu özellikle beyaz renkli mobilyalarda daha büyük bir önem taşıyor. Karanlık bir alanda yaptığınız beyaz renkli bir dekorasyon istediğiniz sonucu size vermez. Olabildiğince büyük pencereler ve beyaz tül perdeler oda dizaynında temel yapı taşlarını oluşturuyor.

Koyu renk yemek odası takımları
Koyu renkler kullanılarak dekore edilen salon yemek takımları sıkıcılıktan uzak bir görüntü sergiliyor.

Yemek Odası Dekorasyonu : Koyu Renklerin Ahengi
Koyu renk tonlarının tema olarak kullanıldığı güzel bir örnek daha. – Karanlık, modern mobilyalar açık renk laminant kaplamalar ile vurgulanmış. Koyu renkli bir oda dekorasyonu kullanmaktan çekinmeyin. Birkaç basit taktik ile boğucu bir ortamdan klas ve şık bir ortama geçiş yapmanız çok kolay olabiliyor. Mesela bu örnekte kullanılan yer kaplamaları ve yine açık renkteki bir halı ile bu sorun kökünden çözülmüş.

Mavi yemek odası modelleri
Mavi renk tonlarındaki yemek odası takımları ve salon dizaynı

Yemek Odası Dekorasyonu : Mavi Yemek Odası Takımı
Florida’daki bu tatil evinin tasarımcısı Summer Thornton klasik eserleri mavi bir yemek odası platformunda sergilemiş. Klasik motiflerdeki yemek masası ve yine antika görünümünde bir çapa avize kullanılmış. Dekoratif ayna seçimi yine aynı antika hatlarına sahip. Mavi duvar dekorasyonu mavi dikey çizgili sandalyeleri tamamlıyor. En çok dikkatimizi çeken ayrıntı ise her iki aynada tek olan perdelerin kullanım şekilleri oldu.

Siyah yemek odası düzenlemesi
Yemek odanızı tasarlarken renk uyumuna dikkat etmeniz ve siyah renklerde uyumu sağlamanız gerekir.

Yemek Odası Dekorasyonu : Modern Siyah Yemek Odası
Siyah yemek odası takımları bulundukları yerde ayrı bir ağırlığa sağlarlar. Bulundukları yerlerde onları tamamlayacak olan tablolar ve avizeler çok daha başarılı bir dekorasyon tercihi oluyor. Bu durum oda ve eşya bütünlüğünün sağlanması için en temel unsurlardan birisidir. Yemek odası dekorasyonunda ilk önceliğiniz masa seçimi olmalıdır. Masanızı seçtikten sonra geriye kalan aksesuarlarınızı masa şekli, boyutu ve rengine göre seçmeniz en şık tasarıma sahip olmanızda önemli bir rol oynar.

Rustik yemek masası
Rustik ve rahat bir tarzda donanmış yemek odası

Yemek Odası Dekorasyonu : Rustik Yemek Odası
Temiz duvarlar, ahşap bir masa ve doğrudan hedefe ulaştıran yemek odası modeli. Rustik dokuma sandalyeler, masa ile duvar arasında köprü görevi üstleniyor. Kullanılan kumaşın rengi duvar ile uyum sağlarken, ahşap ayaklıklar masanın bir bütününü oluşturuyor. Parlak bir zemin alanın lüx tasarımını vurguluyor.

Salon yemek odası dekorasyonu
Yemek odası takımı sıklıkla salonlarda da kullanılıyor.

Yemek Odası Dekorasyonu : Salonda Yemek Odası Takımı
Geniş bir alanının kullanıldığı salonlarda yemek odası takımı sıklıkla kullanılır. Dar alanların olduğu salonlarda veya oturma odalarında yemek odası takımları sıkışık bir ve boğucu bir görüntüye neden olabilir. Bu yüzden seçim yapılırken daha önceden yemek masasının ve sandalyelerin ortamı boğmayacak şekilde yerlerinin ayırılması gerekir. Görseldeki yemek masası odanın merkezinde konumlandırılırken salon takımı ile uyumlu olmasına özen gösterilmiş.

Basit ve hoş yemek odaları
Şeffaf Yemek Odası Takımı

Yemek Odası Dekorasyonu : Şeffaf Yemek Odası Takımı
Çok fazla ahşap (masa,sandalye, döşeme, dolap) biraz ağır olabilir. Odanızda kullanacağınız malzemeleri akıllıca seçmelisiniz. Mutlaka dengeyi gözetmeniz gerekiyor. Buradaki saydam duvar gibi hafifletici fikirler bulmalısınız. En küçük bir parça bile diğer etkenlerle bir araya geldiğinde harikalar yaratabilir.

Tek renk salon takımı modelleri
Salon takımlarında tek renk seçimi ile sade bir güzelliği yakalayabilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonu : Tek Renk Salon Takımı
Duvar kısmında asılı olan düz desenli ahşap motifi ile yemek masası ve sandalyeler dengelenmiş. Bu yemek alanı yumuşak çizgilerle sadeliği yansıtıyor. Geniş alanda ev içi döner merdivenler ve bahçeye açılan büyük cam bölmeler ferahlatıcı bir etkiye sahip. Böyle tasarımlarda boş alanlar verimli bir şekilde kullanılabilir.

Yuvarlak yemek masa modelleri
Yuvarlak tasarıma sahip bir yemek masası için geniş alan kullanılması gerekiyor.

Yemek Odası Dekorasyonu : Yuvarlak Yemek Masası
Sadece yemek odası olarak dekorasyon yapacaksanız işler biraz daha kolaylaşabiliyor. Camların önüne yerleştirilmiş güzel bir çay keyfi yapabileceğiniz divanlar huzur verici bir etkiye sahip. Duvarlar tamamen yatay çizgi desenli gri ahşap malzeme ile donatılmış. Modern ve pahalı bir tasarımda en son ve en önemli kısım yuvarlak yemek masası seçimi olmuş. Duvar desenleriyle uyumlu büyük yuvarlak bir mermer masa, yuvarlak çizgilere sahip beyaz sandalyeler ile tasarım son halini almış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu